Als we Dreischor willen belichten, komen we niet om Dr. J. L. Braber heen. Hij kent deze omgeving als geen ander, heeft er boeken over geschreven, houdt er lezingen over en een gesprek met hem wordt één lyrische lofzang op Dreischor. En dat voor iemand die geen geboren Reyssenaer is (noem een inwoner van deze gemeente voor al geen Dreischorrenaar)! ..Het is het mooiste ringdorp van Zee land," beweert hij zonder enige aarzeling. „Nu praat ik over de grotere dorpstypen, want Zeeland kent ook een paar juweeltjes van kleine kerkringdorpjes. Het is boven dien een heel oud dorp. De Sint Aagten vloed in 1287/1288 veroorzaakte een diepe stroomgeul in de bestaande polder en scheidde een klein deel af: op dit eilandje bevonden zich toen de twee gemeenten Dreischor en Sirjansland. Hoewel van die geïsoleerdheid al eeuwen geen sprake meer is, kenmerkt Dreischor zich vandaag de dag nog steeds door haar eigen karakter en hechte gemeenschapszin." U verdiept zich al jaren in de historie van deze omgeving? „In 1943 betrok ik dit voormalige burge meestershuis aan de Ring en begon er mijn huisartsenloopbaan. Ik ben Flakkeeër, maar kon hier goed aarden. Geleidelijk aan groeide mijn belangstelling en ik raakte meer en meer betrokken bij hetgeen er in het dorp leeft en gebeurt. Naarmate ik meer te weten kwam over de geschiedenis en achtergronden van deze omgeving, be gonnen er vanzelf feiten in elkaar te grijpen die het later mogelijk maakten om er boek jes over te schrijven. „Uit Dreischors Ver leden" behandelt 6 eeuwen geschiedenis. Dreischor heeft niet meer zoveel geheimen voor me, maar ik krijg er nooit genoeg van." Wat betekent de naam van het dorp? „Daar is door verschillende historici door de jaren meerderlei uitleg aan gegeven. Over het achtervoegsel schor kan iedereen het nog wel eens worden. Dat is een bui tendijkse weide, die bij een zeer hoge waterstand onderloopt. Hier heet het een Blik op de Ring. Het trapgeveitje (zie ook de weerspiegeling in het water) dateert uit 1637 toen het als raadhuis werd gebouwd, plaatselijk beter bekend als 't plaesen'üus. Rechts daarvan „De Kazerne", gebouwd in 1573 en zo genoemd omdat er vaak meerdere gezinnen tegelijk in gehuisvest waren. Karakteristiek voor Dreischor: de zwartgeteerde schuren, die nog herinneren aan de bloeiende vlasserij. schor, maar elders in het land komt voor hetzelfde begrip o.m. het woord gors of kwelder voor. Maar het voorvoegsel wordt in vrijwel alle literatuur die ik er over onder ogen heb gehad, uitgelegd als drie of (van het Engels afgeleid) droog. Nu is de oude schrijf wijze Dreysschyere, Dreysschiere of Dreys- schere. De klinkers veranderen, maar on veranderlijk is die dubbel s. We hebben dus te maken met Dreis en niet met Drei zoals lange tijd werd verondersteld. Nu is een Dries of (op z'n Hollands) Dreis een ver armde weide waar veel onkruid in groeit en hier komen de schapen, die ook in het wapen van Dreischor voorkomen, om de hoek kijken. Want het enige vee dat praktisch alle soorten onkruid vreet, is het schaap. Daar voor is een koe of een paard te kieskeurig. Ik ben er dan nu ook van overtuigd dat er schapen in het wapen staan vanwege de begrazing op de schorren. En terwille van een heraldische traditie is, in verband met een evenwichtige vlakverdeling, ge kozen voor het aantal drie, t.w. twee boven en één onder in het wapen. Als we wat dat betreft de boeken over wapens er eens op naslaan, zien we dat dit een veel voor komend ontwerp is. O.a. ons vroegere buur dorp Maye voerde ook drie gelijke elementen in haar schild in precies dezelfde twee-één opstelling". 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 7