PRAOTJE OVER BOEREN Tekst: Joris van Hoedekenskerke. Het onderstaande stukje proza is in het westelijk Zuidbevelands. Want Zuid-Beve land kent méér dan één dialect. Het dialect van het Oosteinde, de oostelijke helft van het eiland, waarvan de taalgrens al bij Kapelle begint (en dat net als de noordelijke dialecten een sterk afgebeten 'n' op het eind van een woord kent), het (nogal aan 'vreemde' invloeden onderhevige) Goese stadsdialect en het dialect van de westelijke helft van Zuid-Beveland. De Zuidbevelandse dialecten zijn evenals de andere in Zeeland van 'Friso-Frankische' oorsprong: men vindt er nog oude Friese en Frankische klanken en woorden in terug. Sommige klanken in het Zuidbevelands wijken wat af van die van de meeste Zeeuwse dialecten. Waar elders sprake is van een langgerekte uit pet (denk aan het Franse woord: maitre), klinkt zo'n klank op Zuid-Beveland soms als een langgerekte 'i' uit kip (vergelijk 'streate' met 'strïite'). De medeklinker 'g' wordt soms vervangen door een 'h', soms helemaal niet uitge sproken, soms zacht aangezet tussen 'h' en 'g' in, zonder nochtans sterk op de Bra bantse 'zachte g' te lijken. In het stukje (welks inhoud wel niet ieders instemming zal erven), staan een paar min of meer in onbruik geraakte oude woorden. Zoals 'daoken' voor 'straks' en 'mert' (Frans: 'merde') voor 'lak aan'. 'n Praotje over Boeren. 'k Wil 't is mie julder over de boeren. Noe zulle d'r wê weze bie de lezers, die dienke: „Dan bin jie an 't verkêêrde adres, dan mö jie mè ni 't ZLM-blad schrieve." Mè 'k wil 't nie over 'n nieuw soort terwe-zaoien, mè zó mè over de bóeren in 't algeméén. D'r bin ménsen, die van 'n boer nie vee begriepe. De mééste di van weune in de grote steden. Ze zieje d'n boer nooit an't werk, óf 't most is op de tillevisie weze. Ze sti d'r nie bie stille a ze d'r petaoten, d'r pejen en d'r juun kópe in de groente- wienkels of supermarten, wear a dat aole- maele vandean komt. Sommige van de vekansiegasten kampere tegenworig op 'n boere 'oeve, mê de mééste gi ni 't strand en verdiepe d'r eigen hlad nie in de problemen van landbouw en veeteelt. Noe mo'j j'n eigen ok nie in problemen verdiepe a j' mie vekansie bin, mê kort gezeid: de belangstelling is 't er hlad nie. Niêê, a 'j sommige van die ménsen be- luustert, dan praote ze mie 'n bitje min- achtige over 'die boeren'. Ze kieke d'r op neer. 't Besef da óns aolemaele van de boeren motte ete, dat ontbreekt hlad. „Boeren bin stom, boeren bin grof.A 'j boer bin, dan bin je niks." Zó dienke d'r nog mê aol te vee. En mie 'boer' bedoele ze nie alêêne de landbouwers, mê aole ménsen, die op 't platteland weune. En komme d'r dan van die stadsmênsen 'buten' weune, dan lop je nog a is de kans, da ze as "n soort zendeliengen de ménsen van 't durp gi vertelle oe a 't aolemaele mot, en oe a 't aolemaele öört. Natuurluk, aol die stadsmênsen bin nie zó. D'r bin d'r ok genog, die wê prombere begrip voe de boeren en de durpsmênsen op te briengen. Mê toch, om 't noe is geléérd te zeghen: „Er is sprake van een zekere tendens." 't Liekent wê of die 'tendens' ok de regering an'etast eit. Ik dienke mê an dat gezannuk mie die Westerscheldebrughe of tunnel, of wat 't mö worre. A ze IJ- en Coentunnels moste anlegge eit 'r nooit zó'n drukte over 'ewist. Mê ja, in Zêêland, in Zêêws Vlaanderen, di weune mê boeren. Lit die mê mie d'r veerböötjes veare. Persóónluk zit ik hlad nie op zó'n brughe te wachten. Voe 't landschap za 't hin verbeterienge weze. En zó'n veerboot ei ok z'n attraksie. Mê ménsen, die d'r deage- luks mie mee motte, zulle d'r aors over dienke, en da's te begriepen. In Groningen weune ok boeren. Die boe ren en ok die errebeiers die 'at 'ut an hit, bin nie blie 'ewist mie 't besluut van de minister hin vaddere steun te heven an die errepelmeelfebrieken. Daoken 'onderde erre beiers d'r werk kwiet en wê zevenduzend boeren die zitte mie 'n gróte ofzetvermin- derienge. 't Grunniger boereland kriegt klappen, en nie voe 't êêst! En ik durve d'r bienea nie over te be- hunnen, mê d'r is nog 'n aor soort 'Boe ren", die a ze mê 'n bitje in d'r 'emde litte stea. Ja, julder kunne 't me kwelluk neme of nie, mê ik bedoele de Boeren van Zuud- Afrika... Juust, die bedoel 'k. Noe motte julder me hoed begripe. Ik bin ok nie voe apart'eid. En a 'k neger was, liet 'k m'n eighen ok nie voe m'n konte schoppe. Da bin aol diengen die nie deughe, dat weet ik wê. En di mó j' ok nie over zwieghe. Mê d'r wor vee te weinig an 'edocht da die blanke ménsen afstammeliengen van 'Ollandse en Zêêuwse boeren nie 'evro- ghen of ze di assjeblief is gebore mochte worre. Ze kunnen nergens ni toe. Of wille julder ze soms mê in 'uus neme? Niêê, da docht ik wê. Da za hin méns wille, ok in 'Olland nie. En zelf bluve ze ok liever dir a ze bin. Mê volgens mien oef je nog hin voorstander van de apart'eid te wezen, om ok is 'n bitje meer te dienken an de pesisie wear a die ménsen, die Boeren, in verkêêre. Noe zulle d'r wê 'n paer gi roepe van: „vulen rechtsen boer! Mó jie di noe over schrieve?" Mê ze doeë mê. Ik bin 'boer' genog om di mert an t' eën. De mééste boeren gi toch d'r eigen ghank. Dat is soms d'r zwakte en soms d'r sterkte. D'r ei is 'n dichter 'ezeid: „Terwille van de boer die ploegt, bestaat de wereld voort." 'n Boer kan 'n ghoeie veint weze, en 't kan soms ok 'n rot vent weze. Mê mêêstaol ploegt 'n voort, en dir eit de wcareld vee an te danken! 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 31