Na de oorlog kreeg ik van mijn vrienden in Zoutelande een boekje toegestuurd, ge schreven door J. Ligthart Schenk en getiteld: „Westkapelle voor en na 3 oktober 1944." Het is een gestenceld werkje, vodderig en armetierig in onze moderne ogen. Maar het verhaalt het oorlogslot van dorp en eiland in de bewogen bewoordingen van een ooggetuige, van iemand die al het beschrevene zelf heeft meebeleefd. Ik denk, dat vele inwoners van Walcheren net als ik het boekje nog zullen hebben. Is dat niet het geval, dan verdient het in dit algemene herdenkingsjaar naar mijn mening een tweede druk. Niet in de laatste plaats om het gedicht van de evacué Mientje Lievense uit Westkapelle, dat erin is op genomen en dat misschien nooit meer el ders is gepubliceerd. Mevrouw Ljevense (leeft zij nog?) schreef: Walcheren. Wanneer ik in tijden van vrijheid en vree, daar woonde op 't dorpje zo dicht bij de zee, familie en vrienden geschaard om mij heen en buiten ons dorpje, daar woond' er haast geen was Walcheren niet meer dan een ijdele klank. Ik bracht aan mijn eiland, noch smaad en noch dank Maar nu ik verjaagd ben van huis en van hof, nu wil ik niets horen dan Walcherens lof. Mijn hart roept en schreeuwt om mijn Walcherse grond, maar stil zijn mijn lippen en stom is mijn mond. De oorlog verwoestte mijn ouderlijk huis. En bitter smaakt dan de gedachte: „geen thuis". De dijken versmolten en werden als zand. Ik doolde en zwierf door het Walcherse land. Maar erger, veel erger dan water en puin, is 't missen van Walcherens strand en zijn duin. Veel erger dan al wat er erg ooit mag zijn, is 't gaan naar den vreemde, een vreemde te zijn. Mijn hart, och, verteert op Zuid-Bevelands grond: maar stil zijn mijn lippen en stom is mijn mond. Mijn eiland ten prooi aan de golven der zee. Hoe graag wild' ik helpen te stuiten dat wee. O kon ik herbouwen mijn Walcherse land. En mocht ik weer dwalen langs duin en langs strand! 'k Wil alles wat meehelpt aan Walcherens groei, opdat het toch spoedig als vroeger weer bloei'. Maar 'k ben overbodig ik ben er te veel. Ik mag er niet komen, het snoert mij de keel. Ik bal er mijn vuisten, ik stamp op de grond, maar stil zijn mijn lippen en stom is mijn mond. Mijn eiland, mijn dorpje al duurt het nog lang, al is Uw herbouwen nog niet aan de gang, al stroomt er het water bij springvloed en tij, al wordt er het land tot een modderige brij, al werd er van nu aan geen slag meer gedaan, al bleef er Uw bodem uit zout slechts bestaan, toch wil ik er wonen in puin en in stof! Toch wil ik slechts zingen van Walcherens lof! Doch 'k ben in den vreemde en staar naar de grond. En stil zijn mijn lippen en stom is mijn mond. Citaten. Anders dan in de vorige afleveringen van „Ochtend in Zeeland" beschreef ik dit keer niet uitsluitend mijn eigen ervaringen op Walcheren. Ik liet ook anderen aan het woord. De auteur Ritter om zijn gevoelens voor het geliefde eiland, die volkomen iden tiek zijn aan de mijne. En de ooggetuigen van de ramp, die Walcheren in 1944 trof, omdat alleen zij in staat waren het lot en het leed van hun volk te verwoorden. Aan dat lot en dat leed wilde ik in deze serie een plaats inruimen, omdat ik er later zelf nog mee zou kennis maken. N.B. Mocht het boekje van J. Ligthart Schenk niet meer te vinden zijn, dan wil ik graag meehelpen het opnieuw het licht te doen zien. Wie belangstelling heeft, kan dat misschien even laten weten. We kunnen dan gezamenlijk bekijken, hoe we die zaak zullen aanpakken. Mijn adres is: Vincent van Goghsingel 47, Hillegom, Tel. 02520 - 15097. I augustus. Disco OPUS 7 Drive-in-show in het De Casembroothuis te Kamperland. De aanvang is om 20.00 uur. 3 augustus. Openlucht kerkdienst op het Banjaard- strand te Kamperland, m.m.v. Brass band „Ons Genoegen", om 11.00 uur. 4 augustus. Film: „Escape from Alcatraz" in de R.K. Toeristenkerk te Kamperland. Aanvang 20.00 uur. 5 augustus. Concert door Gerard Dekker, orgel, in de St. Nicolaaskerk te Brouwers haven. Aanvang om 20.00 uur. II augustus. Film: „Convooi" in de R.K. Toeristen kerk te Kamperland. Aanvang 20.00 uur 11, 12, 13 en 14 augustus. Open Ned. kampioenschappen 420- klasse op het Grevelingenmeer. 12 augustus. Concert door Flip Veldmans, orgel, m.m.v. Hennie de Klerk, dwarsfluit, in de St. Nicolaaskerk te Brouwers haven. Aanvang om 20.00 uur. 14 en 15 augustus. Open Belgische kampioenschappen Finn- klasse op het Grevelingenmeer. 16 en 17 augustus. Benelux kampioenschap 470 klasse en I.aser klasse op het Grevelingenmeer. 19 augustus. Concert door Hans van Nieuwkoop, orgel, in de St. Nicolaaskerk te Brou wershaven. Aanvang om 20.00 uur. 30 en 31 augustus. Open Belgische kampioenschappen 485- klasse en het Belgisch kampioenschap 470 klasse op het Grevelingenmeer. 6 en 7 september. Open Belgische kampioenschappen Op timist klasse op het Grevelingenmeer. 20 en 21 september. Grevelingen N.K.K. zeilweekend op het Grevelingenmeer. 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 21