DREÏSCHOR: Geen slapend dorp Hooguit een beetje dromerig Maar met een wakkere bevolking Tekst: Anneke Jaensch. Foto's: Johan Berrevoets. Rongt iz Dereister Dereister die iz rongt In a-je tan nie glööve wil dan hae je ma's rongt. Men telt 't 32 smissen In je ka-je nie vergisse Want rongt iz Dereister Dereister die iz rongt. feren wat hier staat, zeker als ze een beetje bekend zijn op Schouwen-Duiveland. Want waar gaat het in dit oude versje om? Inderdaad, de Ring van Dreischor. Daarop komen een aantal kleine straatjes uit, die van de Ring uit gezien zo'n smalle doorgang hebben, dat ze gemakkelijk worden aange zien voor inritten van naastgelegen erven. Gevolg daarvan is dat een onbekende, die zich eenmaal op de Ring bevindt en weer weg wil moeite heeft met het vinden van een uitweg en dus maar rondjes om de kerk blijft rijden. Bovenstaand rijmpje laat de vreemdeling zelfs 32 keer langs de smid rijden. Nu is het geen straf om juist daar op gesloten te zitten, want je komt er ogen te kort. De prachtige geveltjes, de leibomen lindebomen die zodanig gesnoeid en ge leid zijn dat het kandelaars lijken de gracht en het prima onderhouden hof en gazon rond de kerk en tenslotte de kerk zelf die het imposante middelpunt vormt van de dorpsring. Het oudste deel van deze kerk het koor dateert al van omstreeks 1320 en dat luidde het ontstaan van het dorp in. Voordat men zich met een groepje wilde gaan vestigen op een bepaalde plaats, werd er eerst een kapelletje gebouwd en daar omheen wat huizen of boerderijtjes, anders rustte er geen zegen op. De naam Driskire komt weliswaar in 1206 al in oude docu- Niet-Zeeuwen worden verzocht dit rijmpje een paar keer goed over te lezen en het dan, zonder enigerlei Zeeuwse inmenging, in goed Hollands te vertalen. Oplossingen vóór 1 maart 1981 aan de redaktie van Zeeland Magazine. Met de Zeeuwen gaan we intussen even verder. Die hebben allang kunnen ontcij- „De Hooge Hoeve": boerderij uit 1764. Geheel rechts, nog net zichtbaar een kleine dependance: het vroegere bak'uus. Gezicht op de molen „De Koekoek' 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 5