gebied van de gemeente Lüchow-Dannenberg vallen. Gorleben is een kerkdorp van deze gemeente. Het doel van de D.W.K. was: twee grote opwerkingsfabrieken voor ge bruikte splijtstof uit de Westduitse kern energiecentrales te bouwen. Tegelijk met de D.W.K. verscheen de „Physikalisch-Technischen Bundesanstalt" (P.T.B.) ten tonele. Deze organisatie had het in het bijzonder voorzien op dat wat er onder de wortels van de talloze bomen in het gebied schuilging: een gigantische zouthorst. De opwerkingsfabrieken zouden de brandstof voor de Westduitse kernener giecentrales moeten produceren, terwijl de zouthorst werd voorbestemd om het nu cleair residu dat bij de opwerking ontstaat, voor honderdduizenden jaren te herbergen. De opties van de D.W.K. en de P.T.B. reik ten tot ver in de volgende eeuw. ringen in de zouthorst. Zij bouwden een dorp, dat faam verkreeg als anti-atoomdorp. En zij richtten op een stuk grond dat zij voor een habbekrats konden kopen, een gammele speeltuin in, die zij prompt onder de beschermende werking van een soort bestemmingsplan wisten te brengen. In een grote boerderij richtten de demonstranten een eigen aktiecentrum, tevens hoofdkwar tier in. Hier draaien geduldig de stencil machines en worden de nieuwe stickers ontworpen. De anti-kernenergiebetogers heb ben zichzelf in Gorleben tot een soort in stituut gemaakt, dat zich voorneemt om de atoomlobby het leven zo zuur mogelijk te maken. De atoomlobby reageert niet met veel humor op de situatie. Ook zij heeft zich in een soort frontpositie laten manipuleren. De hoorplaatsen, waaronder de veelbelo vende zouthorst ligt, zijn veranderd in ware „Nein, Danke!" Niet lang nadat de eerste bouwketen waren opgetrokken, verschenen de „Grünen" Zij begonnen met, zoals dat werd genoemd, het motiveren van de bevolking, die vol eerbied toezag hoe glanzende directiewagens de één na de ander hun bescheiden dorpen wisten te vinden. Er verschenen spreuken en slagzinnen op muren en schuttingen. De kreet „Kernkraft, nein Danke", thans ook in Nederlandse vertaling op stickers voorhanden, maakte furore, en ook de slag zin „Gorleben soil leben" werd tot de ge vleugelde woorden van het atoomtijdperk gerekend. De atoomjongens wisten er de gemeente raad van Lüchow-Dannenberg gemakkelijk van te overtuigen, dat het Entsorgungszen- trum het dorp, dat een kwijnende toeristen industrie heeft, nieuw leven zou inblazen. De „Grünen" lieten daarentegen geen middel onbeproefd om de gemeenteraad op een naderende, stralende ondergang te wijzen. Er werd al spoedig naar krassere middelen dan slagzinnen en zwijgende tochten van demonstranten met zwartgemaakte gezich ten gegrepen. De demonstraties waarbij een maximum aan geweld, van zowel de tegen standers van kernenergie als van de zijde van de autoriteiten werd ontplooid, vonden in Gorleben plaats. Demonstranten klommen in bomen op de plaatsen waar boortorens moesten komen voor het doen van sonde- Een kijkje binnen de betonnen muren van een hoorplaats in de bossen van Gorleben. Rechts is een vast geïnstalleerd waterkanon te zien. Er zitten ook waterkanonnen in de muren ingebouwd. Op de hoek een wachttoren. Een container van het type „Castor" wordt aan een valproef onderworpen. vestingwerken. In de muren bevinden zich ingebouwde en op afstand bedienbare wa terkanonnen. De Bundeswehr en de politie houden de wacht op hoektorens, die mij sterk aan concentratiekampen doen denken. Er is leeftocht in de vesting, voor vele weken. Er is een hospitaal, men kan er met helicopters landen en starten. Kortom, de confrontatie is als het ware verstard, zoals de wereldoorlog van 19141918 ver starde in de loopgraven van Verdun. Wereldvermaard dorp. Gorleben heeft, dankzij de verbitterde schermutselingen tussen betogers en politie, die bij de eerste voorbereidingen voor een nieuwe proefboring plegen op te laaien, we reldfaam gekregen. Het is er niet blij mee. Een vreemde figuur in het geheel is de graaf van Bensdorf, een edelman die een kasteeltje in Engelse bouwstijl bewoont. Hij is grootgrondbezitter en verdiende in die hoedanigheid miljoenen marken aan de atoomlobby, die zijn bos- en jachtterreinen nodig had. Hij verkocht echter tegelijkertijd een strategisch gelegen stuk grond voor een appel en een ei aan de demonstranten, die dankzij de bescherming die de wet hen bood, de atoomlobby de voet behoorlijk konden dwarszetten! Op de zo gemakkelijk verkregen eigen grond bouwden de demon stranten bijvoorbeeld hun kakelbont geverf de speeltuin en hun atoomdorp. In juni van dit jaar is het dorp onder het geweld van bulldozers met de grond gelijk gemaakt. De gammele bouwsels waren niet veel waard, maar zij hadden, zoals zoveel in Gorleben, een betekenis als symbool. Het is beslist niet zo, dat de Westduitse atoomclub, nadat de nodige maatregelen waren genomen om de demonstranten op een afstand te houden, volledig vrij baan heeft gekregen. Het meest kapitaalintensieve en voor de kernenergie tevens belangrijkste projekt dat men in Gorleben onderhanden had, is op bevel van de minister-president van de deelstaat Nedersaksen, Ernst Al- brecht, voor onbepaalde tijd opgeschort. Het betreft hier de bouw van de twee grote opwerkingsfabrieken. Na de bijna-ramp in Harrisburg heeft Albrecht volgens zeggen, zijn kiezers een kluif willen toewerpen, be staande uit een veto over de opwerkings- plannen in „zijn" deelstaat. 22

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 22