^sfpiri Watersport in de Delta Paalworm bedreigt alle inlandse houtsoorten Hate noodzakelijk is, zonder dat zulks altijd van „hogerhand" wordt gecommandeerd." Om die onderlinge samenwerking te be vorderen, wordt nu eenmaal per week een avond gepraat. Iedere medewerker krijgt dan de gelegenheid over zijn eigen werk zaamheden te vertellen. Het versterken van die onderlinge band is niet zo'n simpele zaak als het lijkt, ook al, omdat „Loveren- dale" een oudere en een vaak felle jonge groepering telt, met Schafer als trait d'union". Daarom kan één van zijn laatste uit spraken eigenlijk zowel op de landbouw methode als op het sociaal-pedagogisch aspect van „Loverendale" slaan: „Je bent bezig met iets levends, met het oplossen van het samenspel met de natuur Door Cor van Heugten. De laatste jaren zijn in de Zeeuwse en Zuid-Hollandse delta vele klachten binnen gekomen over aantasting van steigers, hou ten boten en beschoeiingen door de paal worm. Deze schadelijke houtboorder is zelfs oorzaak, dat de deltadienst van rijkswater staat geen rijshouten-zinkstukken meer kan gebruiken. Er is overschakeld op kunst stoffen. Volgens recent onderzoek van deskundi gen van de deltadienst, afd. milieu-onder zoek, kan de paalworm alleen bestreden worden door de voedselsituatie zo ongun stig mogelijk te maken. Dit betekent, dat u bij de bouw van steigers, beschoeiingen, boten, vissteigers en andere watersport voorzieningen of waterwerken alleen hard tropisch hout of Europese houtsoorten moet gebruiken, die bewerkt zijn. Elke inlandse houtsoort moet tevoren met creosootolie onder hoge druk of een ander houtconserveringsmiddel bewerkt zijn. Er zijn ook diverse tropische keiharde hout soorten, die na enige bewerking de paal worm kunnen weerstaan. De houtworm komt vooral in zout en brak water voor. Er zijn ware paalworm- explosies in de warme zomers geweest in de afgesloten deltawateren. Er is niet alleen veel schade geweest aan steigers, maar ook aan houten boten, zeker in de haventjes van Veerse Meer, Grevelingen en Ooster- schelde. De omvang van de paalworm-aantastingen hangt vooral af van de voedselsituatie en de watertemperatuur. In de tropische zomer 1976 zijn in Nederland ware paalworm explosies waargenomen. De deltadienst van rijkswaterstaat raadt dan ook aan in getijdegebieden en zoute stagnante bekkens, alleen keiharde tropi sche houtsoorten of inlands hout te ge bruiken, die tevoren onder hoge druk met giftige stoffen zijn geïmpregneerd. U bent dus gewaarschuwd. De aanschaf van houten boten in de delta, kustwateren en wadden heeft vele nadelen. Met staal, aluminium en polyester bent u heel wat beter (minder risico of geen risico) uit. De open stal. De malerij.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 7