Goes' succes met Rubens, wantrouwen tegen verkaveling, zuinig met ruimte en Westdorpe's protest Tekst: Joris van Hcedekenskerke. Wie de laatste maanden oren en ogen goed open heeft gehouden, komt tot de conclusie, dat er ook ditmaal weer een balans van „goed" en „kwaad" is op te maken. „Vroede bestuurderen" (of zij die daar voor door wensen te gaan) hebben ook de laatste 10 weken niet geaarzeld daden te stellen, me ningen te verkondigen of plannen te openbaren, die of het goede leven in ons Zeeland bevorderen, of er toe zouden kunnen leiden sfeer, landschap en leefbaarheid van ons dierbaar gewest aan te tasten. Verheugende berichten zijn er uit de Gan- zestad Goes, waar de tentoonstelling „Ru bens achterna", georganiseerd door de Goese Culturele Raad en de Zeeuwse afdeling van de Nederlands-Belgische Vereniging, zo'n enorm succes werd. Bijna 7000 be zoekers uit binnen- en buitenland bekeken de fraaie fotokopieën van schilderijen van de beroemde Vlaamse grootmeester Pieter Paul Rubens in de wandelkerk van de Grote Kerk in Goes. Het materiaal voor deze expositie, die van 24 juli tot en met 12 augustus duurde, was welwillend afgestaan door de Educatieve dienst van de Stad Antwerpen. Wel bijna 7000 officiële bezoekers kwa men er, maar aangezien velen de bezoek- registers niet tekenden, omdat pa, of ma, of de groepsleider dat al hadden gedaan, mag gerust worden aangenomen, dat het werkelijke bezoekersaantal nog hoger ligt. En wei op 8500 kan worden geschat. Bij de kerk, het Stadhuis, en ook op de Goese kaden wapperden ter gelegenheid van de tentoonstelling, die deels met de „Belgische Week" samenviel, vlaggen. Die van het Koninkrijk België en ook de gele vlag met zwarte Leeuw, de vlag van Vlaan deren. De vrees, dat het tonen van die laatst genoemde banier weieens zou kunnen wor den uitgelegd als „partijkiezen in de Bel gische taalstrijd" een vrees, die zich destijds op een bijeenkomst van de Neder lands-Belgische Vereniging in Hulst mani festeerde was in Goes niet aanwezig. De Leeuwenvlag lokte geen enkele wan klank uit. Integendeel, heel wat Belgen uit ten hun genoegen er over, dat de officiële vlag van de Nederlands sprekende, Vlaamse cultuurgemeenschap, nu ook bij een mani festatie in Noord-Nederland wapperde. De heer Detiège, oud-burgemeester van Ant werpen en vader van mevrouw Detiège, schepen voor cultuur van de Stad Antwer pen, die de tentoonstelling opende, zei letterlijk tegen één der organisatoren: „Wat doet het mij goed de Vlaamse Leeuw hier in Goes te zien." De organisatoren van „Rubens achterna" in Goes verdienen een compliment. Met het welslagen van deze culturele manifes tatie, waarbij ze door het vlagvertoon erkenden, dat ook de landgenoten van de grote Rubens, de Vlamingen, hier in „het noorden" als zelfstandige gemeenschap van de Belgische natie voor „vol" worden aangezien. Al eerder signaleerden wij de op handen zijnde ruilverkaveling Wolphaartsdijk. Deze „operatie" wordt met gezond wantrouwen tegemoet gezien. En dat wantrouwen wordt nu eens niet alleen geuit door „aktiegroepen van vogeltjes-minnaars en grasjesbescher mers", maar door officiële autoriteiten en instellingen. Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes schrijft het heel netjes in zijn artikel „Gemeente en ruilverkaveling" in de „Ver kavelingskrant", die in Wolphaartsdijk is rondgedeeld. De burgemeester wijst er op, dat voor de natuurminnaar door verkaveling aantrekkelijk landschap wel eens wordt her schapen in een maanlandschap. Al is er de laatste jaren gelukkig begrip gekomen voor de belangen van de natuurliefhebbers. De burgemeester schrijft ook: „Ik betreur het, dat de gemeente geen vertegenwoor diger heeft in de ruilverkavelingscommissie, omdat zij namelijk toch wel erg grote be langen heeft bij ruilverkaveling. Waarbij ik denk aan recreatie, het wegenpatroon en het milieu". Duidelijke woorden, dachten we. De Goese raad heeft onlangs zonder moeite een voorstel van b. en w. aange nomen, om een vijftal wegen met cultuur historische waarde (ze liggen allen in het ruilverkavelingsblok Wolphaartsdijk) in het „bestemmingsplan buitengebied" extra te beschermen tegen aantasting. De gemeente bestuurders van Goes zijn hiermee de verkavelaars op tijd een slag voor. De prak tijk heeft helaas geleerd dat verkavelings commissies graag hun flinkheid tonen als het er op aankomt cultuurhistorische waar devolle objekten aan te tasten. De linden- historie bij 's Gravenpolder bijvoorbeeld zijn we nog niet vergeten! Ten opzichte van de Wolphaartsdijkse verkavelingsplannen dienen verenigingen, in stanties, „burgers en boeren", die menen dat landbouwbelangen en natuur- en land schapsbehoud best hand in hand kunnen gaan, op hun hoede te blijven. Er is in dat gebied veel te vernielen, maar ook veel te behouden! Het CDA-sl itenlid G. J. de Jager, dijk graaf van het Waterschap De Brede Wate ring van Zuid-Beveland, zal het misschien niet in alle opzichten met ons eens zijn bij het lezen van bovenstaande regels. Op een vergadering in Goes hield hij een inleiding over ruimtelijke ontwikkeling. Hij stelde daar dat „de ruimte voor een agrarische bevolking tevens produktiemiddel en bestaansbron is" en nu komt het „een streving naar conservering van vormen in het agrarisch gebied in beginsel een bedreiging is van de grondslag van het maatschappelijk bestaan". Met het eerste kunnen we het eens zijn. Maar zou het ook niet mogelijk zijn „be paalde vormen" (zoals boomgroepen, oude dijken en wegen van historische waarde) in het agrarische gebied zo te „conserve ren", dat de grondslag van het maatschap pelijk bestaan van de boer niet in gevaar komt? Overigens kunnen we wel instemmen met wat deze Zeeuwse politicus over de ruimte in Zeeland in het algemeen zei: „Fasering en afremming van de recreatie in delen van Zeeland is onvermijdelijk. Ruimte is een schaars artikel. Met een verdere aan tasting ervan zullen we behoedzaam om moeten springen Willen we Zeeland leefbaar houden, willen we de landbouw niet in zijn vooruitgang belemmeren en willen we komen tot een verantwoord milieu-beleid." Dat zijn woorden, het overdenken waard. Niemand is gediend met een met recreanten volgepropt Zeeland. En daar gaat het wel eens op lijken. Daarom mag er best eens wat pas op de plaats worden gemaakt met die recreatie. In het belang van de boer. ook van de rustzoekende stedeling, die niet gediend is met Zandvoortse toe standen. En het lijkt ons, dat ook de ondernemers in de recreatie-sector op den duur niet gediend zijn met recreanten stromen, waar geen houden meer aan is. Kennelijk ziet men dat ook bij de lands regering wel in. Want het is niet voor niets, dat staatssecretaris Wallis de Vries heeft gezegd bij de opening van „Aqua- delta" in Bruinisse, dat bij de uitvoering van de tweede en derde fase van dit massale recreatie-objekt dient gestreefd te worden naar „een zekere matiging". In het Zeeuwsvlaamse Westdorpe heeft de bevolking geprotesteerd tegen plannen van de gemeente Sas van Gent. Die ge meente wil het oude, fraaie, voormalige gemeentehuis van Westdorpe gaan verkopen. Niet alleen dat alle verenigingen van Westdorpe thans gebruik maken van dit gebouw. Het heeft ook z'n architectonische bekoring, die onder meer tot uitdrukking komt in de mooie raadszaal. Je weet maar nooit wat een nieuwe eigenaar met dit fraaie stuk Zeeuwse bouwcultuur wil gaan doen. De Zeeuwsvlamingen van Westdorpe heb ben gelijk, dat ze hun stem tegen de gemeente-plannen verheffen. In ons demo cratisch land, ook in Zeeland, kan dat ge lukkig nog. En wat is er tegen als het doel goed is en de „aktie" zich netjes en ordelijk voltrekt? 13

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 13