De Zeeuwse Teale is de mooiste van óöiemeaie PEELAND PREAT Tekst: Cees van Boven. In de vorehe Peeland Praet, beste mensen, bin de durpen van Peeland an de beurte hewist. Deze keer zumme over z'n beweu- ners praete, de Peelanders zöhezeid. D'r bin netuurluk ouwe en jongere Peelanders. Ik za prebere van oalebeië wat an 't woord te laeten. Noe ei-je netuurluk Peelanders en Pee landers, mee d' éne bedoeluk die a d'r bin hebore en hetohe en mee d' oare die a d'r bin komme weune. Die leste ka-je ök wee in twi-en verdééle, in Zeeuwen en nie- Zeeuwen. Zö deur de jaeren éne bin d'r van die leste nog a wat bie hekomme. Dat is vanwehe de reklame op de tille- visie. 't Is tenslotte 't land wi ut leven hoed is, a leve we nie alléén van butter. Omdat dit over Peelanders haet, zumme 't ök bie die Peelanders ouwe. Van de ouwere henerasie, ik bedoele dan van vo da Peeland eiland of was, bin d'r nie mi zö vee, mè a je hoed zoekt, dan vin je d'r toch nog wè een paer. Eén van die mensen is de oud-burhemééster van Wis- kerke, den 'eer J. van Halst (op z'n Peelands: vanalst); hebore en hetohe Peelander, a 85 jaer lank. Hebore is um op Kertjeen, as zeune van de schoenlapper in 1896. A dat hin echte Peelanders is, dan weet ik ut nie. De ééste keer dat um 't eiland of hewist is, mö in 1902 hewist weze, mee z'n moeder, lööpe nae Hoes. Overhezet mee een roei boot, wi van oohstwaerschienluk onderhe- tekende z'n hröötvoader de veerman is hewist. Dc twide keer volhens den eer Van Halst zelf, was mee een schoolreisje nea Middel burg. Dat hieng dan mee de raderboot, die in Kertjeen an dee lehhe. Die raderboot onderieuw een dienst tussen Rotterdam en Middelburg. Ik weet ut nog as de dag van histere, zö vertel 't um, wat een belefe- nisse. Een élen dag weg en 's eavens stieng de meziek op 't steiher mee d' alve bevol- kieng te wachten op de trugkerende wea- reldreizehers. Onheveer in 1906 zette d'n éésten auto wiel an wal op Peeland. Ik was toen twoalf jaer en ik weet ut nog as den dag van histere, ornda 'k mee mocht rieë, vanaf de Stadswijnkelder een ritje rond ut durp, zö vertel 't um varder. De aerebeiers op 't land riepe nea mekoare: kiek di ei-je een rietuug zonder pearden. 't Was wearschien- luk d'n ééste keer in d'r leven da ze een auto zeahe. Nae ut beantje van tillehram-bezurher en netuurluk schoenlapper is um in dat beroep zelfstandug op Wiskerke behonne. Nea verscheiene jearen as wetouwer is 't um van 1955 tot 1962 burhemééster van de heméénte Wiskerke hewist. Dat weare de ontwikkeliengs-jearen van ut toerisme, wi of um dan ök z'n stééntje an bie he- dreahen eit. In z'n hoedeanegheid van burhe mééster ei 't um ök verscheiene keren as hastheer ophetreeë vö de konehinne, wi of um terecht éél hröös op is. As een echte Peelander, die éél z'n leven op Peeland heweunt en hewerkt eit, heniet um noe seamen mee z'n vrouwe van een verdienden ouwendag op Wiskerke. Zö, dat was dan de kennusmeakieng mee een bekende Peelander uut d'n ouwen tied. As slot wil uk julder nog een verheal vertelle over een oud mensje die eihenluk nea Hoes most, vanwehe een hebroken polse, Mè d'ouwe ziele was nog nooit van 't eiland of hewist en ze was 't nie van plan ök. Opoe, d'n dokter en d'r polse. Opoe Meria was tachentug, toen ze van een stoel viel, werachentug. 't Was een éle konsternasie op de hrond, toen buure Keetje d'r vond. Meria wier overende hehese en op een stoel hezet, op verwondiengen wier nie helet. Wel op d'r stikken en d'r frewéél, mè dat was oal nog éél. Toen opoe éénmeal was hezete, weare de stikken vlug verhete. Want d'r polse dee een bitje zeer, ie hieng hlad nie mi heen en weer. Toen ze d'r nea keke bin ze d'r eihe een puupuus heschrokke, d'r polse stieng zö krom as een zekel, hosternokke. Buure Kee wier hlad hries, mè opoe rocht nie van de wies. Afijn, toen Kee een bitje bie was hebrocht, vloog opoe wee a deu de bocht. Toen ze langs kwam stuuve, riep Kee: dat kan toch zö nie bluuve. 'k Hea om d'n dokter heliek, mè opoe riep: 'k bin hlad nie ziek. Afijn, d'n dokter was vlug an de deure en zei, wat d'r most hebeure. Je mö nea Hoes, nea 't ziekenuus, want je polse lig hlad in hruus. Mè di most opoe niks van wete, dat konne ze oal wè verhete. 'k Hea nie van 't eiland, zei opoe éél beslist, 'k bin d'r nog nooit of hewist. En vo een kleinugheidje as dit? Bin jie noe dokter of een smid. Op 't leste ei d'n dokter zelf de ripperasie mè hedea, want opoe wouw mee d'r erm hea slea. 't Za heus oal wè rechte hroeie en varder nie mee bemoeie. Een pear weken leater, wis en werachtug, stieng d'r polse wee prachtug. D'n dokter wouw d'r mouwe op strööpe, mè opoe riep: 'k kan je d'r we een neuk mee verkööpe. 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 30