TWINTIG JAAR VEERSE MEER Tekst: J. Q. C. C. Becht. Foto's: A. P. Maas; P.P.D. - Zeeland. Toen op 27 april 1961 het Veerse Gat werd afgesloten, is de zeearm tussen Walcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland het water waarover twee 'heuse' veerboten de verbinding met het eiland Noord-Beveland onderhielden ver worden tot een binnenmeer. Het levende water waar eb en vloed twee maal daags hun spel speelden, was veranderd in stilstaand, dood water Verwórden? Dood water? Allerminst! In de twintig jaar van haar bestaan is gebleken, dat een voormalige zeearm welke veranderde in een binnenmeer verre van verworden is. En dat het water weliswaar niet meer de langzame adem haling van de zee volgt, maar in het geheel niet dood is en zeker niet doods. De watersnoodramp van 1953 eiste in het Deltagebied ongeveer 1800 slachtoffers, Nederland was geschokt. De opinie heerste: een dergelijke ramp nooit meer, koste wat het kost. Besloten werd zo snel mogelijk een plan tot afsluiting van de zeearmen in de Delta voor te bereiden en uit te voeren. In 1956 werd de Deltawet, waarin de afsluiting en de consequenties ervan werden geregeld, aangenomen. Met de uitvoering van de afsluiting kon worden begonnen. Terecht ging men er van uit: klein beginnen en aldoende ervaring opdoen. Zandkreekdam en Veerse Gat leken daartoe zeer geschikt. In de periode van 1959 tot 1961 werd de Zandkreekdam ge legd, voorzien van schutsluis en beweegbare brug om het scheepvaartverkeer van Veerse Meer naar Oosterschelde en omgekeerd niet te blokkeren. Het tweede onderdeel van het Drie eilanden-plan", dat Noord-Beveland moest verbinden met Walcheren en Zuid-Beveland werd gevormd door de dam door het Veerse Gat, welke in de periode 1958—1961 werd aangelegd. Op 27 april 1961 was het zover; de Veerse Gatdam werd op spectaculaire wijze door middel van een caisson gesloten. De zee was buitengesloten. Het Veerse Meer was ontstaan. De plannenmakers planologen, water staatsmensen en functionarissen van Do meinen en Staatsbosbeheer, om er maar enkelen te noemen hebben niet tot dit moment gewacht om met het maken van plannen voor de inrichting van het gebied te beginnen. Reeds kort na het aannemen van de Deltawet, toen bekend was gewor den, dat onder meer Zandkreek en Veerse Gat zouden worden afgesloten, werd een Commissie Ontwikkeling Drie-eilanden-ge bied ingesteld, die op haar beurt een tech nische commissie instelde om de inrichtings mogelijkheden en beperkingen te be studeren. De slotbeschouwing van een in 1958 verschenen studie één uit een lange rij studies en rapporten over de inrichting van het Veerse Meergebied begint met de fraaie (en maar al te ware) volzin: „Uit het voorgaande moge blijken, dat de moge lijkheden van de recreatie in het genoemde gebied groot en veelzijdig zijn." De spijker op zijn kop; de mogelijkheden voor de re creatie waren groot en veelzijdig. Het Veerse Meer, met een lengte van ruim 20 kilometer en een breedte welke varieert van ongeveer 250 tot ca. 1500 meter en een oppervlakte van meer dan 2100 hectare was het eerste uitgestrekte gebied in Zee land dat geschikt was voor de watersport met kleinere boten. Weliswaar was Zeeland de provincie met het meeste water, maar in het begin van de zestiger jaren, ten tijde van de afsluiting van het Veerse Gat, was de watersport in deze provincie niet ont wikkeld. Op het stromende water van de zeearmen kon slechts met grotere, zee waardige schepen gevaren worden. In de vijftiger en zestiger jaren was het aantal van dit soort schepen nog zeer beperkt. Een binnenmeer van grote afmetingen, wat het Veerse Meer was, zou vaarruimte voor duizenden kleinere boten verschaffen. Ten tijde van de eerste plannen werd gedacht dat het meer optimaal ca. 4.000 boten zou kunnen bevatten. Heel optimis tisch (pessimistisch?) werd toen gesteld: N O OR DZEE openbaar oeverterrein y gebied voor gereglementeerde snelle watersport 1 Bastiaan de Langeplaat Z Spieringplaat 3 Zand kreekplaat 4 Soelekerkeplaat 5 De Omloop 6 Lemmerplaat 7 Schelphoekplaat 8 Sabbingeplaat 9 Speelplaat Overzicht Veerse Meergebied. 12

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 12