Hulst 800 jaar stad: Speciale tentoonstelling in Streekmuseum „De Vier Ambachten" De schutterij: nog steeds een geliefde bezigheid. de kapel in Hulst door de Noormannen verwoest zou zijn en dat Graaf Robrecht de Fries (10711093) deze later weer her bouwd zou hebben. Tolvrijdom. Vast staat echter wel de verlening van het privillege van tolvrijdom aan Hulst in 1180 door Graaf Philips van den Elzas, één van de grootste en rijkste graven van Vlaanderen. Gedurende zijn bewind heeft de neder zetting Hulst zich ontwikkeld tot een plaats waarvan de inwoners een bloeiende handel dreven, voornamelijk rond het vervaardigen en verhandelen van laken en zout. Door talrijke tolheffingen van plaatselijke adel werd dit verhandelen en vervoeren van plaats naar plaats ernstig belemmerd. De invloed van de graaf was zo groot, dat hij de burgers van de stad Hulst vrijstelde van het betalen van tol in heel zijn land, uitgezonderd te Sint Omaars. Tekst: Corrie Boon. Copyright foto's: Corrie Boon. De stad Hulst viert dit jaar feest: het herdenkt het feit, dat het in het jaar 1180 stadsrechten kreeg van Graaf Philip van den Elzas. Een jaar lang al op 1 januari 1980 werden de feestelijkheden op groot scheepse wijze ingeluid wordt op alle mogelijke manieren aandacht aan dit feit besteed. Er is een speciaal vignet, ontworpen door de graficus Jan Colsen, wat is afgebeeld op tal van souveniers, vlaggen, sluitzegels, enzovoort. De middenstand organiseert met de regelmaat van de klok evenementen als Poortersfeesten en folkloristische dagen waar oude ambachten worden gedemon streerd. Op 21 september zal een kilometers lange Reijnaertstoet door de straten van het stadje trekken. Hierin wordt het aloude dierenepos Van den Vos Reijnaerde uitge beeld. De geschiedenis van de stad Hulst, haar talrijke monumenten en ook weer de ge schiedenis van de sluwe vos Reijnaert en diens verbondenheid met Hulst zijn echter ook na te gaan in het Streekmuseum „De Vier Ambachten". Ter gelegenheid van de viering van 800 jaar stad Hulst is in het streekmuseum „De Vier Ambachten" een speciale tentoonstelling ingericht „Hulst en de Vier Ambachten rond 1180". Na heel wat bestemmingen te hebben gehad is het nu dan ingericht als museum, een waardige bestemming voor een huis wat zo veel te verhalen heeft! Als we het museum binnengaan, kunnen we naar links of naar rechts. In de kamer aan laatstgenoemde kant is de speciale ten toonstelling ingericht naar aanleiding van Hulst 800 jaar Stad, dus laten we daar eerst een kijkje nemen. Op duidelijke en overzichtelijke wijze is in woord en beeld een overzicht gegeven van de geschiedenis van Hulst. Ook wordt uitgelegd, dat er over de alleroudste ge schiedenis en het ontstaan van Hulst wei nig bekend is. De naam wordt in de 13de eeuwse kroniek van de St. Baafsabdij in Gent genoemd onder het jaartal 936, samen met Assenede, Boekhoute en Axel. Meer zekerheid gevend over het bestaan van een nederzetting is te vinden in een akte uit 1108, waarin de kerken van Assenede, Boek houte en Axel en de kapel van Hulst wor den geschonken aan het kapittel van Sint Salvator (Oud-Munster). Daarnaast zijn er tal van volksoverleveringen in omloop, in dianenverhalen zeggen we tegenwoordig. Zo zou Willibrordus hier een kerkje hebben gesticht. Weer een ander verhaal wil, dat Gravensteen? Het museum is gehuisvest in het voor malig refugium van Duinen in de Steen straat en werd vorig jaar na een grondige restauratie van het pand in gebruik ge nomen. Het pand op zich is zeker enige uitleg waard, alsvorens het museum onder de loupe te nemen. Mogelijk was het grote huis vroeger het Gravensteen, waarin de gevangenen van de vertegenwoordiger van de Vlaamse Graaf werden vastgehouden. In de 15e eeuw werd het pand bewoond door de Lombarden, zij waren de eerste geldwisselaars en bankiers. Deze verkochten het huis aan de adellijke familie Van Steen- landt. In 1574 verkocht Hellin van Steen- landt het huis aan de abt Robert Holman van de monniken van Duinen, een Cister- ciénser kloostergemeenschap. Zij hadden hun abdij in de buurt van Koksijde en daarnaast behoorden diverse uithoven tot hun bezit. Bij oorlogsdreiging of overstromingen konden zij een goed heen komen zoeken in een vluchthuis of refu gium. Het pand aan de Steenstraat nu werd ingericht als refugium voor de mon niken van Duinen. Toen Hulst in 1645 door Frederik Hendrik werd ingenomen, vervielen alle eigendommen aan de Prins van Oranje en tot aan de Franse tijd kreeg het pand aan de Steenstraat de naam Princenhof. Een afbeelding van het oudste stadszegel van Hulst, zoals aanwezig in de Archives Nationales te Parijs. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 23