„Aan het rietdekken zitten vierentwintig verschillende werken vast' Koewachtenaar Phil den Dekker, laatste Zeeuws-Vlaamse rietdekker: Tekst: Oona Maartense - Glaser. Foto's: Joop Uijtdewilligen. Ga je in Zeeuws-Vlaanderen de boer op, op zoek naar een man, die je kan verhalen over het oude ambacht van rietdekken, dan word je verwezen naar Koewacht. Naar een man, die door de bewoners van deze streek alom gekend is onder de naam Phil den Dekker. Zo vergroeid is zijn naam met het vak, dat hij uitoefent, dat niemand hijzelf incluis, de naam Theophil Apers nog noemt. De naam, waaronder hij officieel geregistreerd staat bij de burgerlijke stand. Dat zijn familienaam deze verandering heeft ondergaan, zal mede te maken hebben met het feit, dat het geslacht Apers, voorzover bekend reeds vanaf pakweg 1800, het am bacht van rietdekker uitoefent. Op de klompen met de pet op, bij de kippen en bij één van door zijn hand van rietdak voorziene schuren, ontvangt Phil den Dekker mij met de woorden: „Mijn grootvader, een klein manneke uit Moer- beke heeft zich als eerste van ons geslacht gevestigd in Koewacht. Als rietdekker. Dat métier werd door zijn zoons overgenomen. Gezamenlijk, met mijn grootvader en met nog een oom van mijn vader, vormden ze met zijn vieren een bedrijfje, dat rietdaken dekte. Toen ik twaalf jaar was geworden, de lagere school had doorlopen en mijn vader aan mij vroeg: Wat zou je nu willen doen? Antwoordde ik dan ook: Met joe meegaan." Vak apart. Hij stapt uit zijn klompen en gaat me voor, door de keuken, de huiskamer in. Daar nemen we plaats achter de eettafel. „Het vak van rietdekken," gaat de 74- jarige Phil verder, „is een vak apart. Je leert het niet makkelijk. Het kost je drie jaar voordat je dat vak onder de knie hebt. Aan het rietdekken zitten vierentwintig verschillende werken vast. Door die hoe veelheid van handelingen raak je in het begin, tijdens het Ieren, het één en ander kwijt." Phil begint met uit zijn herinnering de verschillende handelingen op te diepen, die bij het rietdekken om de hoek komen kij ken en somt ze op. Ik krijg eerlijk gezegd wat moeite om Phil, die én Koewachts én voor mij vrij onverstaanbare vaktermen spreekt, precies te vatten. Ik moet hem vanwege de nauwkeurigheid, zo nu en dan het een en ander laten herhalen. Wat Phil niet zonder leedvermaak de opmerking ont lokt: „Kijk, zoals u nu, vergeet een riet dekker in het begin ook wel eens, hoe een werkje exact in elkaar zit". In de aangrenzende zitkamer wordt de Een volledig rietgebouwd schuurtje van Den Dekker. IX

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 11