■M Javert Schelphoek al 520 m breed en plaatselijk 38 m dlep. Ongeveer honderdveertig miljoen m3 water stroomde ieder etmaal in en uit. Een half uur voordat de zeewering bij de Schelphoek overspoelde en doorbrak, was in het nabij gelegen tijhaventje van Burghsluis de ha- vendijk doorgestoken, waardoor de Burgh en Westlandpolder onder water liep. De toestand in de Westhoek was van dien aard, dat het water tijdens vloed de tand van de dorpen Burgh, Haamstede en Re- nesse bereikte. De dorpen Noordwelle en Serooskerke waren overstroomd en vooral Serooskerke was ernstig beschadigd. Na een indrukwekkende dichtingsoperatie met behulp van caissons, wist men op 27 augustus 1953 de ringdijk achter de door braak te sluiten. Op 31 december viel de polder Schouwen weer droog en kon met het herstel van de aangerichte schade worden begonnen. De afdruk van een destijds genomen foto laat het afzinken zien van de laatste caisson op 27 augustus 1953. Op de achtergrond temidden van een trieste watervlakte, ligt het dorpje Serooskerke. Twee positieve punten uit deze donkere episode in de geschiedenis van Schouwen zijn thans voor de Westhoek van wezenlijke betekenis, nl. een moderne en vergrote haven van Burghsluis en een mooi natuur gebied met bos- en waterpartijen achter de Schelphoek, tussen de ringdijk en de provinciale weg. Maar een ieder die de verschrikkingen van de rampnacht aan den lijve heeft ondervonden of die in de naaste familie slachtoffers betreurt, zal steeds met gemengde gevoelens aan die gebeurtenissen blijven terugdenken. Voor hen mogen de beelden na 26 jaar weliswaar wat zijn ver vaagd, maar uit hun geest verdwijnen zullen ze nimmer. Opmars van de rekreatie. Ofschoon de rekreatie vooral in de na oorlogse tijd een stormachtige ontwikkeling te zien heeft gegeven, betekent dat echter geenszins dat vóór die tijd rekreatie in de Westhoek nog een onbekend begrip was. Reeds in 1911 werd in Renesse de vereniging Renesse Vooruit opgericht. Een jaar later vond in Haamstede de oprichting plaats van een vereniging tot bevordering van het De voormalige haven van Schelphoek, 1905. Overgenomen uit het gemeentelijk voorlichtingsblad van Westerschouwen, uitg. sept. 1976. De Houtsnip in het begin van de jaren twintig. vreemdelingenverkeer. Deze vereniging was zowel voor Haamstede als voor Burgh ak- tief. Het streven van beide verenigingen was er aanvankelijk op gericht om mensen van buiten de Westhoek aan te sporen Renesse, Haamstede en Burgh te bezoeken. Duin en strand waren toen nog niet in trek. Het waren vooral de bloeiende bollenvelden die destijds veel bezoekers trokken van buitenaf. Iedere vakantieganger die zich omstreeks 1914 in de Westhoek vertoonde, vond men nog een buitenbeentje. Het echte strandvermaak vond er zijn prille begin kort na de Eerste Wereldoorlog, dus rond 1919—1920, bij de stenen trap onder Re nesse. Niet lang daarna omstreeks 1925 begon de stroom vakantiegangers aar zelend op gang te komen. Ten behoeve van de verblijfsrekreatie werd de eerste zomerwoning in 1918 ge- Overgenomen uit Polytechnisch Tijdschrift van 14 augustus 1954. 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 20