Van de redaktie Vreemd genoeg heeft de regering van een andere Westduitse deelstaat, namelijk Hes sen, alle faciliteiten aangeboden die nodig zijn voor de bouw van een opwerkingsfa briek maar dan een veel kleinere dan die men in Nedersaksen had gepland. Ver moedelijk zal de D.W.K. de opwerkings- organisatie het aanbod van Hessen dan ook beleefd en onder dankzegging van de hand wijzen. Recycling. Minister-president Albrecht heeft wel toe stemming gegeven voor voortzetting van het proefboringenprogramma bij Gorleben. De aanleg van een opbergmijn voor radio- aktief afval beschouwt hij namelijk als ur gent en... gewenst. Er wordt dan ook drif tig voortgeboord, en in hetzelfde tempo, door-gedemonstreerd. De mensen van de D.W.K. kijken bepaald ongelukkig als je ze feliciteert met het feit, dat althans de aanleg van een defi nitieve opbergplaats voor radio-aktief afval niet geblokkeerd wordt. Immers, zo rede neerde ik: het afvalprobleem wordt aller wegen beschouwd als de grootste belemme ring voor een verdere uitbouw van de kern energie. Wees blij als je denkt het te kun nen oplossen! De reden van de ongelukkige blikken van elementen in zouden worden gezet. Boven dien zou de hele splijtstofcyclus ontzettend duur worden. Opwerking is namelijk een vorm van reclycling van kernbrandstof. Ziet men van die recycling af, dan wordt de kernenergie-industrie een wegwerp-bedrijfs- tak en die gedachte is de mensen van D.W.K. een gruwel. Tussenopslag. Het is allerminst zeker dat de kernindu- strie in West-Duitsland door het veto van Albrecht, vast zal lopen. De D.W.K.-inge- nieurs hebben in de afgelopen jaren een bijzonder soort opslagcontainer ontwikkeld, waarin complete splijtstofelementen kunnen worden bewaard. Bij ons bezoek aan Gor leben werden ons films getoond van de beproevingen die deze containers moesten ondergaan. Volgens een D.W.K.-woordvoer der hebben de containers zelfs een test doorstaan waarbij zij in de direkte nabij heid van een ontploffende kernbom waren neergezet! De containers hebben de naam „Castor" gekregen. Splijtstofelementen die een jaar in een kernreactor hebben gefunktioneerd, kunnen voor de duur van maar liefst drie eeuwen in Castor-containers verblijven, zon der dat er gevaar bestaat voor besmetting van de omgeving. Wat de containers zo Castor-containers vol gebruikte splijtstof elementen te maken! De opbergmijn zal dan keerd, dan zit er weinig anders op dan de loodsen tot permanente bewaarplaats voor gebruikt worden voor de definitieve berging van hoog radio-aktief afval van centrales en laboratoria. Veiligheidstechnisch bezien is het niet ideaal, wat er momenteel wordt voorbereid. Als je de mensen van D.W.K. vraagt wat zij ervan vinden, krijg je ten antwoord: „Het afvalprobleem is technisch volledig beheersbaar. Onze oplossingen zijn echter politiek onhaalbaar." Als je opmerkt dat er problemen kunnen bestaan waarvan je de portee op dit mo ment nog niet kent, zeggen de D.W.K.- mensen dat zij zich laten leiden door de vermaarde Duitse wijsgeer Immanuel Kant, die zei: „De noodzaak om te beslissen is altijd groter dan de kennis die je eigenlijk nodig hebt om de beslissingen te kunnen nemen. Maar als je eenmaal hebt beslist, volgt de noodzakelijke kennis op de voet..." Leger en politie zijn aanwezig om bij eventuele bestormingen van demonstranten, als die nog enige kans van slagen mochten hebben, in te grijpen. Hun aanwezigheid is geëist door het personeel van de firma's die de proefboringen uitvoeren. Nadien werd politiebescherming tot een vakbondseis gemaakt. de D.W.K.-mensen is gelegen in het feit, dat zij de opwerkingsfabrieken én de op bergmijn als één projekt hebben beschouwd. Bij opwerking van in kerncentrales gebruik te splijtstofelementen komt er nieuwe kern brandstof tot stand, terwijl er zoals in het begin van dit artikel al werd uiteen gezet een kleine hoeveelheid zeer agres sief nucleair residu wordt gevormd. Als er niet wordt opgewerkt, omdat de regering dat verbiedt, is men genoodzaakt om de gebruikte splijtstofelementen in hun geheel in de zoutmijn te laten zakken. De hoeveelheid straling van een element is even groot als de hoeveelheid straling in een paar kleine bussen met nucleair residu, maar een splijtstofelement is qua omvang wel een paar honderd maal zo groot! Een zoutmijn zou gauw vol zijn, als er complete bijzonder maakt is, dat zij geen speciale voorzieningen voor koeling nodig hebben. De elementen bevinden zich in de container in de zogeheten „droge opslag". In Gorleben bouwt men nu enkele grote loodsen, waar te zijner tijd hele batterijen Castor-containers komen te staan. De lood sen zijn een soort voorportaal van de op bergmijn, die ondanks alles toch zal worden aangelegd. Mocht de deelstaat-regering als nog het sein op groen zetten voor de bouw van de opwerkingsfabrieken, dan zullen de Castor-containers dienst gaan doen als transportcontainers voor vervoer van uit gewerkte elementen van de centrales naar het „Entsorgungszentrum" en de loodsen zullen dan dienst gaan doen als tussen- opslagplaats. Mocht de bouw van de op werkingsfabrieken voorgoed worden geblok- Onder de chauvinistische kop „De Zeeuwse teale is de mooiste van oalemeale" starten wij in dit nummer een hopelijk lange serie arti kelen in „een" Zeeuws dialect. In deze tijd, nu bij niet alleen de oudere garde het taaleigene „in" is, willen ook wij op onze manier een steentje bijdragen aan het voor het voetlicht brengen van onze dialecten. Per nummer wordt er steeds een ander dialect in proza of poëzie naar voren gebracht, waaraan, naar wij hopen, alle lezers veel genoegen zul len beleven. Wij starten met een artikel van de hand van de heer C. A. van Boven uit Wissenkerke in het „Kurtjeens" dialect met als onderwerp „De Po- tendam". De Potendam, begin en eindpunt, waar eens een oude Noord- Bevelander bij zijn eerste verlaten van het eiland, gezegd moet hebben: „Vaarwel Europa, ik ga naar Goes."

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 23