Zo maar in Zeeland... Domburg 1928 ENERG VERGIE Watereilanden en watermijnen: energiespaarpotten van morgen? Domburg is een heel ander verhaal. Domburg was niet voor eventjes, maar er zat een hele zomervakantie aan vast. Je huurde een huisje of besprak voor de hele vakantie plaats in een hotel of een pension. Ik herinner me als kind het best het hotel Schuttershof, dat er niet meer is. Omdat Domburg, bekend geworden was door de physische therapeut Metz- ger, die met massage en zeewaterkuren de grootheden van Europe al of niet genas, nogal internationaal was, kwamen er 's zomers veel oude, liefst Duitse families, die lang na Metzgers verschei den bleven komen. Nu om gewoon in zee te baden, tennis en golf te spelen en te roddelen in het toenmalige club huis „Het Badpaviljoen." Daar zat 's middags omstreeks het borreluur de on volprezen heer Elout, baddirekteur, zijn beroemde borreltafel voor en denk maar niet, dat het daar democratisch toeging. Je werd als lid van het paviljoen voorgedragen en niet zelden wegge stemd. Je moest een zekere „standing" hebben. Ja, dat was in die tijd zo. Het was allemaal wel erg selectief en een beetje bekrompen misschien. Maar dat merkte je als kind niet, want als ge boren Middelburgse mocht je ook „mee doen". En daardoor heb ik verschrik kelijk veel plezier gehad in dat paviljoen met een bende vriendjes en vriendin netjes. Meestal uit Holland of Brabant, want de families kwamen steevast terug naar Domburg. We hebben veel te danken aan de baddirecteur Elout. Hij was geweldig in ventief wat betreft spelletjes. Hij orga- Tekst: mevr. Smit - Heyse. niseerde ieder jaar een fortenwedstrijd. Je moest met opkomend water met een groep een berg opwerpen van zand en daarna ging het er om, wiens berg het langste stand hield. Hij liet de jeugd een vossenjacht houden. De vos was een leuk meisje met haar partner en door het strooien van confettie kon je hun spoor volgen in de bossen. Het was een heel moeilijke wedstrijd door heggen en struiken. Een ander hoogtepunt was de lam pionoptocht. Dat ging 's avonds met lampions ook al weer de bossen in en de optocht eindigde in een soort duin pan, waar een orkestje speelde en waar ie limonade kon krijgen. Het was een heerlijk laat feest. Ieder jaar was er ook een bal masqué, een eenvoudig gebeuren met zelfgemaakte pakjes. Trouwens, drie maal per week werd er door de jeugd gedanst in dat oude paviljoen. Er was een oude zaal vol groen uitgeslagen spiegels langs de wan den. De houten vloer was flink gewast en afgrijselijk glad. De „bals" werden geopend door de kleintjes, die de tradi tionele stoelendans deden. Er werd fiks gevochten om de laatste stoel. Zij, die die stoel veroverden, al of niet helemaal eerlijk met stompen en duwen, hebben het ongetwijfeld ver geschopt later. Maar het allerheerlijkste, vooral toen we wat ouder werden, waren de iedere zomer terugkerende tenniswedstrijden. De banen leken wel grote bloemen tuinen, want niemand van onze jonge jaren speelde in het wit. Dat kwam pas later. De banen hadden grote scheuren, waren helemaal niet onderhouden, maar de wedstrijden waren er zeker niet min der leuker om. We renden er niet minder hard om, om een prijs te bemachtigen. De ouderen onder ons gingen golf spelen, wat toen nog niet zo duur was. Er werd niet „geluncht" of geborreld, ledereen nam broodjes mee en kocht limonade bij Mina van de Golf. Een boerinnetje, dat de scepter zwaaide over het buffet, waar je bovendien repen en macrons kon krijgen. Meer niet. We leerden op onze manier flirten en rookten afschuwelijke gekleurde Miss Blanche sigaretten met een gouden mondstuk. Ik weet niet of het aan die soort sigaretten lag, maar ik houd nog steeds niet van roken. Ja, wat was er eigenlijk niet in Dom burg in die zomermaanden? Je wist niet dat je tot een bevoorrecht groepje hoor de. Je kon het ook niet weten. De autochtonen waren evengoed bevoor recht. Ze woonden in een mooi dorp met zee en bos en in dat vruchtbare land was armoede een zeldzaamheid. Hun huizen en huisjes worden nu voor goud verkocht, als ze zo dom zijn dat te doen. En de boerenhoeven zijn niet meer te betalen en nu ook niet meer te krijgen. Als het seizoen voorbij was, slaakten ze veelal een zucht van verlichting, maar hadden wel goed verdiend. Nu is het natuurlijk anders, misschien beter. Je moet even wennen aan de hoeveel heid friteskramen en automatiques. De oude kerk staat er nog en de molen ook. Domburg is veranderd en ook weer niet. En de zee is er en de zon en de bossen. En de jeugdherinneringen. Ja, Domburg. Tekst: A. F. Koopman. t. F. Koopman. Illustraties: Koninklijke Volker Stevin Energie Onderzoekcentrum Nederland. Het is alweer zeven jaar geleden dat de wereld werd opgeschrikt door de eerste energiecrisis. Sinds onze auto's zondags op stal bleven staan en wij benzinebonnen bij de pompen stonden te scheuren, is er ont zettend veel over energieproblemen gepraat en geschreven. Er ging bijna geen maand voorbij waarin wij niet iets hoorden over veelbelovende mogelijkheden van nieuwe, alternatieve of conventionele energiebron nen. Maar de grote technische doorbraak, die nodig is om onze afhankelijkheid van olie, aardgas, steenkool en uranium te ver minderen deze doorbraak is uitgebleven. Het wemelt in de gehele wereld van aan- 26

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 26