Hengelsport en watersport blijken grote trekpleisters voor een vakantie in eigen land TOERISTENBIBLIOTHEEK WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De toeristenbibliotheek: heet u welkom en wenst u een fijne vakantie; is in Zeeuws-Vlaanderen gevestigd in een opvallend oranje-geel geschilderde hou ten wagen: heeft aan boord: Nederlandse en bui tenlandse romans, Nederlandse en Duitse jeugdboeken, boeken voor volwassenen en kinderen over allerlei onderwerpen; berekent per boek 0,50 voor vol wassenen: kinderen tot 18 jaar lezen gratis. Neemt u a.u.b. een legitimatiebewijs mee? berekent niets wanneer u een geldige lidmaatschapskaart van uw openbare biblio theek bij u heeft; vraagt u de geleende boeken, die u in noodgevallen zelf niet meer terug kunt brengen, af te geven bij de plaatselijke VVV. Doet u in elk boek een briefje met uw naam en adres? Ook bij plaatselijke openbare bibliotheken kunt u als toerist boeken lenen, mits u deze boeken ook daar weer inlevert: Elk jaar gaan bijna 8 miljoen Nederlan ders met vakantie. In de zomer trekt zeker 60 procent naar het buitenland, in de winter zelfs 76 procent. Er wordt voor ware ka pitalen aan vakantie in het buitenland be steed. Er is zelfs een tekort op de vakantie balans van 5 miljard gulden. Er wordt dus 5 miljard gulden meer door Nederlan ders in het buitenland besteed, dan via buitenlandse vakantiegangers in Nederland wordt neergeteld. Tel uit je verlies. Wie nu weet, dat het tekort op de betalingsbalans van Ne derland in 1970 zeker 5 miljard gulden gaat belopen, zal begrijpen wat er aan de hand is. Nederland is een waterland met een groeiend tekort aan accommodatie, in boot- trailerhellingen, jachthavens en sportvisha vens en ontsluiting van de visrijke walle kanten voor de vaste hengel. Nederland telt 1,5 tot 2 miljoen sport vissers. De hengelsport is de grootste vorm van openlucht-recreatie. De watersport telt zeker een half miljoen aanhangers in di verse vormen, vooral het aantal zeilers en motorbootvaarders neemt snel toe, jaarlijks met ongeveer 10 procent. Eén van de grote trekpleisters van Nederland is het vele water, de visrijke delta, randmeren en plassen, polders, kanalen en rivieren. Er is een toenemende trek van Belgische en Duitse hengelaars en watersporters naar Nederland. De laatste Hiswa bewijst, dat de daling van het aantal visboten, zeil- en motorboten dat verkocht wordt, vooral aan het tekort aan accommodatie te wijten is. Er worden vaak geen visboten verkocht, omdat vele enthousiaste hengelaars geen ligplaats in een haventje kunnen vinden of geen ge schikte boottrailerhelling hebben om hun Aardenburg, Bootstraat 2, Tel. 01177 - 1685; Breskens, Ghistelkerke 1, Tel. 01172- 1227; Oostburg, Mr. J. E. Risseeuwstraat 2, Tel. 01170 - 3069; Sluis, Burg. van Hootegem- straat 2, Tel. 01178 - 1658. van 21 juni t/m 16 augustus 1980. Op maandag in Cadzand-Bad bij het winkelcentrum van 9.3012.00 uur en van 18.00—19.30 uur. Op dinsdag in Groede bij Camping „Van Damme" van 9.3012.00 uur en van 18.00 19.30 uur. Op woensdag in Nieuwvliet bij Camping ,,De Pannenschuur" van 9.3012.00 uur en van 18.00—19.30 uur. Op donderdag in Retranchement bij Camping „De Zwinhoeve" van 9.30—12.00 uur en van 18.0019.30 uur. Op vrijdag in Cadzand-Bad bij het win kelcentrum van 9.3012.00 uur en van 18.00—19.30 uur. Op zaterdag in Breskens bij Camping „Zeebad" van 9.3012.00 uur. visstekkie te bereiken. De verkoop van vele soorten schepen stagneert, omdat de jacht havens vol liggen. Er zijn al firma's, die schepen verkopen met ligplaatsen. Vooral de snelgroeiende groep van bootvissers is de dupe, omdat er nauwelijks aan sportvis havens is gedacht. Het aantal goede boottrailerhellingen aan het visrijke water van Nederland is op de vingers van twee handen te tellen. En toch is het vele schone water in Nederland, los van de kuststranden, een enorme uitdaging aan de recreatie. Vorig jaar schreven enkele bestuursleden van de „Club van vissende journalisten" een brief aan de ANVV om wat meer aktie voor de vele problemen van de boothengelaars en sportvissers. Er kwam een nietszeggend antwoord. In Bra bant zeggen we dan: „ze dronken een glas, maakten een plas en lieten alles zoals het was." In het totale overheidsbeleid en de be vordering van het vreemdelingenverkeer wordt de sportvisserij, die in het jaar 2000 beslist 3 miljoen aanhangers telt, bij drie departementen in Den Haag: landbouw en visserij, CRM en waterstaat, gewoonlijk tus sen wal en schip valt. Er worden kapitalen aan ontwikkelingshulp besteed (prachtig). Er wordt voor miljoenen aan folders uit gegeven, om notabene de Nederlanders naar het buitenland te lokken en onze betalingsbalans te ontwrichten. Het wordt hoog tijd, dat er meer aandacht aan de vakantie in eigen land wordt besteed. Om te beginnen zouden we wat dure jongens bij de ANVV moeten leren vissen of hun salaris gebruiken voor de aanleg van een mooie boottrailerhelling in bijv. Westkapelle, Colijnsplaat, Zierikzee, Burgh- sluis of de wadden, Lauwersmeer of rand meren van het IJsselmeer, Hollands Diep en Haringvliet, waar het stikt van de vis. De zeehengelaars zouden dan wat grotere visboten kunnen kopen voor hun trailer, zodat de kans op een ongeval heel wat kleiner zou worden. Het doet de „Club van vissende jour nalisten" deugd, dat in het derde nummer van het Rabobank-blad de hand in eigen boezem wordt gestoken. Ook de Rabobank die reizen verkoopt, belooft plechtig wat meer aan de komst van buitenlandse toe risten in Nederland te doen. Bravo! Alge meen directeur Pierre Lardinois, die als minister in zijn prioriteitsbeleid de harten van vele sportvissers won, kan zijn Rabo- staf vertellen waar de problemen van de bootvissers en hengelaars liggen. En reken dan ook de half miljoen Belgische sport vissers mee en de 100.000 Duitsers, die in Nederland varen en vissen. Waar blijven de ANWB, ANVV en hengel- bonden in hun strijd voor het algemeen belang van deze grootste vormen van open luchtrecreatie? Het wordt tijd, dat er eens goeie viskaarten met tips van de grotere wateren met de beste stekkies worden ge maakt, ook voor het buitenland. Maar dan moeten de mensen wel hun bootjes te water kunnen krijgen. En dan moeten de Zeeuwen niet schreeu wen, dat er al een paar duizend ligplaatsen in havens rond de Oosterschelde en Gre- velingen zijn. Terwijl er in de Randstad (daarbij vergeleken), eenzelfde aantal sche pen in een badkuip vaart of vist. Een beetje hengelaarslatijn mag er wel bij, om de mensen van het beleid eens aan hun broek te zitten. Er wonen en werken 5 miljoen mensen in de Randstad Holland. Er is nauwelijks een boottrailerhelling te vinden om de men sen de kans te geven op de Maasvlakte te vissen of de Oosterschelde, Hollands Diep en Haringvliet naar stekkies af te zoeken. Er zijn al 100.000 werklozen, die regelmatig vissen. Wist u, dat ook het aantal bejaarden, dat gaat vissen snel toe neemt? Er zijn nog maar enkele gemeenten, die dicht bij de woon- en werkcentra wat vis vijvers aanleggen. Er gaan voor 1.000 vaste schouwburgbezoekers wel 2 tot 3 miljoen per jaar aan subsidie weg. Maar een stad als Eindohven heeft nog geen ton voor 25.000 hengelaars over. Zo is het in vele gemeenten, waar aan zaal- en veldsporten miljoenen worden besteed.En toch staat er een veelvoud aan hengelaars langs de wa terkant. En in het jaar 2000, als we nog 30 tot 35 uur werken per week, zijn er al 2 miljoen bejaarden. De hengelsport is steeds meer een ont moeting met de natuur, waarin voor velen het vangen van een visje niet eens zo be langrijk is. Er is nog volop ruimte langs en op het water. De vele kreten van lieden, dat het water overbevolkt raakt, zijn meestal leugens. Het zijn knapen, die hun monopolie-positie op het water willen be houden. Kijk maar eens naar het kleine aantal watersportverenigingen en jachthavenbestu- ren, dat besluit de haven met een flink aantal ligplaatsen uit te breiden. In vele verenigingen worden clans gevormd, die geen behoefte aan nieuwkomers hebben. Het was juist zo gezellig onder ons in ons haventje. Wat kan ons de vele honderden, zelfs duizenden, schelen die met een traan in het oog op de wachtlijst staan. En dan die jongens op de departementen, die een belangenafweging moeten opstellen tussen natuur, landschap en recreatie. Wat kunnen die ambtenaren van CRM (gelukkig niet allemaal) het belang van onze geliefde Door Cor van Heugten. 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 30