Weersprokkels Steun de collecte „HET VEERSE GAT" ZEILSCHOOL Kankrhestrijding.Jekiintenni^;ernietornheen. Tekst: W. de Smit. Westen- en noordenwinden brengen het grilligste weer. Van alle winden die in Nederland waaien zijn de westen- en noordenwinden en vooral die tussen west en noord het meest grillig en soms ook het gevaarlijkst. Ik heb dit niet precies onderzocht, maar na allerlei gebeurtenissen denk ik dat, en misschien u ook. Natuurlijk zijn deze windrichtingen niet altijd gevaarlijk, maar m.i. meer dan de oosten- en zuidenwinden. Hierna volgen enkele voorbeelden, wanneer deze winden waarschijnlijk voorkomen. 1. Een lagedrukgebied (depressie), dus vaak slecht weer, bevindt zich op de Britse eilanden en trekt meestal in noordoostelijke tot zuidoostelijke richting. Bij deze de pressie behoren vaak fronten (scheidingen tussen twee verschillende luchtmassa's, warm koud). Voor en tijdens de passage van het front of de depressie valt er regen of sneeuw en is de wind zuid of zuidwest. Als deze over ons land is getrokken, draait de wind naar west of noordwest, soms ook (later) naar noord, er kunnen buien op treden. Vooral als het een aktieve depressie is, kan er dan, als er al niet veel wind was, storm optreden. En velen weten dat een noordwesterstorm voor onze kust het ge vaarlijkst is. Immers de wind stuwt het water dan vanuit de langst mogelijke hoek op, helemaal vanuit de Atlantische Oceaan. Een noordwesterstorm van 6 uur geeft in ons Deltagebied al minstens 1,5 m ver hoging. Verder is belangrijk, dat noord wester- en noordenwinden van alle wind richtingen de zwaarste windstoten geven. En dat deze vooral bij buien optreden. 2. De noordwester- en noordenwinden geven soms zware buien, die lang kunnen aanhouden. Vooral in de herfst en winter langs onze kusten. 3. Naast de bij voorbeeld 1 genoemde al vaak op tijd gesignaleerde depressie kunnen bij een vooral zgn. noordwestelijke bovenstroming (dit is de stroming op plm. 10 km hoogte), soms kleine storingen uit groeien tot ware stormdepressies of tot aktieve buienstoringen. Zoiets is moeilijk te voorzien, zodat soms een dag waarvan de voorspelling goed weer is, in het water valt. Een plaats waar zulke storingen kun nen ontstaan zijn gebieden waar koude en warme waterstromingen samenkomen (b.v. de Noord-Atlantische Oceaan). Bekende trekrichtingen van stormdepres sies zijn o.a.: 1. Gebied zuidwesten van IJsland Faroër Zuid-Noorwegen Denemarken Oost-Duitsland. 2. Midden Noord-Atlantische Oceaan Shetland midden noordelijke Noordzee zuidwest Denemarken Zuid-Duitsland. 3. Plm. 800 tot 1000 km ten westen van Ierland Noord-Engeland noordelijke Noordzee Zweden. Het komt nogal eens voor, dat juist in onze omgeving (de Noordzee) de de pressie de laagste luchtdruk kent. Nu u weet het wel, stormen kunnen op elk tijdstip in het jaar optreden, maar het accent ligt toch op de maanden no vember t/m april, met als uitschieters de maanden november, december en januari. Waarom het bij noordwesten- en noorden winden vaker turbulent weer is, is moeilijk te zeggen. Een verklaring zou kunnen zijn: deze winden ontmoeten op weg naar hier verschillende luchtmassa's. Daardoor kun nen zich gemakkelijk depressies vormen. Tenslotte volgt een globale uiteenzetting van de afwijkingen van de waterstanden voor ons Deltagebied. Verhoging van de waterstanden kan plaatsvinden bij zuidwesten-, westen-, noord westen-, noorden- en noordnoordoosten winden. Verlaging van de waterstanden bij de volgende windrichtingen: oost, noord oost, oost, zuidoost en zuid. Geen noe menswaardige afwijkingen van de waterstan den bij: zuidzuidwesten- en noordoostelijke wind. Verhoging of verlaging van betekenis en dan bedoel ik vanaf een 0.5 meter treedt op bij voldoende windkracht. En als het in ons gebied of een ander gebied dat daar invloed op heeft, hard gewaaid heeft. Bij plm. windkracht 7 en meer treedt deze verhoging meestal op. De windrichtingen waarbij verhoging op treedt. Zuidwesten: 6 uur of meer windkracht 7: plm. 0,5 meter verhoging, bij langduriger waaien wat meer. Windkracht 9 of meer voor onbepaalde duur: plm. 0,75 meter, hoogstens 1 meter bij langdurige storm. Westen: 4 tot 6 uur windkracht 7: plm. 0,5 meter verhoging, 6 tot 10 uur wind kracht 7: plm. 0,6 tot plm. 0,75 meter, bij langer waaien niet zo veel hoger. 4 tot 6 uur windkracht 9: plm. 0,75 tot 1 meter verhoging. Bij 6 tot 10 uur: 0,9 tot 1,20 meter verhoging. 4 tot 6 uur windkracht 10 of meer: 1 1,30 meter verhoging. Bij 6 tot 10 uur windkracht 10 of meer: plm. 1,5 meter verhoging. Bij nog langer waaien niet zoveel meer verhoging als die 1,5 meter. Noordwesten: 6 uur of meer windkracht 7: plm. 0,5—0,75 meter verhoging, bij lang duriger waaien plm. 0,75 meter. 4 tot 6 uur windkracht 9: plm. 1,201,50 meter. 6 tot 10 uur windkracht 9: plm. 1,501,80 m, bij langduriger waaien iets hoger. 4 tot 6 uur windkracht 10 of meer: plm. 1,70 m. 6 tot 10 uur windkracht 10 of meer: plm. 1,70—2.00 meter, bij langduriger waaien 2 meter of meer. Voorbeeld: Eerst zuidwesterstorm 9 tot 10 Beaufort gedurende 6 uur, hoogwater om 6.00 uur. Het begon om 0.00 uur te stormen, om 6.00 uur verhoging: 0,75 m. Om 08.00 uur gaat de wind naar het noordwesten draaien en is gedurende 10 uur windkracht 10. Om 18.50 uur is het weer hoogwater, dan plm. 2 meter verhoging! Noorden: 6 uur of meer windkracht 7: plm. 0,5 meter verhoging, bij langduriger waaien 0,5 tot 0,7 meter. 4 tot 6 uur windkracht 9: 0,7 tot 1,00 meter. 6 tot 10 uur windkracht 9: plm. 1—1,30 meter, bij langduuriger waaien iets hoger. 4 tot 6 uur windkracht 10 of meer: 0,8—1,00 meter. 6 tot 10 uur windkracht 10 of meer: plm. 1,20—1,50 meter, bij langduriger waaien iets meer. Noordnoordoostenwinden: 6 uur of meer windkracht 8 tot 9: plm. 0,5 meter ver hoging. 6 uur of meer windkracht 10 of meer: plm. 0,7 meter verhoging, bij langduriger waaien nauwelijks iets meer. De windrichtingen waarbij verlaging optreedt. Verlaging treedt op veel beperkter schaal op: windkracht 7, 8 en 9 geven resp. plm. 0,5, 0,6 en 0,7 meter verlaging, vooral bij oosten en zuidoostenwinden. Een meter verlaging komt hier zelden voor. Alleen rond plm. 10 Beaufort kan een meter ver laging optreden. Een voordeel van noordwesten en noor denwinden is, dat het zicht erg goed kan zijn. Ik noem het maar „verrekijkerweer". Zeilen op het Veerse Meer onder deskundige leiding. Volledig pension aan boord van een gezellig en sfeervol ingericht schip, gelegen in Veere. Tevens privélessen, zowel intern als extern en botenverhuur. Vraag prospectus. Jachthaven „Oostwatering", Veere, Telefoon 01181-3 98. Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Centwl Bureau Koninginneweg 28.1075 CZ Amsterdam Tel. 726000 Giro 26000 28

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 28