DE WFERGEVOELIGE UITWONER Werkboot. De With-500 is niet alleen een veilige snelle visboot voor het ruwe ruime water. Deze grote jol is ook bijzonder geschikt voor beroepsvissers en diensten van water staat, voor snelle verbindingen op ruw water, patrouillevaarten, boodschappen dienst, beperkt materiaalvervoer en strand- reddingsdiensten in de zomermaanden. In het voorjaar 1978 heeft de beroeps visser Bram Sperling uit Ouddorp zijn With-400 voor een „500" omgeruild. Hij vist o.a. met fuiken op de Maasvlakte. Zijn ervaringen zijn boven alle lof verheven. Hij heeft half maart 1978 met 900 kilo lading (28 pk Yamaha) bij windkracht 4 op het ruwe water van de Maasvlakte zijn aalfuiken uitgezet „Geen centje pijn", zegt Bram Sperling (40 jaar), die zijn hele leven op het Deltawater heeft doorgebracht. Zijn praktijkervaring als beroepsvisser bevestigt de testvaarten van de sportvis- voormannen en enkele testvaarten van rijkspolitiespecialisten. De bootvissers, die de test op de vaarkwaliteiten van de With- 500 uitvoerden, hebben geen enkel com mercieel belang bij welke firma of fabrikaat dan ook. Hun ideële opzet is alleen in de toekomst te voorkomen, dat er jaarlijks 10 Er zijn honderden mensen die op vrijdag avond aan de hand van het weerkaartje of het weerpraatje van Armand Pien (BRT, 324 m) het besluit nemen, het herfst- of winterweekend al dan niet in Zeeland door te brengen. Ze laten hun „ja" of „neen" afhangen van een op de TV getoond hoge- drukgebied of van een voorbijtrekkende de pressie. Zeggen ze: er is immers nog zoveel méér te doen in Randstad, Brabant of Vlaan deren! In Zeeland hebben we het al weer gezien; deze zomer af en toe een paar mooie dagen, dan weer inzinkingen: storm en regen. Tussen Sinterklaas en Pasen hoeft tot 15 sportvissers en andere watersporters in de Nederlandse wateren verdrinken. De ervaringen met goede „zeewaardige" sportvisboten in het jol-type zijn ook van belang voor de vele beroepsvissers, dien sten van waterstaat en waterschappen en aannemingsbedrijven in de natte waterstaat. Het is vaak onrustbarend te zien met welke onbetrouwbare roeiboten, ijzeren vletten en jollen, ook deze aannemers en diensten hun personeel laten opereren. Het is ook onbegrijpelijk hoe eigenaars van dure jach ten soms tobbes van volgbootjes aan boord hebben, die volslagen onbetrouwbaar zijn; zeker voor spelevarende kinderen op va- kantietochten. Het valt overigens te hopen, dat de ANWB in de toekomst het beproeven van dit soort boten in de types van de open jollen en vletten ter hand gaat nemen. Dat kan veel onnodig leed op het water voorkomen. De zeehengel-specialisten uit Brabant en Zeeland, die tot nog toe een aantal vis- boten pro deo beproefden, hebben onlangs de ANWB-directie voorgesteld deze tijdro vende testvaarten van hen over te nemen. Een goed consumenten-advies over een aan tal betrouwbare merken en typen, kan de komende jaren tientallen mensenlevens red den. het voor ons niet meer, zeggen ze dan. Wat zijn die mensen weergevoelig! En waar om eigenlijk? Bedenk echter wel: Zeeland zélf is hele maal niet weerafhankelijk. In najaar en winter zijn er prachtige stille dagen, ro mantische zonsondergangen, stemmige ne velmiddagen om te wandelen, prima strand- vismogelijkheden. opengestelde musea en ca- fé's en resto's genoeg waar men als uitwoner met de inwoners kan praten die 's zomers geen tijd hebben wegens de topdrukte. Ónze provincie biedt véél in de stille jaar getijden. Men kan in de morgen sublieme duinwandelingen maken en de mooiste vo gels en andere dieren met de prismakijker gaan waarnemen. De achttiende-eeuwse stads- en dorpsgevels komen beter uit nu er geen bladeren aan de bomen zitten en de amateurfotograaf met groothoeklens op zijn camera weet dat wel! Regen en nevel maken zeer aparte opnamen mogelijk. De akkers liggen geploegd en geëgd klaar voor het komende agrarische werk van het vroege voorjaar. De manegepaarden zijn dolblij dat ze weer bereden worden in die voor hen noga! saaie stalwinter. Een storm dag aan het strand of op de dammen en dijken levert onvergetelijke impressies. Er worden tot in de kleinste dorpen zondag diensten gehouden in ontroerend-mooie en sobere kerkjes; in de steden zijn er majes tueuze kerkgebouwen uit de Gouden Eeuw van Zeeland. Hebt u het boekje al „Wan delen in Oost Zeeuws Vlaanderen": 25 grote en kleine wandelroutes met literatuur opgave? Let wel, dit is geen commercieel neerge schreven praatje. Er komen langzamerhand meer uitwoners die ook in herfst en winter naar deze provincie komen. Waarom? Om dat er in feite twee Zeelanden zijn: het vier tot vijf maanden lange topseizoen met een piramide met zes weken als hoogte punt. En het langer durende restant van het jaar met de eigen bevolking in de meerderheid of uitsluitend aanwezig. Wijde vergezichten, weinig verkeer, werk op het land, stille luchten met trekvogels, kalmte en stilte op het water, volop ruimte voor zeevissport. Voor hen, die een paar dagen uit hun overdrukke werk- en woonsfeer willen of móéten voor hun gezondheid en die van de kinderen biedt Zeeland, een der stilste provincies in de wintermaanden héél veel! In de steden, stadjes en dorpen vindt men de rust die men zo nodig heeft, het af wijkende leefpatroon voor 'n paar dagen, het afstand-nemende welzijn, het groten deels nog technologisch ongerepte landschap, de zilte schone zeelucht die men inademt op wandelingen door polders en duinen en langs het strand. Geleidelijk gaat men den ken over andere dingen dan thuis of op het werk, de haast en de drang, de winter- zorgen en de werkgelegenheid, ze raken op de achtergrond. Men doet er goed aan het complex van herfst, winter en voorjaar „in stukken te breken". Snij die zeven of acht maanden in mootjes met weekendritjes en -reisjes naar deze provincie: goedkoper en even gezond als een wintersportreis! Is de cara van goed geisoleerd en voorzien van enige verwarming, overleg dan met de kamp- heheerder of er kan worden geweekend. Zoek een dorp waar u logies met ontbijt kunt krijgen en reserveer vast voor Kerst mis, Oud- en Nieuwjaar of voor de Pasen. Hebt u al een tweede huis(je) in Zeeland, dan is het helemaal geen punt. Moet er een boot komen? Ga de jachthavens, de werven en de importeurs bezoeken, alles staat op de kant en is goed te inspecteren. Het is niet moeilijk, een te koop aange boden sta- of toercaravan te vinden. Het is niet druk in de maneges en men is er hartelijk welkom. Een strandwandeling met de hond is minstens even gezond voor uw hond als voor uzelf. Warm gekleed in regendichte pakken, duin- en strandlaarzen aan gaat men er tóch op uit! Rug- en beenspieren worden aan het werk gezet, de longen krijgen schone ionenrijke lucht binnen, ogen en oren krijgen andere indrukken te verwerken dan in de stad, geest en gedachten komen tot rust. Onze raad: neem af en toe een weekend om geheel uzelf te zijn met uw gezin, om de lichamen beter te gebruiken Tekst: S. Z. Foto's: van de schrijver. 28

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 28