Cor van Heugten bestrijdt beslist geen „Zeeuws bewustzijn" uit van het Zeeland-programma van de Nederlandse Spoorwegen. Voor vrouwenor ganisaties en middelbare scholen is een dergelijke excursie een prachtige gelegen heid voor een leerzaam en gezellig uit stapje, waarbij indien gewenst, zelfs voor een lunch of koffietafel kan worden gezorgd In het laatste nummer van „Zeeland Magazine" wordt mij door Joris van Hoe- dekenskerke verweten met enkele artikelen in dit blad, het „Zeeuws bewustzijn" te bestrijden. Via mijn pen zou in dit blad het „Haags-Hollandse centralisme" zijn doorgedrongen. Hand in hand met de af keer van „milieu-rakkers". Van Joris mag ik me wel verzetten tegen de sterk over dreven stellingen van deze milieu-rakkers, maar ik mag de diverse Zeeuwen niet het recht ontzeggen hen mee te laten beslissen over de toekomst van de Delta (Ooster- schelde). Het liegt er niet om, zou je zeggen. Welnu, om alle misverstanden verder te voorkomen. Ik ontzeg geen enkele Zeeuw welk recht dan ook. Integendeel. Joris moet me niets in de schoenen proberen te schuiven, wat niet bedoeld en zo niet ge zegd is. Ik heb enkele malen voor een oprechte belangen-afweging gepleit en de drammerige opstelling van een aantal milieu-rakkers met duidelijke taal bestreden. Als de Zeeuwse voormannen de komende weken het rapport van Prof. Dr. Ir. Maas: „Visie op Varen" lezen, zullen ze beter begrijpen, dat ik op een aantal punten over de inrichting van de hele Delta, het grootste gelijk van de vismarkt krijg. De kritische kanttekeningen van deze nationale Voor wie meer informatie wil, volgt hier het adres: Vlaslinnentoonzaal Arolin, Emma- baan 4, Koewacht, Telefoon 01146 - 606. Lijkt het u niet leuk om op deze manier kennis te maken met een bijzondere en gemoedelijke streek, waar het soms schijnt of de tijd heeft stilgestaan? landschapsdeskundige over de inrichting van de Grevelingen en de Oosterschelde zullen ook door het provinciaal bestuur en de betrokken gemeenten beslist in hun verdere beleidsoverwegingen worden meegenomen. Heel duidelijk wordt ook bewezen, dat die Delta-inrichting een nationale zaak is. En die Oosterschelde is natuurlijk, ook wat natuurbelangen (bijvoorbeeld voedsel- gronden voor wintervogels) betreft, een meer dan Europese zaak. Zeeland is een nationale „speeltuin en hengelvijver" op die plaatsen, waar dat na oprechte be langenafweging mogelijk is. De draagkracht is een norm van de recreatieve ontwikke ling van Zeeland. Er ligt een schat van argumenten in de studie van prof. Maas en zijn collega, die terecht een aantal „natte vinger"-ambte- naren en „milieu-rakkers" tot de nationale orde roepen. Onze Joris moet „Visie op Varen" eens goed lezen. Ik denk er niet aan, welke Zeeuw die het daar weer niet mee eens is, het zwijgen op te leggen. Er komt gelukkig een hele inspraak-procedure en „Visie op Varen" komt juist op tijd. Om even heel duidelijk te zijn. Ik ben zelf een oprecht milieu-voorvechter. Als ik van „milieu-rakkers" spreek, bedoel ik het begrip „rakker" in de zin van: „de schout en zijn rakkers" uit het verleden. Ik bedoel het woord „rakker" dus echt in de zin van „bewakers, dan wel politie-agenten" van het milieu. Ook de Zeeuwse en Brabantse milieu organisaties hebben grote verdiensten. Als zij niet op de bres hadden gestaan, was er nu beslist een afgesloten Oosterschelde geweest, met enorme verliezen voor het milieu. Ik vind wel, dat een aantal milieu voorvechters en ambtenaren op diverse ni- veau's zich schuldig maken aan schrome lijke overdrijving van de belangen, waar zij voor staan. Omdat ze de recreatie- belangen van watersport en bootvisserij in hun hele samenhang met de economische en toeristische nationale belangen, zeer onvoldoende wegen, laat staan afwegen. Ik heb alleen gepleit voor een beperkt aantal boottrailerhellingen en meer vaste ligplaat sen. Ook om de hele fatale wildgroei op vele plaatsen, te bestrijden. Ik weet echt wel, dat Joris in zijn rubriek altijd wat oubollig tekeer gaat en lekker overdrijft om eens wat wind in dit orgaan te gooien, dat anders te ernstig van toon wordt. Dat mag best en ook nog in een rubriek, die onder een schuilnaam gepre senteerd wordt. Maar de lezers zullen toch wel begrijpen, dat het mij echt wat te ver gaat, als ik met naam en toenaam gepakt wordt door iemand, die me dingen in de mond legt, die echt mijn opzet niet waren. Ik heb in feite alleen voor inspraak van nationale deskundigen gepleit, dus gedegen inspraak voor een echte zakelijke discussie en belangenafweging. De Zeeuwse bestuur- deren zullen een belangrijke rol in die beleidsbeslissingen moeten spelen. En „Visie op Varen" is een belangrijke bijdrage voor die totale belangenafweging, waarin de Zeeuwen ook ver over hun eigen grenzen moeten heenkijken. En natuurlijk, waar Zeeland een „speeltuin" voor Nederland is en verder wordt ingericht (naar draag kracht), zal Zeeland voor de eigen bevol king leefbaar moeten blijven. De hooggeleerde schrijvers van het rap port „Visie op Varen" rekenen radicaal af met de loze kreten, dat het op zoveel plaatsen op het water al veel te vol zou zijn. De CRM-ambtenaar, die tegen een Zeeuwse burgemeester zei, dat je op een mooie zondag met droge voeten over de Grevelingen kan stappen van de ene op de andere boot, hoort voor de klas van een kleuterschool thuis, maar niet in een beleids- of inrichtingsgroep voor de Delta. Nogmaals, het ging mij alleen er om eens heel duidelijk te waarschuwen tegen de vele loze kreten en het natte vingerwerk bij de voorbereiding en inrichting van de geen andere inhoud of andere opzet van Delta. Joris van Hoedekenskerke moet daar mijn kant aan proberen te geven. Ik wil er best discussie over in dit blad, dat op dit punt ook een taak heeft. Maar dan wel onder eigen naam en niet onder een schuil naam. Nu „Visie op Varen" verschenen is, ge loof ik, dat deze belangenafweging bij de Zeeuwse autoriteiten nog beter verzekerd is. Het rapport is in elk geval een ingang om verder te praten. Misschien zou het zelfs verstandig zijn de beide schrijvers van het rapport, prof Maas en ir. Petri, van Zeeuwse zijde nog een aanvullende opdracht te geven, nl. een aantal zaken nader uit te werken. Ook de milieu-voorvechters zullen na lezing van het rapport wel begrijpen, dat prof. Maas de enorme waarden van het milieu en landschap van die Oosterschelde wel degelijk erkent en waardeert in zijn toetsing van vele waarden. Hij is geen watersport-maniakintegendeel. Waarvan akte. Een kijkje in de vlaslinnen toonzaal/museum „Arolin" te Koewacht. Links op de achtergrond een oude handzwingelmolen. Open brief aan Joris: Door: Cor van Heugten. 13

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 13