op het gebied van windsurfen is een één- daagse opleiding bij een windsurfschool een goede investering. In één enkele dag wordt u weliswaar nog geen crack op de wankele plank, maar u bent aan het einde van zo'n cursusdag in ieder geval wel de be ginselen van het -riankzeilen machtig. U bent dan de baas over de zeilplank en het vaartuigje zal er niet tegen uw zin met u vandoor gaan. Dat het water vóór het gebied van de Schotsman niet bij toeval als surfschool- water is gekozen, blijkt wel uit de grote aantallen windsurfers die er op mooie da gen worden aangetroffen. Het is ideaal windsurfwater dat niet alleen regionale en nationale bekendheid geniet, maar tot ver over de grenzen bekend is, getuige het feit dat enkele klasse-organisaties hier hun in ternationale kampioenschappen lieten ver zeilen. Nog onlangs, in de herfst van 1980, werden er de wereldsnelheidskampioen- schappen gehouden, een spektakel dat zelfs het T.V.-journaal haalde. De mening van de deelnemers was onverdeeld enthousiast, ten minstena enige dagen wachten op wind Het windsurfen is in korte tijd erg populair geworden. Begrijpelijk wanneer men be denkt, dat het aanschaffen van een zeil plank geen al te grote investering vergt, terwijl er geen problemen zijn om een (dure) ligplaats te vinden. Bovendien kan de zeilplank in de vakanties gemakkelijk wor den meegenomen naar zonniger oorden. Voeg daarbij nog de „kick" die het snelle zeilen geeft en het is niet verwonderlijk waar te nemen dat de vloot zeilplanken op het Veerse Meer groeit als kool. Voor de beoefenaars van deze enerverende sport die net als zeilers en motorbootvaarders toch ook wel „recht" hebben op eigen ac commodatie aan de wal wordt naarstig gezocht naar mogelijkheden om een een voudig gebouwtje met bergruimte voor zeil planken en kleed- en doucheruimte op het oevergebied bij Kamperland te kunnen op richten. Het „natte" is wel de grootste trekpleister van het Veerse Meergebied, of het nu is om te zeilen, met de motorboot rond te toeren, te waterskiën voor welk doel twee ge bieden in het meer zijn aangewezen of te windsurfen. Maar niet alleen varend kan van het water worden genoten. Vanaf de kant wordt er volop gezwommen en gebaad. Dat kan met een gerust hart ge beuren: het Veerse Meer-water is schoon. Het is bepaald geen gebied waar de slogan „dag planten, dag vissen, dag mensen" op geld doet. Of het zou de sportvisser moeten zijn die met „dag vissen!" zijn vangst be groet, welke zelfs uit heuse forellen kan bestaan. Enkele malen per jaar wordt door de pachter van het visrecht in het gebied ten behoeve van sportvissers forel uitgezet. Voorwaarde voor het mogen vissen op forel overigens gebonden aan bepaalde „spel regels", onder meer een vangstbeperking van 4 (mee te nemen) forellen is de aankoop van een speciale vergunning. Ge zien de kosten die het periodiek uitzetten van forel met zich brengt is het redelijk, dat voor het vissen op forel een speciale vergunning vereist is. Spelregels voor het sportvissen, maar ook regels voor het windsurfen en waterskiën. Hoewel er naar gestreefd wordt om het aantal beperkingen voor de verschillende recreatievormen zo beperkt mogelijk te houden, indachtig de leuze „vrijheid: blij heid", is er omwille van de veiligheid ten aanzien van het snel varen met motorboten dus ook voor het waterskiën een Rijksregeling van kracht op grond waarvan het varen met een snelheid van meer dan 16 km per uur slechts in twee gebieden op het Veerse Meer (één in het westen, één in het oosten) mag plaats vinden. Om de kans op gevaarlijke situaties tussen windsurfers en de beroepsvaart en overige watersporters zoveel mogelijk te elimineren, is in de Algemene Politiever ordening van de gemeenten rond het Veerse Meer onder meer opgenomen, dat in havens en bij haventoegangen niet mag worden gewindsurfd. Voor de overige watersport gelden uiteraard, zoals op de andere binnen wateren, de bepalingen van het Vaarregle- ment. De rijkspolitie te water oefent het toezicht uit op de naleving van al deze regelingen, verordeningen en wetten. Zij doet dit niet als een boeman, maar veeleer in de geest van mede-watergebruiker. Aan voorlichting over de op het Veerse Meer geldende regels en aan hulpverlening wordt aanzienlijk meer tijd besteed dan aan het uitschrijven van een „bonnetje". De verhou ding van de bemanningen van de twee op het Veerse Meer patrouillerende politieboten met het publiek is ronduit goed. Het bestuur van het recreatieschap be drijft ten aanzien van het Veerse Meergebied niet „zomaar" een beleid dat achter een bureau is uitgedokterd. Het reilen en zeilen van het gebied wordt nauwkeurig in de gaten gehouden. Enkele keren zijn enquêtes gehouden en is er onderzoek verricht, onder meer tellingen van het aantal boten in het gebied met behulp van luchtfoto's. Regel matig wordt kontakt gehouden met de direct-belanghebbenden op en rond het Veerse Meer zoals exploitanten van horeca bedrijven, campings en jachthavens en met besturen van watersport-verenigingen als vertegenwoordigers van de gebruikers van het meer. Met de uit de onderzoeken en kontakten naar voren gekomen wensen en geconstateerde tekortkomingen wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. „Zoveel mogelijk", ja, zoveel hoofden, zo veel zinnen. Wat voor de ene categorie Veerse Meer-recreanten een welkome voor ziening of regeling is, kan soms door een andere categorie als hinderlijk of als een beperking van de mogelijkheden worden er varen. Voor het recreatieschap staat voorop, dat het Veerse Meergebied in beginsel voor alle vormen van watersport, de hengelsport en de oeverrecreatie gebruikt moet kunnen worden; zo min mogelijk betutteling van bovenaf. Gezien de bij enquêtes naar voren ge komen reacties en de reacties van het pu bliek op de stand van „Het Veerse Meer" op de jaarlijkse HISWA-tentoonstelling is het recreatieschap en de instanties die zich vóór het bestaan van het recreatie schap met de ontwikkeling van het gebied bezig hielden er in geslaagd om van de 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 16