Wol, overal wol. Gesponnen en ongesponnen, geverfd en ongeverfd, in losse strengen, plukken en bollen. meekrap geeft een diepe roestbruine, warme tint. Het zijn allemaal natuurprodukten waar mee geverfd wordt: fluitekruid (lichtgroen), vlierbessen (paars), afrikaantjes (geel) en uienschillen (oranje/geel) om maar eens een paar voorbeelden te noemen. Wij halen de hele regenboog uit de natuur! Ik wil niet al te technisch worden, maar kan er nog wel bij vertellen dat allerlei omstandigheden invloed op de kleur kun nen hebben. In welk seizoen wordt de plant geplukt, is er net een regenbui overheen gegaan, staat de plant in de zon of in de schaduw. En verder speelt de hardheid van de wol ook een belangrijke rol bij de verfresultaten. Onze weefkring heeft verder een jaarlijks evenement, dat zich bij ons huis afspeelt. De laatste zaterdag van augustus worden alle leden uitgenodigd om met wol, spinne wielen, weeframen, enz. hier naar toe te komen. We installeren ons dan op de binnenplaats waar zo'n 20 tot 30 spinne wielen in een grote kring worden opgesteld. Op zo'n dag houdt er altijd iemand een inleiding en verder stellen wij ons ten doel om met z'n allen te werken aan eenzelfde onderwerp, dat aan het eind van de dag klaar moet zijn. Eén keer noemden we onze samenkomst „Van vacht tot dracht". Met een vacht, rechtstreeks van het schaap, zijn we 's morgens aan het werk gegaan en aan het eind van de dag hadden we met gezamenlijke inspanning een poncho gereed, die onder de aanwezigen werd verloot. Vorig jaar, het „Jaar van het Kind", hebben we dekens voor kinderen in Tan zania gemaakt. Aardig van die dag is verder, dat iedereen thuis een paar feestelijke sandwiches klaar maakt en die meebrengt. Deze worden op grote schalen verzameld en tijdens de lunch worden dan elkanders hapjes genuttigd." Verdiept uw hele gezin zich in uw hob bies? „Mijn dochter van zeventien kan zich er goed in inleven en mijn man en twee zoons slaan één en ander met belangstelling gade, maar hebben heel duidelijk hun eigen lief hebberijen. Mijn man is erg technisch en is altijd met weer nieuwe plannen en ideeën Er bestaan konijnewolfarms, waar ieder konijn per jaar bijna een kilo wol levert. Wat is een Weefkring? „Ik ben aangesloten bij de Weefkring Goes die bijzonder aktief is. In oktober zullen wij gastvrouw spelen voor de zui delijke weefkringen en dan voeren we een meekrap-projekt uit. U weet, meekrap is van oorsprong een produkt van Zeeuwse bodem. De gedroogde en fijngestampte meekrapwortel levert een poeder waar rode verfstof uit verkregen wordt. Dit is één van de stoffen die bij het wolverven veel wordt gebruikt. Je kunt de meekrapplant in eigen tuin kweken en in poedervorm is het verkrijgbaar, maar er is toch niet altijd makkelijk aan te komen. Nu is er hier in de buurt weer een boer, die zich gaat toeleggen op de meekrapcultuur. Een andere belangrijke verf- en kleur stofbron is de walnoteboom. Wij hebben er hier één bij het huis staan die dankbaar wordt gebruikt voor uiteenlopende kleuren en tinten: grijsbruin van de takjes, groen bruin van het groene omhulsel van de noot: donkerbruin van de binnenbast van de stam en lichtgroen van het blad. In de meeste gevallen moet wol, voordat het geverfd wordt een beitsbad hebben, maar de verfkracht van de noteboom is zo sterk dat in veel gevallen vooraf niet hoeft te worden gebeitst. Noot in combinatie met De noteboom naast het huis is een belangrijke leverancier van wol-verfkleurstoffen. 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 8