Ook op dat gebied strekt uw kennis zich uit. „Ja, maar dat raakt dan ook weer een ander stokpaardje van me en dat is de genealogie. Dat is een deftig woord voor het napluizen van de afstammingen en ver wantschappen van families. Daarbij krijg je ook te maken met familiewapens, e.d. Deze hobbv heb ik op mijn eigen familienaam Braber (komt van Brabander) toegepast en die naam heb ik na kunnen trekken tot rond het jaar 1600. En ook mijn vrouws naam heb ik aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen. Daar maak je dan stam bomen of wel kwartierstaten van en in dit geval heb ik van beide familienamen een boek uitgegeven waar al het beschikbare materiaal ook veel foto's in opgeno men is. Dat is een klus waar ik jaren mee zoet geweest ben en nog steeds krijg ik nieuwe gegevens binnen. Verder ben ik ook bezig met een onder zoek naar namen die in deze omgeving voorkomen om die dan weer in de geschie denis van de streek te plaatsen. Een voort vloeisel daaruit is bijv. dat ik van alle pakweg 150 oude panden in Dreischor alle bewoners op register heb gezet die er sinds 1630 respectievelijk in hebben gewoond. Landelijk ben ik ook wel bij zulk soort werk betrokken en onlangs heeft men mij eindredakteur gemaakt van Gen Nostra, het maandblad van de Nederlandse Genealo gische Vereniging. Bij gebrek aan beter," voegt hij er schertsend aan toe. Toen hij op een leeftijd kwam dat de meeste mannen het wat kalmer aan gaan doen, besloot Dr. Braber zijn praktijk, die hij altijd al met tal van aktiviteiten had gecombineerd, te laten vallen. Maar toen begon hij het pas echt druk te krijgen. Zijn vak beoefent hij nu nog uitsluitend waarnemend als controlerend geneesheer. Verder heeft hij een verscheidenheid aan funkties in diverse maatschappelijke disci plines. Zijn vrouw onthult dat hij wel in 15 besturen zit, maar met een bescheiden schouderophalen probeert hij aan te geven dat dat er hooguit 14 zijn! Zo is hij o.m. voorzitter van de streekafdeling van Stad en Lande en voorzitter van het Schouwen- Gezicht op de kerk vanuit de Zuidstraat. Het kleine ronde torentje is het trappenhuis. Duivelands Landbouwmuseum, dat in Drei schor is gevestigd. Als we het zojuist ver schenen Groot Museumboek raadplegen, zien we dat twee van de in totaal 666 musea die Nederland telt, in Dreischor zitten. Terwijl in het voorwoord staat dat we er statistisch gezien in ons land op ieder 21.000 inwoners één museum hebben. Maar dit even terzijde. U bent ook voorzitter van Nut en Genoegen. Wat houdt dat in? ,,'t Nut, zoals het hier heet, bestaat een dikke 100 jaar, maar zolang ben ik er nog niet bij betrokken," grapt Braber. „Die vereniging bestaat uit plaatselijke boeren en middenstanders en voor hen worden in de maanden januari, februari en maart verschillende bijeenkomsten georganiseerd. Dat kunnen lezingen, toneelvoorstellingen of feestavonden zijn. Alleen in die drie maanden, want in de rest van het jaar „krie je geen boer van kot". Kunt u de bevolking een beetje omschrijven? „Het is een protestantse gemeente met ongeveer 850 inwoners, waarvan de kost winners voor een groot deel in de land bouw werkzaam zijn. Voor de oorlog woonden er wel twee keer zoveel mensen maar dat aantal is geleidelijk teruggelopen. Nu kan worden gesproken van een betrek- Op de fundering van het vroegere kasteel Windenburg, werd na de ramp het burgemeesters- kelijk stabiel inwoneraantal. Zoals dat in huis gebouwd. veel plattelandsgemeenten het geval is: 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 8