Experimenteren in de keuken. Bij de koffie wordt een nog warme boterkoek-met-noten geserveerd. Als we Aat Wurth daarmee complimenteren, komt er nog een hobby uit de mouw: „Koken en bakken doe ik allebei graag. Ik besteed over het algemeen veel werk aan de maal tijden en stoei daarbij graag met aparte Het Drentse heideschaap: hoog op de pootjes, rank van lijf met een zachte lang-vezelige ingrediënten en bijzondere recepten. Expe- vacht. Aat Wurth aan de deur van haar domein: het wol- en weefhuis. uitsterven bedreigd geweest, maar dat heeft de oprichting in 1969 van de Engelse Jacob Sheep Society kunnen voorkomen. Vorig jaar was het raszuivere bestand weer zo groot, dat het Jacobschaap sinds 1979 de finitief kon worden geschrapt van de lijst van uitstervende diersoorten. In Engeland lopen ook weer een paar Jacobschaaps- kudden rond." .Reden waarom onze keuze viel op het Jacobschaap," vervolgt Aat Wurth, „was niet alleen zijn bijzondere uiterlijk, hoewel dat ons ook erg aansprak. Maar toen ik me wat meer op het spinnen en verwerken van wol ging toeleggen en in Engeland eens een weverij bezocht waar uitsluitend Jacob- schapewol gebruikt wordt, besloot ik me ook te gaan bedienen van deze bijzondere fijne wolsoort. Het is super-zacht en heeft een prachtige lange vezel. Ik vind boven dien de tweekleurigheid ook een attraktie. In Groot Brittannië is het inmiddels uit gegroeid tot één van de populairste wol soorten." 't een fascinerende bezigheid. Nu heb ik hier in huis dankbare afnemers en dat stimuleert." Misschien mogen we dit niet vragen, maar maakt u ooit weieens één van uw eigen dieren klaar? Het antwoord is weloverwogen en bijna filosofisch. „Als mensen hebben we ten op zichte van de dieren een positieve en een negatieve verantwoordelijkheid. Die posi tieve verantwoordelijkheid houdt onder meer in, dat we de dieren die we opnemen, zo goed mogelijk behandelen, verzorgen en begeleiden. Stel dat je kippen gaat houden, dan breidt zo'n familie zich via natuurlijke weg snel uit. Het is in de natuur een vast gegeven dat er meer dieren van het mannelijk dan van het vrouwelijk ge slacht geboren worden. Gevolg: na verloop van tijd heb je een hok vol kippen en hanen. Hanen verdragen elkaar niet samen in één hok en het zal onherroepelijk uit draaien op een onderlinge slachtpartij, waarbij de sterkste zegeviert. Dit nog even afgezien van het feit, dat als er meerdere hanen zijn, zoveel manlijke belangstelling voor de kippen een hele ongezonde zaak is. Dan moet de mens zijn negatieve ver antwoordelijkheid aanwenden en ingrijpen. Je houdt één haan bij de kippen en moet voor de andere een oplossing zoeken, leder een weet waar dat op uitdraait: ze moeten uit de weg geruimd. Weer een stukje positieve verantwoordelijkheid laat dat dan zo professioneel mogelijk gebeuren. Het lot over het dier is al beslist, het gaat er alleen nog om hoe het wordt uitgevoerd en wij schakelen dan de poelier in. Het is bij ons ook voorgekomen, dat één van onze fokooien niet voldeed aan de vereiste kwalificaties om ermee door te fokken. Je kunt dan zo'n dier verkopen en hopen dat het ergens anders weer goed terecht komt. Maar je realiseert je tevens dat je dan gevaar loopt: a. dat het van hot naar her wordt gesjouwd en tenslotte, wie weet hoe, ter slachtbank wordt geleid: b. dat ermee doorgefokt wordt en dat je er dan bewust of onbewust aan meewerkt, dat er een onzuivere lijn Jacobschapen ontstaat. 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 6