De Zeeuwse Tea/e is de mooiste vanóóiemeaie Peeland praet Een ieder zal misschien niet weten wat de naam Peeland betekent, of waar het bijhoort. Een korte uitleg daarom: Peeland is de Zeeuwse naam voor Noord-Beveland, vooral gebezigd bij de eigen bevolking. Het laat zich gemakkelijk raden, waar de naam vandaan komt. Natuurlijk van de mas sale Pee-produktie van dit mooie, voorma lige eiland. Zo, we wete waer we zitte, zegge z'ier. Laete we in deze eerste Peeland-Praet kennismaeke mee dat Peeland. An de oostkant, net verbie Kasseveer an de rechterkant, ligt een durpje: Kats. Vo de Peelanders geweun: Kas. Verder langs de zidiek, verbie de Zeeland- brugge, vinde we Colijnsplaat. De naem Colijnsplaat is a van óllerlei woordspelingen vurzië. Zo ör Colijnsplaat ok wè mee een C en ok mee een K geschreve. De naem zelf is ok van ollerlei verschillende uut- spraeken verzië. Zö or gezeid Kersplaete, Colijnsplaete, Cootjesplaete en Colijn. Laete we 't ier ouwe op Kolijn. Van oorsprong was hier een landbouw haven, maar met het afsluiten van de Zandkreek (nu Veetse Meet) kwam Arne- muiden zonder direkte verbinding met de zee te zitten. Toen heeft een volksverhuizing in het klein plaatsgevonden van Aeremuje nae Kolijn en Kolijn was prompt gepromo veerd tot vissershaven. Van Kolijn steken we dwars Peeland over naar het zuiden en komen dan terecht in Kortgene. Kertjeen vo de Peelanders. Ook met een landbouwhaven, een grote jacht haven en veel buitendijkse bebouwing. Westwaarts over dijken en een prachtig polderlandschap, dat je trouwens op heel Peeland vindt, komme we an Heersdiek. Het plaatsnaambord vermeldt Geersdijk. Het enige dorp op Peeland, waar nog een meekrapstoof te vinden is. Een durpje rustig en vredig an den diek. Het volgende durp op onze weg is Wis- senkerke, plat hezeid: Wiskerke. Dit durp lag vroeger meer landinwaarts, ter hoogte van de Torenhoeve, 2 kilometer ten noordwesten van Heersdiek, waar enkele stenen overblijfselen nog getuigen van dit vroegere bestaan. Door een stormvloed is dit vroegere Wiskerke ten onder gegaan en herbouwd op de huidige plaats, dicht tegen de Oosterschelde. Weer afbuigend naar het Veerse Meer vinden we Kamperland. Eigenlijk het enige dorp wat geen naamsverandering in het Zeeuws kent. Een lang, uitgestrekt durp met een landbouwhaven en een jachthaven aan het Veerse Meer. Om kompleet te zijn, moet ook Stroodorp nog vermeld worden. Een diekdurp even ten oosten van Kamperland. Misschien was de beschrijving voor velen Tekst: C. van Boven. overbodig, maar we zijn nu tenminste alle maal op de hoogte, wat betreft de geografie van Peeland. Wat het dialect betreft, onderscheidt zich dat weer heel wat ten opzichte van b.v. Walcheren, Zuid-Beveland gf Schouwen. Ook het dialect op Peeland zelf verschilt nog van durp tot durp. Wat de geïsoleerd heid in vroeger tijden zeker bevestigt. Om deze eerste Peelandse aflevering waerdug te besluten, nog een kort stukje in 't platte Peelands. Over de Potendam, bure Kee en de Pee landers. Toen Peeland nog een eiland was, hing oalus d'r anders an toe dan tegenwoordug. Je was ofhankuluk van waetertieë en vaer- uren van 't bootje, 's Nachs d'r of was ter nie bie. want dan lag de veerdienst stille. Mee öögwaeter lag 't spul ok stille, want dan stieng de Potendam onder waeter. Zö ei ménug pasazjier natte voeten ophelöpe. Mee zon hiertieë lag de bööt éél oge an 't steiher en zat ut personéél in 't Veeruus op een eiland. En kon Wullum Anthonisse, de kaertjesverköper, z'n voeten wasse op z'n stoepje vo de deure. Dat was den tied van Schippers, Antho nisse, Ponse, v./d Voorde en vele andere mannen, die éél de bevolking van Peeland ménug keertje richting Hoes hebrocht eit. Ze wete 't oalemaele. Die vroehere hemoedelukheid is verbie hehae, toen de Zandkreeke opieuw te be- staen en Veerse Meer wier. De Peelanders konne toen dag en nacht van d' ene kant nae d' öre kant. Toch brocht de dag- en nacht-verbinding ók nog andere diengen mee. Want wat docht je van de waste, de fietsen en öl ander zok soort diengen? Toen 't böötje nog voer was 't eiland om elve heslote. Mè mee de komst van den dam kwam ök ölerlei ander volk an de deure. Toen most buure Kee 's aevens toch mooi d'r waste van de bleik aele. En buur man Arjoan z'n fiets most 's nachs in 't schuurtje, want je kon nie wete wat of ter 's nachs noe rondspookte. Die onhemakken de Peelanders vo lief henome en een enkelieng is nog bie ver- hissing de Potendam ophereeë at um nae Hoes most. Afijn, zö was Peeland eiland of en is bie de rest van de beweunde waereld hekomme. Toch ka je van een Peelander zehhe wat of je wil, mè een echte Peelander is hebleve zö at um was. Weunen op de klei, in de mooie polders en de hrööte stad is alleen vo een nieuw pak hoed. 24

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 24