Jachtwerf Fr. Maas: KWALITEIT VOOROP Bouw zeegaande zeiljachten Tekst: Joke van der Klooster, Kerkwerve 't Is wel een belevenis om, zij het letter lijk, op een zeiljacht van zo'n half miljoen gulden „neer te kijken". Vooral als je zelf nooit verder bent gekomen, dan een kano van zes tientjes. Het gebeurde me in een loods van Jachtwerf Frans Maas B.V. in Foto's: Johan Berrevoets, Zierikzee. Breskens, staande op een soort entresol. Zo'n paar meter lager lag het sneeuwwitte polyester begin van dat schip. In tweeën gedeeld nog. De kiel namelijk, was „serie werk", afkomstig dus van een bestaande mal, maar de opbouw werd one-off' ge leverd, aangepast aan de zeer persoonlijke wensen van de toekomstige eigenaar. Het gebeurt maar heel weinig nog, die „one-off'-leveranties. Ze zijn te arbeids intensief en te kostbaar. Zo vertelde com- mercieel-directeur B. M. G. Joppe. „Vroeger" wel, en dan bedoelt hij: vóór de oliecrisis Want zoals de Zeeuwen het hebben over „voor en na de ramp", zo sprak onze gast heer van „voor en na de oliecrisis". Die tijd van olieschaarste was er namelijk, mede door de devaluatie van de dollar, de oor zaak van dat er een beleidsombuiging plaats vond bij deze jachtwerf. Voordien leverde men uitsluitend op bestelling, daarna scha kelde men over op het „serie-effect". Een voorbeeld daarvan is de bekende „Loper", een zeegaand zeiljachtje van ruim acht meter, waarvan er al zo'n 115 zijn gebouwd. Te herkennen aan de sierlijke belijning en volop te zien in de jachthaven van Breskens. Daar proefden we pas goed de sfeer van zo'n in gebruikzijnd schip, omgeven door wind en water. Binnen in één van de loodsen hadden Een „Loper" kant en klaar in de haven. 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 5