CRYPTOGRAM NO. 2 0 voor het huis bezig, bijgestaan door de jongens. Ze werken nu aan een energie besparend warmwatersysteem. Daarvoor zal binnenkort een vijver worden gegraven, dan gaat er 2000 meter leiding de grond in, en door middel van een warmtepomp kan dan een graad of drie aan de warmte van het leidingwater worden toegevoegd. Op den duur denken we ook aan een wind molen voor de opwekking van een deel van onze energie. Verder wordt in ons huis alle warmte die vrijkomt weer samenge bracht en benut om de vloerverwarming te voeden." „Brom-bak". „Mijn zoons hebben onlangs een ouder wetse, gemotoriseerde bakfiets op de kop getikt en weer helemaal opgeknapt en in orde gemaakt. Deze is nu in gebruik als aanhangwagen om bv. bouwmaterialen op te halen, maar ze gaan er ook boodschap pen mee doen." U zult zich vast niet gauw vervelen. „Eigenlijk brei of haak en lees ik ook graag en dat kun je combineren. Maar we hebben geen televisie en dat scheelt, daar mee heb je wat meer tijd dan veel andere mensen". Mevrouw Brillenburg Wurth besluit met de woorden: „Het fijne van een weefraam is: je hoeft het niet te zemen. Want huis houdelijke klussen schieten er eerlijk gezegd wel eens bij in!" ACHTERGRONDEN. Mevrouw Wurth is o.m. bestuurslid van de Fokkersclub voor Buitenlandse Stamboekschapen, die zich sinds 1977 in ons land bezighoudt met het regis treren en oormerken van ingevoerde rasschapen en de in Nederland geboren raszuivere lammeren van deze buitenlandse dieren. Uit dien hoofde is ze ook goed op de hoogte van de diverse rassen, hun herkomst, hun achtergronden en kenmerken en over het fokken en keuren. Zo komen we over het Jacobschaap het volgende aan de weet: het is een typisch heuvel- en bergschaap met een wat gedrongen bouw: niet groot. Het heeft een wit gezichtje met zwarte wangen en oogranden een bleekneusje dus. Heeft voorts een opvallende hoornpartij die kan bestaan uit twee, vier of zelfs zes hoorns, die per paar verschillende kanten uitwijzen. De vacht is altijd gevlekt, laten we voor het gemak maar zeggen: wit met bruine vlekken. Redenen waarom dit schaap een tijd uit de gratie is geweest, zijn onder meer dat de kleine bouw commercieel niet interessant genoeg was. Dit bracht immers met zich mee dat de vlees- en wolopbrengt geringer was dan die van andere gangbare schaapsoorten. Een heel voornaam bezwaar was verder, dat men de wol, die tweekleurig is, zo niet kon of wilde verwerken. Men ging het eerst splitsen in lichte en donkere wol, hetgeen uiteraard een reuze tijdrovende bezigheid was. Over het schapen houden in het algemeen wijst ze er verder nog op, dat het eigenlijk een hele economische manier is om heide, wei of dijken gezond en kort te houden. Schapen zijn nl. zeer secuur in het afgrazen van hun territorium en laten niet links en rechts plukken staan, zoals bv. paarden en koeien dat doen. Verder kunnen ze vrij schraal staan en toch prima gedijen. Ze staan er bovendien om bekend, dat ze hun graasgebied zeer verspreid bemesten, dit ook weer in tegenstelling tot hun grote graas-broeders. Tenslotte dragen ze wel de bijnaam „het dier met de gouden hoefjes, omdat ze met hun kleine, scherpe hoeven de grond beluchten, samen met de wormen die ze oproepen, en zodoende de grond gezond houden, hetgeen de grasgroei weer bevordert. Horizontaal: 1. Brokken maken (6). 5. Vrouw van insekt (5). 10. Reeds een vogel, goed excuus (6). 11. Stamhoofd (9). 12. Mislopen (6). 14. Luidkeels aansporen tot plezier in het leger (12). 16. Eetbaar symbool (6). 18. Zo'n landbouwer is tenslotte familie (8). 20. Weer een vrucht (2). 21. Wel zoiets, maar niet helemaal eerlijk (7). 22. Verlichten (8). 24. Stenen dier (4). 25. Deze vrouwelijke vogel kan toveren (6) 26. Nagelaten terreinen (5). Verticaal: 2. Misdadige manier van bezorgen (9). 3. Vuilnishoop (9). 4. Toppunt (3). 5. Inclusief (5). 6. Poster (9). 7. Haast leeg (2). 8. Liefhebbers van warme streken (11). 9. Niet terug (4). 13. Tragische letter (3). 15. Etaleur (7). 17. Zij kunnen anderen in het nauw brengen (7). 18. Geurig familielid (5). 19. Gebrekkig toestel (6). 23. Beroepskleding (4). 24. Sappige noot (3). 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 9