Mijn verzoek om nadere inlichtingen daarover en zo mogelijk de toezending van een foto van het schip na de restauratie, bleef tot dusver onbeantwoord. Tijdnood verhinderde mij er langer op te wachten. Literatuur. M. C. Verburg. Industriële bedrijvigheid op Walcheren gedurende de tweede helft der 19e eeuw. Zeeuws Tijdschrift le jaargang. J. L. van Leeuwen. De Zeeuwse visserij. Zeeuws Tijdschrift le jaargang. A. C. Drinkwaard. Vis, schaaldieren, zee honden en het visbestuur met wat statistiek. Zeeuws Tijdschrift. J. Schot BWzn. Zierikzeese scheepswerven. Zeeuws Tijdschrift 1972. T- M. H. Wilderom. Tussen afsluitdammen Enkele jaren later, het einde is nabi|. en deltadi|ken. Naschrift. Nadat het artikel „Toen de vissers nog zeilden" was geschreven en het eerste deel ervan was gepubliceerd, kwam ik in het bezit van nog enkele gegevens die de moeite waard zijn om alsnog te worden vermeld. Zo vestigde de heer J. Schot B.W.zn. uit Zierikzee mijn aandacht op een onjuistheid in de eerste aflevering van dit artikel. Op blz. 22 kolom 3 van het septembernummer van Zeeland Magazine staat onder meer vermeld dat de eerste scheepswerf in Brui- nisse omstreeks 1888 zou zijn gesticht. De heer Schot deelde me echter mede, dat in een dagboek dat eertijds door een visser uit Bruinisse werd bijgehouden en nagela ten, staat vermeld dat in 1872 de eerste hoogaars in Bruinisse werd gebouwd voor rekening van Cornelis Otte. In dat jaar moet er dus al een werf zijn geweest. Als werfbaas vermeldt het dagboek de naam Van Wezel. Uit een opgave in Tagrijn 1978 nr. 1 blijkt dat momenteel de volgende geres taureerde scheepstypen bij de vereniging Botterbehoud staan ingeschreven: 1 blazer, 44 botters, 3 Volendammer kwakken, 2 plu ten, 1 lemmeraak, 1 schouw. 5 Staverense jollen, 7 Wieringer aken, 1 Wieringer bol, 1 Wieringer schuitje en 1 hoogaars. In to taal dus 67 schepen. Voorts zijn bij de diverse leden nog 16 schepen in opbouw, waaronder een botter voor de gemeente Edam. Op deze schepenlijst komt dus voor het eerst een Zeeuwse platbodem voor, nl. de hoogaars YE 36. Dit schip werd door zijn huidige eigenaar geheel gerestaureerd en in zijn oorspronkelijke staat terugge bracht. Na wat speurwerk kwam ik er nog de volgende bijzonderheden van aan de weet. Deze hoogaars werd in 1905 gebouwd op de werf van Melis van Duivendijk in Tholen, voor rekening van Jan de Blieck uit Veere. Als VE 13 kwam het schip in de vaart. De Blieck had een gemengd bedrijf en viste er mee op mossels, garnalen en platvis, al naar gelang de tijd van het jaar. Op bij gaande foto, die de heer J. A. v. d. Putte welwillend beschikbaar stelde, ligt de VE 13 afgemeerd in de stadshaven van Veere. De paviljoentjalk van schipper W. van Ou- werkerk, met de vrouw aan het roer, wordt achteruit de haven uitgeboomd. De Blieck droeg de VE 13 naderhand over aan zijn schoonzoon Sander (Alexander) Minneboo. Deze liet er een 20 pk motor in plaatsen, maar de zeilen bleven verder intakt. Toen Minneboo in 1932 of 1933 een ijzeren motorkotter liet bouwen, verkocht hij de hoogaars aan A. Pekaar uit Yerseke. Het schip kreeg toen het visserijnummer YE 36. Pekaar verkocht naderhand de hoog aars weer aan A. Verschure, eveneens uit Yerseke. Inmiddels was er een zwaardere motor in geplaatst en was het schip op- geboeid, gepanserd en van een kleine stuur hut voorzien. In 1968 of 1969 verkocht A. Verschure de hoogaars aan de heer Fliervoet uit Nij megen, waarna het schip uit Yerseke ver trok. Toen deze was overleden, werd C. M. van Wijngaarden uit Lunteren eigenaar van de YE 36. De huidige eigenaar is P. Dekker uit Kortenhoef. Hij schijnt het schip ge restaureerd en weer in zijn oorspronkelijke staat te hebben teruggebracht. W. E. P. v. Ysseldijk. 1000 jaar Yerseke. J. Ch. Cornelis. Stad en land van Philippine. J. P. v. d. Broecke. Beschermd door dijk en duin. M. P. de Bruin en L. W. de Bree. Zeeuws Prentenboek. A. G. U. Hildebrandt. De Nederlandse visserij. R. Ybema en H. de Haan. De ramp van Moddergat. F. den Eerzamen. Het eiland Goeree. J. C. Reitsma d'Ancona. Bruinisse. Met vlag en wimpel. J. Schot B.W.zn. Uit de Zierikzeese visserij- historie. Zeeland Magazine nr. 59. 22

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 22