De klipper Najade uit Werkendam, afgemeerd aan een steiger in Veere. Dit schip is nog in het restauratie-stadium. Toen de foto werd genomen was de schipper bezig met het pasmaken van de mast. De klipper Door Vertrouwen, afgemeerd in Zierikzee. Eén van de knelpunten waarvoor de vere niging zich ziet gesteld, is het probleem ten aanzien van havens en ligplaatsen. De ruimte die de schepen innemen, is niet gering en de problemen nemen toe naar mate de vloot van gerestaureerde tjalken, klippers en andersoortige vaartuigen groeit. Om goed te kunnen zeilen moet een ge restaureerde vrachtvaarder de ruimte heb ben. Dat is dan ook de reden dat de meeste van dergelijke schepen op het IJsselmeer en de randmeren varen. In Zeeland zijn er nog betrekkelijk weinig. In augustus 1979 had ik daar nog een gesprek over met de schipper van de Groninger tjalk Annechina- Willemina uit Zaandam. Het was een mooi gerestaureerd schip, dat in 1893 in Stads kanaal werd gebouwd. De schipper, een nog vrij jonge man, woonde met zijn vrouw aan boord. Hij had zijn schip zeven jaar eerder ontdekt in de Wieringermeer. Door gaans vaart hij op het IJsselmeer, maar voor de verandering wilde hij wel eens naar Zeeland. Het was hem niet meegevallen. Hij be klaagde zich vooral over de hoge liggelden die hij moest betalen. Een museumschip als het zijne zou reduktie moeten krijgen, zo meende hij. Hij was niet van plan nog eens naar Zeeland terug te komen. Hele maal ongelijk kan ik hem niet geven. Zou dat ook de reden kunnen zijn waarom in onze waterrijke provincie zo weinig schepen worden gerestaureerd? Gerestaureerde schepen die in Zeeland hun domicilie hebben, zijn onder meer de tjalk Morgenster uit Tholen en de klipper Anita Jacoba uit Goes. In de haven van Kamperland ligt voorts nog een tweemast klipper, terwijl achter de Bellinkbrug in Middelburg nog een voormalig binnenvaart- scheepje ligt waarvan ik het type niet kan thuisbrengen en dat ik voorlopig dan maar een steilsteven noem. Een juweel van een gerestaureerde klipper ligt in Zierikzee. Het schip heet Door Ver trouwen. In het novembernummer 1976 van Zeeland Magazine staat over dit schip en zijn eigenaar een uitvoerig verhaal van Ineke van Loon. Op de hierbij afgedrukte foto komt het schip tegen de achtergrond van oude pakhuizen bijzonder goed tot zijn recht. Jaarlijks neemt in ons land het aantal opnieuw onder zeil gebrachte oude schepen toe. Tegen de achtergrond van een aantal negatieve kanten die onze hedendaagse sa menleving evenzeer kenmerkt, mogen we deze gang van zaken wel als zeer positief ervaren. En denk vooral niet dat jongelui die een oud schip restaureren, geen tegen slagen te verwerken krijgen. Maar ondanks alles wordt hun inspanning en volharding uiteindelijk toch beloond. Aan hen hebben we te danken dat de glorie van de oude binnenvaartschepen weer herleeft. Ook heel wat buitenstaanders beleven vreugde van het resultaat van hun arbeid. Opmerkelijk is het toch wel dat dezelfde schepen, toen ze 40 tot 50 jaar geleden nog gewoon voor het vervoeren van vrachten in gebruik wa ren, nauwelijks enige belangstelling onder vonden van mensen aan de wal. En tegenwoordig hebben ze overal be kijks. Vooral in de havens van Enkhuizen, Stavoren en Zwartsluis zijn in de vakantie- tijd heel wat museumschepen te zien. Een bos van hoge masten op schepen die goed in de verf zitten. Het ruikt er naar harpuis, teer en pek. Ga er eens heen en geniet van de vertegenwoordigers uit een tijdperk dat in feite al achter ons ligt. Dat het niet uitsluitend jonge indivi duele mensen zijn die zich met de restau ratie van oude binnenvaartschepen bezig houden, bleek me uit een bericht in het weekblad Schuttevaer van 21 november '80. Daarin staat vermeld dat de Van Waning- stichting uit de Krimpenerwaard momenteel probeert om aan het daartoe benodigde geld te komen voor de restauratie van de Zeldenrust, het nog enige overgebleven ek- semplaar van het type IJsselpaviljoenschuit. De stichting kocht het in 1914 gebouwde schip, dat nog in goede staat verkeert, in 1975 van Hendrik Pols. Hij is de laatste schipper die op de Zeldenrust heeft gevaren. Het 23 m lange schip is omgebouwd tot motorschip en ingericht voor de zandvaart. Voor een algehele restauratie en ombouw tot zeilschip moet een fors geldbedrag bij eengebracht worden. Als de voorgenomen plannen slagen, is de stichting van plan om gedurende de zomermaanden dagtochten te organiseren voor schoolkinderen. Voorts denkt men aan charterreizen met verenigingen en organisaties, instruktietoch- ten voor zeekadetten, zeeverkenners en wa tersporters. Buiten het vaarseizoen hoopt men op het schip mobiele tentoonstellingen te organiseren. Als de vereniging tot behoud van het zeilend bedrijfsvaartuig ook in Zeeland eens een zomerréunie zou kunnen organiseren, zou dat evenement voor een aantal lieden wellicht een aansporing kunnen zijn om zich ook hier met de restauratie van oude schepen te gaan bezig houden. Voor de vele schepenliefhebbers die Zeeland nog telt, zou de réunie op zichzelf al een grote belevenis zijn. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 23