De werkers van het eerste uur. een groot deel van de Verklikkerduinen op nieuw moest worden vastgelegd. Er is een tijd geweest, dat de grond waterstand in het duingebied zo gunstig was, dat een aantal dalen steeds met water was gevuld en een groot aantal lager ge legen gedeelten drassig was. Bij deze toe stand had ook de begroeiing zich aangepast. Nog in 1956 schreef de heer B. J. J. R. Walrecht in het Zeeuws Tijdschrift dat de Schouwense duinen met zijn vochtige dalen een aantal planten herbergden waarvoor door te veel wateronttrekking de groeivoorwaarden elders in Zeeland ont braken. Als zeldzame planten vermeldde hij onder meer maanvaren, addertong, par- nassia, duinorchidee en sturmia. Op zijn tocht door het duingebied ontdekte hij voorts nog duizendguldenkruid, rondbladig wintergroen, wespenorchis, heide, waterna vel en liggend hertshooi. Aan de zeezijde ontdekte hij voorts nog zeewolfsmelk, zee raket en zeevenkel. Walrecht was er zich van bewust bij lange na geen volledige opsomming te hebben gegeven van alle bijzondere planten die toen nog in de Schouwense duinen voorkwamen en eindigde zijn artikel aldus: „Men zal er goed aan doen de enthousiaste natuurbeschermers op Schouwen te steunen in hun strijd om dit Jonge duinvorming op het Verklikkerstrand. Duinvastlegging uit 1934. deel van Schouwen ongerept te laten. Zijn vroege dood heeft hem althans deze te leurstelling bespaard. De ramp van 1953. In opdracht van de gemeenten Noord- welle en Serooskerke werd in 1901 de aanleg aanbesteed van een haven aan de Schelphoek. Men vond de haven gewenst, vooral met het oog op het drukke bieten- vervoer in het najaar. De haven werd op 17 juli 1903 in gebruik gesteld. Evenals dat met zoveel andere buitendijks gelegen havens het geval was, bleek ook de haven van Schelphoek een te zwakke schakel in de zeewering te zijn, met het noodlottig gevolg dat op 1 februari 1953 juist op die plaats de grootste doorbraak plaatsvond van het gehele rampgebied. Vijf dagen na de doorbraak was het dijkgat er 19

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 19