Moeten we een volk van zuchtende, zwijgende „duiders" worden? „ZEELAND VOOR DE ZEEUWEN", nog niet ZO N GEKKE LEUS Tekst: Joris van Hoedekenskerke kende orgels; er is in de boekhandels veel verkrijgbaar over de fascinerende historie van deze provincie: de strijd tegen het water, tegen de Spanjaarden. Natuurlijk is er het een en ander dicht: de WV's, Mi niatuur Walcheren; de stoomtrein rijdt niet. Maar de afstanden zijn niet groot, maak kennis met het „andere" Zeeland voor uw eigen bestwil en echt niet voor de Zeeuwen alleen. Men stelt de wintertoerist op prijs en verzorgt hem; men heeft tijd voor hem. U hébt al een tweede huis? Laat het niet de hele winter leeg staan. Houd het niet als 'n goedkope met kampeerspulletjes en afgedankte meubels ingerichte zomer woning. Koop een paar woningtijdschriften, ga samen het huis bekijken en zoek de (vele) manieren volgens welke het huis behaag lijker en geriefelijker kan worden ingericht: comfortabeler meubels, doelmatigere ver lichting, gezelliger slaapkamers met tijdbe sparende donzen dekbedden, betere warmte - isolatie; misschien een open haard of aan vullend nieuw sanitair. Maak een nieuwe planning voor de tuinborders en zet erin wat het goed doet in de Zeeuwse wind en lucht. Benut de winter en het voorjaar om uw Zeeuwse zomerverblijf op hetzelfde peil te brengen als uw eigen huis of flat. Ik herhaal: dit is niet bedoeld als com mercieel artikel. Maar bedoeld voor uzelf, om béter de winter door te komen. Blijf komen naar onze provincie, en dóé er dan wat! Voor uw eigen bestwil, en als voor bereiding voor 1979, als u wéér met va kantie naar Zeeland komt. De voorjaarsstilte op het water. dan achter het bureau, in de auto of op school. Om uw hersenen andere dingen te laten verwerken dan kranten-, radio- en TV-nieuws met hun misdaad en ander beroerd nieuws. Wees toch niet zo weergevoelig als drie kwart van de Nederlanders! Het regent of het heeft vannacht wat gevroren: er opent zich een andere wereld voor u. Ga wan delen of een stadje bekijken. Zeeland heeft legio oude kastelen en huizen; er zijn concerten van het Zeeuws Orkest; er is de Vlissingse boulevard met voorbijkomende zeevaart; er zijn kerken met prachtig klin „Hoe Zeeuws is Zeeland eigenlijk nog?" Dat vraagt men zich wel eens af, als men een aantal zaken beschouwt die zich in deze provincie afspelen. Bij Hoechst „Holland" in Vlissingen wordt een deel van de produktie stil gelegd. Deze beslissing, die van invloed is on de werkgelegenheid voor Zeeuwen, wordt niet in Vlissingen, niet eens in Amsterdam, maar in het Duitse Frankfort ge nomen. Het Rijn-Schelde-Verolme-concern wil van een aantal woningen af, in verband met de financiële positie van deze onderneming. RSV heeft met spoed zijn woningbezit in Vlissingen aan de beleggingsmaatschappij Fortress ver kocht. De Vlissingse bewoners van die huurhuizen zagen hun woning als het ware „onder hun achterste" vandaan verkopen, zonder dat ze veel meer kon den doen dan via actiecomité en vakbonden protesteren. Het besluit was over hun hoofden heen genomen, op het hoofdkantoor van RSV in het verre Rot terdam. In Zeeland komt men aan zoiets niet te pas De particuliere Zeeuwse jachthaven Zuid- weg in Wolphaartsdijk aan het Veerse Meer deed een kleine twee jaar geleden haar bezittingen aldaar over aan Torentrans BV in Rotterdam. Deze „Hollandse" onderne ming begon met de liggelden voor vaartui gen fiks te verhogen. Wie het niet zinde, kraste maar op met z'n bootje. Inmiddels schijnt een zich „Jachtwerf Bellamy BV" noemende firma de zaken weer van „Toren trans" te hebben overgenomen met de sterk verhoogde tarieven Over werkgelegenheid, woongelegenheid en recreatie-mogelijkheid van het mensdom in Zeeland wordt bedisseld in de Randstad en in het buitenland. Het zou interessant zijn na te gaan hoe „Zeeuws" de directies zijn van de grote industriële bedrijven in deze provincie. In de Zeeuws-VIaamse kanaalzone en rondom Terneuzen heeft het er alles van weg, dat dit meer een Frans-Belgische en Amerikaanse zaak is, dan een Nederlandse, laat staan Zeeuwse aangelegenheid. Hoe „Zeeuws" is Hoechst, is Pechiney, M&T International, is Total? Wat hebben Zeeuwen werkelijk in de melk te brokkelen bij bedrijven als Hercules-Middelburg, AKF- Goes en straks bij de onderneming uit Rot terdam, die de gebouwen van Smit Bolnes (ook al zo'n „Zeeuws" bedrijf) in Zierikzee heeft overgenomen? Hoe „Zeeuws" is de Kon. Mij „De Schelde" nog na haar opgaan in RSV-verband? Het is duidelijk, dat bij industrialisatie van een gebied een groot deel van het kapitaal van buiten moet komen. We heb ben er zelfs begrip voor dat sommige spe cialisten niet altijd hier voor handen zijn. Maar de leiding van de grote industriële ondernemingen is een Hollands-buitenlands onderonsje. Daar komen zelden Zeeuwen aan te pas. Hoe Zeeuws is het bestuur in deze pro vincie? Geboren Zeeuwen maakten en maken hoogstens de helft uit van het college van gedeputeerde staten. De burgemees ters van de „grote" steden in Zeeland zijn allen niet-Zeeuwen. Trouwens, het meren deel van de burgervaders, ook van de klei nere gemeenten in deze provincie had zijn wieg elders staan. Hoe Zeeuws is voorts het onderwijs, de gezondheidszorg, de pers, de vakbeweging en tal van andere dienstverlenende instel lingen? Bij de bejaardenzorg schijnt het aantal Zeeuwen in de leiding nogal mee te vallen. Het midden en lager kader in ziekenhuizen en verpleeginrichtingen schijnt ook (nog?) in groot aantal Zeeuws, in de praktijk zelfs Zeeuws-talig te zijn. We willen met het bovenstaande niet betogen, dat alle niet-Zeeuwse ondernemers in Zeeland niets anders doen dan „Zeeuwse inboorlingen uitzuigen en onderdrukken". En we zouden niet graag beweren dat niet- Zeeuwen, die bestuurlijke functies in Zee land bekleden, met de belangen van de Zeeuwse bevolking voortdurend een loopje nemen. Maar we hebben toch sinds jaar en dag in dit gewest voortgezet onderwijs. Er waren hier MULO's, HBS'en, gymnasia, kweekscho len, een zeevaartschool, zoals we thans beschikken over mavo's, havo's, athenea, pedagogische academies, MTS's, een HTS, een maritiem instituut. En aan universiteiten en Hogescholen studeerden en studeren ook academici uit Zeeland af. Het is uit gesloten, dat al dit Zeeuwse midden en hoger kader, dar op al die scholen „ge kweekt" is, volledig is „mislukt". Als dat niet het geval is, dan zijn ze in grote aan tallen op de kantoren en instellingen van de randstad en elders in de massa onder gedoken, of werkloos. Het is niet de bedoeling, dat er in Zee- 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 30