IN ZEELAND STAAT EEN HUIS en in dat huis daar woont een vrouw en die vrouw die heeft een schaap en dat schaap dat geeft haar wol enz., enz. elftal. Binnen kwetteren twee parkieten en die weten zich in goed gezelschap van een overweldigende hoeveelheid uilen. Waar je ook kijkt in huis, je oog valt overal wel op een uil. Tientallen, in velerlei vor men en soorten en van allerhande mate rialen. Ze hangen of staan, maar zijn ook in gebruik als presse-papier, asbak of ka lender. Ook is er met uilen gedecoreerd serviesgoed, in de haardplaat is een grote uil verwerkt, posters en boeken, tot in de WC toe kom je uilen tegen. Het schaap staat volop in de belangstelling. Niet alleen bij veehouders, maar ook meer en meer bij particulieren. Verder verschijnt hier en daar in den lande weer aarzelend een schaapskudde met herder. Zo bestaan die bv. op de Veluwe en in Drente, maar ook de Zak van Zuid-Beveland is sinds kort weer een kudde rijk. En op Schouwen-Duiveland, onder Zonnemaire, graast eveneens een dertigtal schapen onder herdershoede. in de veehouderij heeft het schaap een hele duidelijke plaats als vlees- en wolproducent. Maar in de hobbysfeer winnen de schaapjes de laatste jaren ook terrein. Naast de dwerggeit is het schaap hard op weg een plekje te veroveren in het rijk der huisdieren. Als gezelschap, als sympathiek grazertje en niet in de laatste plaats om de wol. Iemand die daar over kan meepraten is mevrouw Aat Brillenburg - Wurth uit Vlake (bij Yerseke) die bij haar huis een legertje schapen van diverse „pluimage" heeft rondlopen. Als we het erf oprijden van het boer derijtje dat de familie Wurth bewoont, worden we begroet door een tweetal en thousiaste teckels. Alleen de „afdeling ge vleugeld" komt hiervan onder de indruk, want we zien een onbepaald aantal kriel kippen fladderend dekking zoeken tussen de struiken. Uilen. We zouden het onder andere over scha pen hebben en de gevolgen daarvan (spin nen, weven, wol verven, e.d.), maar staan ook even stil bij het overige kleurrijke gezelschap dat huis en tuin bevolkt. Zoals gezegd: het terrein „krielt" van de kippen met daarbij een beeldschoon haantje. Verder zien we er een indruk wekkende zwarte kater, Oscar. Die er niet alleen voor de decoratie bijloopt of aan gehouden wordt omdat hij zo mooi kan spinnen weven lukt nog niet maar die, zo begrijpen we, zo zou kunnen worden opgenomen in het nationaal muizenvangers- Een Jacobschapen-familie: bleekneusjes met een compacte bouw, fiere hoorns en een gevlekte vacht. „Paardebloem" heet deze eigen creatie. Mevrouw Wurth lacht bijna verontschul digend als je er een belangstellende op merking over maakt en grijpt onbewust naar een zilveren broche in de vorm van ook alweer een uiltje dat haar trui opsiert. „Ik heb inderdaad een passie voor uilen. Het is niet meer precies te achter halen hoe zoiets ontstaat. Het gebeurt opeens. Je hebt er één, koopt, krijgt of ziet er nog één en een verzameling is ge boren. Ik zou niet weten hoeveel het er in totaal zijn, maar laten we het maar op enkele honderden houden." Daarmee is de naam van het huis „Het Uilegat" verklaard. Terug naar de schapen. Hoeveel lopen er hier? „Wij hebben nu acht Jacobschapen, drie Drentse heideschapen (zgn. vossekopjes) en onze belhamel: een Iers heideschaap." Belhamel? Hoezo? „Denkt u niet direkt aan iets ondeugends; een belhamel is in schapetermen juist een hele makke ram. Vroeger werd een ram met duidelijke leiderskwaliteiten gecastreerd en het is bekend, dat je een gecastreerd dier beter naar je hand kunt zetten. Daar werd door de herder handig gebruik van gemaakt door die ram, die hoog stond aangeschreven bij de kudde, via castratie handelbaarder te maken en zodoende be hulpzaam te laten zijn bij het schapen- hoeden. Hem werd dan de bel omgebonden, waarmee hij, in samenwerking met de herder, de richting aangaf waarin de kudde zich moest begeven." Waar komen uw Jacobschapen vandaan? „Wij hebben een paar jaar geleden en kele Jacobschapen uit Engeland geïmpor teerd. Dit specifieke ras is een tijdlang met rimenteer met exotische gerechten en vind <c'- 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 5