Strandje bij Veerse dam. bleken te zijn maken de landbouwgron den deel uit van het rustig te houden mid dengebied tussen het oostelijk en westelijk deel van het Veerse Meergebied, waar het accent op de recreatie ligt. Nadat de drooggevallen gronden zodanig waren ontzilt, dat beplanting mogelijk was geworden, is hiermee een aanvang gemaakt. Bii het overleg over de wijze van de groene aankleding en inrichting van het gebied heeft men zich afgevraagd in welke mate het zeer eigen karakter van het gebied met zijn kale dijken en uitgestrekte open ter reinen behouden moest blijven. Staatsbos beheer ontwierp een landschapsplan waarbij er van werd uitgegaan, dat vooral de voor recreatie bestemde terreinen van een land schappelijke aankleding op ruimere schaal zouden worden voorzien. Wie nu rondkijkt in het Veerse Meergebied kan waarnemen, dat het niet bij een plan is gebleven; on geveer 220 hectare bos is ingeplant op staatgronden en groeit de vaak harde wind in aanmerking genomen voorspoedig Al spoedig nam de watersport bezit van het meer. jachten namen in de haven van Veere de plaatsen in van de „verdreven" vissersboten. Nabij Veere, in de voormalige werkhaven Oostwatering vestigde zich een verhuurbedrijf van zeilboten. De leden van de Belgische watersportvereniging Royal Yacht Club de Belgique vonden op enkele uurtjes autorijden van huis een thuishaven in Wolphaartsdijk. De Belgen móésten ove rigens wel in Nederland aankloppen voor een ligplaats. Het areaal binnenwater bij onze zuiderburen is miniem: wie niet op zee wil of kan varen zo er al een lig plaats in één van de Belgische kustplaatsen is te krijgen is aangewezen op de Delta wateren, waarvan het Veerse Meer het dichtstbijzijnde is. Wat tegenviel in de beginjaren van het Veerse Meer was de toeloop van Nederlandse watersporters. Hadden onze zuiderburen er enkle uren autorijden voor over om op het Veerse Meer te kunnen varen, de Neder landers toonden pas belangstelling toen de recreatiewateren nabij de Randstad eivol begonnen te raken. Aan de overzijde van het domicilie van de Belgische watersporters in Wolphaarts dijk werd tussen de bestaande landbouw- haven van Kortgene en het geprojecteerde zomerhuizengebied een nieuwe jachthaven aangelegd naar Amerikaans voorbeeld: Delta Marina, een in grootse stijl opgezette jacht haven met alles er op en er aan. Niet alleen groots maar ook groot: bij de aan vang al zo'n 600 ligplaatsen, nu meer dan 700. De waterrecreant met behoefte aan comfort kon hier terecht. Dat is overigens één van de sterke punten van het Veerse Meer en van de voorzienin gen in het gebied: de grote diversiteit. Niet alleen de afwisseling van het vaarwater, van het smalle vaarwater tussen eilanden en vaste wal en het brede, meer open water in het westelijk deel van het meer of de differentiatie in ruime, open gebieden en beschutting biedende bossen, maar ook de afwisseling van luxe accommodatie en ge- moedelijk-eenvoudige voorzieningen. Kortom, het Veerse Meergebied biedt voor elk wat wils. Niet alleen de watergebonden recreatie kwam in de zestiger jaren van de grond, maar ook de op de watersport georiënteerde verblijfsrecreatie en de dagrecreatie. Nabij Kamperland en Kortgene verschenen de eerste zomerhuizen aan het water en wat later in de niet direct aan het water, meer landinwaarts gesitueerde zo merhuizen-complexen. Voor de dagrecreatie werd het terrein „De Piet" gelegen aan de zuidoever tussen Arnemuiden en Wol phaartsdijk ingericht. Dit terrein, op geringe afstand van zowel Middelburg-Vlis- singen als Goes, trok al snel grote aantallen recreanten, zoals ook de later ingerichte dagrecreatieterreinen op de Schotsman, bij de Goudplaat en bij de Schelphoek. Voor gezinnen met kinderen is „De Piet" een ideaal gebied: het vóór het gebied gelegen water is bij de oever ondiep en de bodem loopt slechts licht glooiend af. Inmiddels was in 1965 het recreatieschap „Het Veerse Meer" opgericht. De in 1957 begonnen samenspraak van de besturen van de aan het Veerse Meer grenzende gemeen ten mondde door de oprichting van het recreatieschap uit in een samenwerkings vorm waarin naast de gemeenten ook de provincie Zeeland toetrad als deelnemer. Het doel van het schap gebaseerd op de Wet Gemeenschappelijke Regelingen is een samenwerking ter behartiging van de recreatieve belangen in het Veerse Meer gebied. Een algemeen bestuur en een daar uit voortkomend, uit vijf leden bestaand dagelijks bestuur zorgen voor de leiding en de uitvoering van zaken. Een technische werkgroep, bestaande uit vertegenwoordi gers van instanties welke bij de ontwikke ling en het beheer van het gebied zijn betrokken, adviseert het recreatieschap be treffende technische zaken. Eén van de eerste taken die het schap op zich nam, was het opstellen van een nieuw recreatief basisplan. Het plan zou het uit 1957 daterende recreatieve ontwikke lingsplan dat in de loop der jaren al op tal van onderdelen uitgewerkt en enigszins gewijzigd was moeten vervan gen. Er werd snel gewerkt: nauwelijks een jaar na het verlenen van de opdracht le verde de Technische Adviescommissie Veerse Meer een werkstuk af, dat door het Alge meen Bestuur werd geaccepteerd als ont wikkelingsplan voor het Veerse Meergebied. Dat het een goed plan was, wordt bewezen door het feit dat het plan tot nu toe is gevolgd. Met uitzondering van enkele voor verblijfsaccommodatie aangewezen gebieden, een voor de dagrecreatie in te richten oe- vergebied en een eiland bij Wolphaartsdijk is de recreatieve ontwikkeling van het Veerse Meergebied nagenoeg geheel volgens het plan uit 1967 verlopen. Zij het, dat er enkele eilanden meer zijn aangelegd dan er in het plan staan vermeld. Pas nu, in 1981, 14 jaar na de vaststelling van het Recreatief Basisplan 1967 zal naar verwacht wordt een nieuw termijnplan voor het Veerse Meergebied worden vastgesteld. De in dit nieuwe plan vast te leggen ontwik kelingsmogelijkheden voor de verdere toe komst zullen minder spectaculair zijn dan de ontwikkelingen van de zestiger en ze ventiger jaren. Het Veerse Meer is goed deels ingericht, de afrondingsfase is begon nen. Bij een terugblik „horen" gewoon wat cijfers en feiten. Om er dan maar enkele op te sommen, naar de toestand van be gin 1980: Het aantal recreatieve slaapplaatsen rond het Veerse Meer bedraagt meer dan 15.000, waarvan bijna 5.000 in zomerhuizen en ruim 10.000 op kampeerterreinen. In jachthavens is ruimte om 3.270 boten te „stallen". Een fototelling welke enkele jaren geleden werd uitgevoerd liet echter een aanzienlijk groter aantal boten zien: tesamen met de op de watersport camping en bij zomerhuizen gestalde boten telde men ca. 4.000 boten op een mooie zomerse dag. Er werden 10 eilanden aangelegd, op gespoten „uit het niets", met een totale oppervlakte van ruim 27 hectare. Vier openbare, kosteloos te gebruiken trailerboothellingen werden aangelegd. Niet minder dan ruim 3.200 meter (meer dan 3 kilometer) openbare steiger werd er voor de watersporter aangelegd. We zullen u niet overvoeren met nog meer cijfers, hoewel we nog een lange lijst zouden kunnen toevoegen van gegevens met betrekking tot de aangelegde lig- en speel weiden, de mede ten behoeve van de re creatie aangeplante bossen, de zwemsteigers, toiletgebouwtjes, ontsluitingswegen en par keerterreinen. Eén recent projekt, min of meer te beschouwen als de bekroning op de ontwikkeling van het Veerse Meergebied willen we er toch even uitlichten: het dagrecreatieprojekt „De Schelphoek" nabij Wolphaartsdijk. De ligging van het gebied, 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 14