Ideale stekken voor bootvisserij rond Westkapelle ven ging verloren. Betrekkelijk dicht bij het het dorp werd een derde haven aangelegd. Door de jaren heen heeft de haven in het dorpsgebeuren een belangrijke plaats ingenomen en talrijk zijn ook de schippers- families die Hoofdplaat heeft voortgebracht. De veerverbinding met Vlissingen schijnt omstreeks 1874 weer te zijn opgeheven. In 1903 stonden in Hoofdplaat twee mo lens, een stenen en een houten eksemplaar. In 1918 werd de tramlijn Hoofdplaat Biervliet Pyramide in dienst gesteld en in 1928 werd deze tramlijn doorgetrokken naar Breskens. De tram was slechts een kort leven beschoren. In 1948 werd het personenvervoer gestaakt en in de daarop volgende jaren werd de tramlijn geleidelijk opgeruimd. In 1969 werd de zeewering van de Hoofd- olaatpolder op deltahoogte gebracht. Dat betekende tevens het einde van de haven, die in datzelfde jaar voor de scheepvaart werd gesloten. Ogenschijnlijk ligt het dorp nu veilig achter zijn moderne waterkering. Maar met de regelmaat van de klok stromen eb en vloed langs de oever en voortdurende waakzaamheid blijft geboden. Literatuur. De derde haven van Hoofdplaat. De laatste inlaagdijk die in de Hoofd plaatpolder werd gelegd, ligt juist ten westen van het dorp en dateert uit 1921 1922. De dijkval die destijds plaats vond even ten oosten van dijkpaal 50, waarvoor de zeedijk plaatselijk moest worden om gelegd, zal wel aanleiding zijn geweest voor de aanleg van die inlaagdijk. Daarmee steeg het aantal inlaagdijken dat sinds de bedijking van de polder moest worden aan gelegd, tot negen. Op 1 februari 1953 kwam de inlaag nog onder water te staan. Op 10 juni 1964 ontstond er opnieuw een oever- en dijkval. Daaruit blijkt eens te meer dat, ondanks alle zorg die aan de oeverbescherming wordt besteed, verrassin gen van deze aard ook voor de toekomst niet zijn uitgesloten. Het dorp en zijn haven. In de loop der jaren ontwikkelde Hoofd plaat zich tot een overwegend agrarische gemeenschap. Aanvankelijk was de haven een belangrijke schakel in het kontakt met de buitenwereld. Zo bestond er in 1781 al een veerverbinding met Vlissingen. Voorts was de haven van belang voor de aan- en afvoer van allerlei produkten. Er is een tijd geweest, dat zowel op Rotterdam als op Middelburg twee beurtschippers voeren. De haven was een zogenaamde tijhaven, die bij eb droog viel. Toen het noordelijk deel van de polder moest worden prijsgegeven, werd tegen de nieuwe zeedijk een tweede haven aangelegd. Uitgerekend op die plaats ont stond in 1908 een oeverafschuiving. De polder kon behouden worden, maar de ha- Rinus Willemsen. Hoofdplaat op de ken tering van het getij. Zeeuws Tijdschrift 1978, nr. 4. M. H. Wilderom. Tussen afsluitdammen en deltadijken. Deel 4. F. Nagtglas. Zelandia Illustrata. Dr. M. K. E. Gottschalk. Historische geo grafie van West-Zeeuwsvlaanderen. Dr. M. K. E. Gottschalk. Stormvloeden en rivieroverstromingen. Delen 1 en 2. M. van Empel en H. Pieters. Zeeland door de eeuwen heen. Dr. H. C. E. M. Rottier. Stedelijke struc turen in historisch perspectief. Jaarboek 1972'73. Oudheidkundige kring De Vier Ambachten. P. F. J. M. Knegtel e.a. Een eeuw lager onderwijs te Slijkplaat. L. M. de Die. Hoofdplaat in oude ansichten. Tekst: Cor van Heugten. De afgelopen jaren zijn rond Walcheren tussen Zoutelande, Westkapelle en Domburg steeds meer visstekken voor de bootvisserij in kaart gebracht. Dat er vanaf de wal veel vis te vangen is, getuige de tong aan de Westkapelse zeedijk, was bekend. Nu er steeds meer visbootjes op avontuur gaan, blijkt pas hoe enorm visrijk dit kustgebied in zomer en winter is. Alle hulde aan bootvisser Arie de Lange uit Zoutelande, die voor de zeebootclub Zuid-West Nederland een aantal van zijn beste stekken heeft onthuld. Deze „keur slager" woont op enkele kilometers van de beste kabeljauw-, zeebaars- en tong-stekken die Nederland kent. Elke donderdag tot windkracht 3 is hij op zijn favoriete stek kies te vinden. Hij gunt elke „Broeder in Petrus" een leefnet vol. Waarvan akte. Overal over de vaargeul van Westkapelle tot Zoutelande is vis te vangen. Ga buiten de scheepvaartroute achter de boeien OG 5, OG 7. OG 9 of OG 11 voor anker. In de winter is er veel kabeljauw, gul en bij de OG 11 en 9 ook veel wijting te vangen. De OG 5 is één van de beste stekken, maar er ligt een wrak in de buurt, wat wel eens een anker kost. Als u verder vanaf de vaargeul vist, zeg maar richting Bel gische kust op de zandbanken, moet u in de buurt van de DL 6, 5 of 4 zijn. De gul is wat kleiner, maar de paling is zomers vaak groot. Er liggen voor platvis en paling ook prima stekken op de Rassen dwars van Domburg bij boei GR 3. Vooral tegen hoog water en enkele uren erna is het hier raak. Zeebaars zit dwars voor het badstrand van West kapelle in de lijn van de vuurtoren en de duiktoren op het strand van Westkapelle. Ook over de bank van de OG 9 jaagt bij opkomend water veel zeebaars. Engels plastic kunstaas red gill en Eddy- stone zijn nog wat beter dan witte pluimen. Ook een zager op een afhouder met lange zijlijn, desnoods drijvend op een flinke geepdobber, kan succes opleveren. Een ideale stek, vooral in de winter voor de kabeljauw, ligt bij de roodwitte boei op 320 graden uit het rode torentje op de dijk van Westkapelle, halfweg het dorp, tussen Domburg. moet op ongeveer 10 meter diepte vissen. Zoek een ankerplaatsje op 500 meter van de boei af, richting Domburg. U ligt dan veilig buiten elke scheepvaartroute, omdat er wel eens een zeeschip deze rondings- boei, vanuit zee komend, links passeert. Blijf uit de weg. Richt u op de lijn tussen deze roodwitte boei en de kerktoren van Domburg. Vis met een hoekafhouder en veel lood om zeker grond te houden tegen de stroom in. Wie een zeekaart koopt, moet het nieuwe nummer 1442 kopen. Er zijn wat wijzigingen vergeleken met oude metingen sinds '69-'73. Geloof me, dit kustgebied is visrijker dan de Oosterschelde zelf. Als er bij Westkapelle een boottrailerhelling komt, is het feest volmaakt. U kunt er nu al terecht als u een gemeentevergunning voor de dijk bij het groot hoofd heeft, gemakkelijk via het dorp te bereiken. Goeie vangst. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 17