Het trieste beeld van Zoutelande in het water. De foto geeft het begin te zien van de Langendam. Men kijkt hiervandaan naar het dorp. (Particulier eigendom van fam. Wisse). trekkelijk voor vakantievierders, die net als ik toen, genieten van het duin en strand van Valkenisse. Het oude Duinoord bestond uit een stenen hoofdgebouw met een houten witte uitbouw. In die uitbouw woonden wij. In het hoofdgebouw een paar andere gezinnen, onder wie het gezin Pleijte met de twee dochters Jopie en Rina. En omdat Coba toch wel wat minder in de buurt was dan voorheen, speelde ik veel met deze twee. Zolang we aan de voorkant bleven was er ruimte genoeg. De Duinweg is ter hoogte van Duinoord een stuk breder dan dichter naar het dorp en bovendien was daar, precies tegenover ons pension, de lage en brede aanzet van het hoge duin, waarin ook het leegstaande houten huis De Pimpernel stond. Ik heb in die zomer natuurlijk nooit ver moed, dat ik later in 1977 nog eens met mijn gezin in dat huis een zonnige herfstvakantie zou doorbrengen en eindelijk zou weten hoe het er van binnen uitzag. Dat laatste intrigeerde ons in die dagen bijzonder. Het huis stond in het duin. Dat duin was vijf jaar lang verboden gebied geweest. Wie er desondanks had gewoond had dus behoord tot de verkeerde kant. Een simpele en in de meeste gevallen na tuurlijk ook ware redenering. Nu waren Duitsers en N.S.B.-ers geen gewone mensen, dat bestond niet. En dus moesten ook de door hen bewoonde huizen ongewoon zijn. Toch hebben Jopie, Rina en ik nooit het lef opgebracht om er naar binnen te gluren. Twee-en-dertig jaar later bleek De Pimper nel een heel charmant huis, waaraan een fikse opknapbeurt nog heel goed besteed zou zijn. Het nabij pension Victoria gelegen Deep Dean was een ander lot beschoren geweest. In gelukkiger tijden bewoond door het Ne derlands/Amerikaanse echtpaar Kraat, was het in de oorlogsjaren door de Duitsers in beslag genomen. Op Dolle Dinsdag raak ten die, evenals op veel andere plaatsen in het land, in paniek en sloegen op de vlucht. Maar niet nadat zij Deep Dean in brand hadden gestoken. Zoutelande was diep verontwaardigd. Maar koesterde tegelijkertijd een oprecht leedvermaak toen bleek, dat de Duitse bewoners bij het in brand steken van het huis één van hun kameraden vergeten wa ren. De man kwam jammerlijk in de vlam men om. Vandaag de dag zou zoiets mede dogen wekken. Maar toen niet. Ook de vreselijke bombardementen op Hirosjima en Nagasaki begin augustus 1945 wekten geen medelijden op. Als heel de wereld feestvierde, waarom dan Zoutelande niet? Het verzamelde zich in alle vrolijkheid om de muziektent en danste een avond lang. Ik was erbij, vergat het nooit meer en kan het daarom nu nog navertellen. P.S. Ik ontving naar aanleiding van de vorige aflevering van dit verhaal een groot aantal interessante en hartverwarmende reacties, waarop ik graag nader terugkom. Mag ik alle lezers, die belden of schreven, nu alvast hartelijk danken? Ik beloof u al uw vragen indien mogelijk te zullen be antwoorden en al uw suggesties zuinig te zullen bewaren. Voorlopig ben ik nog even op zoek naar de schrijver van het boekje „Westkapelle voor en na 3 okt. 1944" of naar eventuele verwanten van hem. Heb ik die gevonden, dan kunnen we zien, wat er met zijn boekje gebeuren kan. Ik houd u op de hoogte. In Zeeland geboren Bij het wazige groen Van het land dat mij droeg. Een torenklok sloeg En de waaiende wind Joeg de wolken uiteen En het kind dat die dag Onbewust nog het zag Al die dingen van toen, Heeft begrepen, meteen, In Zeeland geboren Tot dit land te behoren, Bij het wazige groen. Mevr. Smit - Heyse. Hotel Duinoord in 1976, rechts de aanbouw. 19

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1980 | | pagina 19