Cryptogram no. 18 GUL OP DE KUST! Laatste nieuws over de kabeljauw-visserij 1978 Weinig garnalen Wat minder platvis door kabeljauw-invasie Horizontaal: 3. Deze gebrekkige werktuigen zijn voed zaam (7). 6. Deze kleding deugt niet (9). 8. Deze hooggestemde heren hebben een slecht humeur (6). 9. Zorgeloos (7). 10. Is dit een voorwerp uit een berg plaats? (6). 12. Hij begint kort en eindigt vervelend (7). 14. Onverstoorbare temperatuur (6). 16. Schilderachtige figuur (10). 20. Hij is geweldig hard (3). 21. Raar instrument (7). 22. Niet zo zo (7). 23. Zo groot als een reus? (6). 25. Bescheiden ruimte (8). 26. Houten geneesmiddel (5). 27. Doorweekte babbelaar (5). Verticaal: 1. Enge stukken (9). 2. Zoutwater liefde (7). 3. Slap geld (3). 4. Wild, maar van goede familie (7). 5. Slechte plaats om aan te zitten (5). 7. Met hem loopt het nog goed af (6). 11. Glibberig papier voor onderweg (11). 13. Dit dier maakt een volwassen indruk (7) 15. Zo'n lap stof is misleidend (9). 17. Inhalig iemand (7). 18. Goddeloze gronden (6). 19. In de wolken (7). 24. Dit schoonmaakmiddel is geschikt voor de consumptie (3). OPLOSSING SEPTEMBER-NUMMER. Horizontaal: 8. strijkkwartet - 9. koekoeken - 10. spot 12. benul - 13. okergeel - 14. en - 15. ademen 17. netje - 19. lastarm - 21. merkje 22. naaldbos - 23. snaren. Verticaal: I. stroken - 2. pijpkruid - 3. akten - 4. waterkant - 5. ets - 6. stopie - 7. installeren II. drentelen - 12. bepaling - 15. afslag 16. egards - 18. tikker - 20. moor. Door Cor van Heugten. Op de Oosterschelde en Westerschelde zijn medio september de eerste gulletjes en kabeljauwen van het komende winter seizoen 1978 gevangen. Ook de vangsten van de commerciële kotters in de zuidelijke Noordzee voorspellen behoorlijke vangsten van de jaarklassen 1974 en 1975 en de sterke jaarklasse 1976. De gul, die in 1976 geboren werd, wordt twee jaar oud en weegt bij een lengte van 45 tot 50 cm ongeveer een kilo. Wie een jonge kabeljauw van 5 tot 8 pond vangt tussen de 60 en 75 cm heeft een vis van de jaarklasse 1974 of 1975 aan de haak. Voor de zeehengelaar is vooral de jaar klasse van 1976 van belang. Niet alleen was deze jaarklasse van 350 miljoen stuks (globale raming van de biologen) op één jarige leeftijd, zeer goed. Minstens even belangrijk is, dat deze jaarklasse vooral in de zuidelijke Noordzee voor onze kusten huist. Beter 1 kabeljauw voor het strand van Westkapelle, dan 100 kabeljauwen op de Doggersbank. Ongetwijfeld heeft de kottervloot flink huis gehouden onder de jonge gul van de laatste jaarklassen. Maar er valt beslist nog een fijn stuk sport te beleven. Er zwemmen nog enkele honderden miljoenen gullen en kabeljauwen rond, waarvan er honderdduizenden in de kust gebieden van Cadzand tot Den Helder azen. U bent dus gewaarschuwd. Maak de kabel jauw-hengels klaar. Als dit verhaal ver schijnt, is er al volop sport te beleven. Ook de jaarklasse 1974, die 2 tot 3 kilo zwaar is op een lengte van zeker 70 cm, was vrij sterk. Van de 200 miljoen stuks, die de biologen in de statistiek brachten, zijn er beslist nog vele tientallen miljoenen aan de netten ontsnapt. De jaarklasse 1974 krijgt nog een staartje mee van de jaar klasse 1975, die vrij zwak was. Om een beeld te geven. De biologen van het RIVO in IJmuiden noemen een jaarklasse van 80 tot 90 miljoen stuks matig. Er wordt bo vendien bijna 50 procent van een jaarklasse per jaar door de viskotters weggevangen. De jaarklasse 1977 lijkt matig, maar de nieuwe jaarklasse '78 is waarschijnlijk re delijk goed. De boomkorvangst-proeven van de maanden oktober-november moeten meer gegevens opleveren. De gul en kabeljauw zijn dit jaar door het slechte weer en lagere watertemperaturen beslist enkele weken vroeger op de kust. Al bij al staat er een goed kabeljauw-seizoen voor de deur. Er is ook een flinke portie wijting te vangen. De schar zal gezien de enorme aktiviteiten van de kottervloot in het kustgebied en daarbuiten, wat minder zijn. De scholstand is redelijk goed. Door Cor van Heugten. Voor de komende maanden zijn de voor uitzichten van de garnalenvissers niet bijs ter rooskleurig. Er is een kabeljauwinvasie van de jaarklasse 1976 te verwachten. Deze jonge gul, die rond de kilo weegt, heeft vooral garnaal op het menu staan. De biologen voorspellen bij voorbaat, dat deze sterke jaarklasse vooral in de zuide lijke Noordzee gaat bivakkeren. Waar de kabeljauw geboren wordt, komt ze terug. Elk jaar kan dat vele tientallen mijlen en soms vee! meer verschillen. Er is dus ook in het Nederlandse kustgebied van delta tot wadden een massale aanval van de jonge gul op de toch al schaarse garnalen-stand te verwachten. Het gevolg zou wel eens kunnen zijn, dat de platvis de komende maanden wat minder rijke voedselgronden langs de kust van Nederland vindt. Dat zou wat minder schol, bot en schar kunnen betekenen. De vraag is trouwens of er een strenge winter komt. Zodra de zeewater-tempera turen snel dalen trekt de nog aanwezige garnaal naar dieper water verder op zee. Op zich is dat een voordeel voor de gar nalen-stand omdat een dergelijke spreiding de bevissing met de kotters een beetje tegenhoudt. Dat is één van de redenen, dat er na een strenge winter vaak een goeie garnalen-jaarklasse komt. Of dat nu lukt, is nog de vraag. De garnalenstand is werkelijk gedecimeerd. Ook door de onverstandige overbevissing. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 23