Vannuchtere' Zeeuwen en onschuldige dieren... Tekst: Joris van Hoedekenskerke. Zeeuwen zouden de naam hebben nuchtere mensen te zijn, met een reële kijk op de dingenWie de dagbladen doorleest, die in deze provincie ver schijnen, komt soms tot een andere conclusie Zo lazen we in februari in de PZC een verslag van een demonstratie. Jon gelui, leden en sympathisanten van de „wereldwinkel" in Goes, demonstreerden daar voor zaal „Slot Ostende". Wat was de reden van hun verbolgenheid? De Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Christelijke Reisvereniging had de euvele moed gehad een „dia-avond" over Zuid-Afrika te houden. En dat riep de boos heid van de Wereldwinkeliers op. „Want", zo betoogden zij, „de politieke werkelijkheid van de Afrikaanse landen wordt daar onder de tafel geschoven". Nu dachten wij dat politieke partijen zich met „de politieke werkelijkheid" moesten bezighouden. Op politieke partijbijeenkom sten kan men terecht om zijn instemming of misgenoegen te uiten over de houding van die partij, de volksvertegenwoordigers en de overheid ten aanzien van één of ander probleem. En doet zo'n partij het politieke werk niet naar onze zin, wat let ons dan bij de verkiezingen op een andere te stemmen? Reisverenigingen zijn er niet om bepaalde toestanden in of uit de wereld te helpen. Hun taak is het organiseren van reizen naar diverse landen. En in dit land ook in de provincie Zeeland mogen we zelf nog uitmaken met welke reisvereniging we naar welk land zullen trekken. Het is kennelijk de bedoeling van die demonstranten geweest het mensdom er toe te bewegen niet naar Zuid-Afrika te gaan vanwege de apartheid. Men mag de geschie denis van Zuid-Afrika kennen en daardoor ook begrip hebben voor de positie van de blanken aldaar (het zijn verre „familie leden" van ons). Dat betekent nog niet dat men dan met de apartheidspolitiek sympathiseert. Wij menen iets van Zuid- Afrika te weten, maar ook wij hebben weinig sympathie voor die politiek. Maar we snappen nog steeds niet waar om we van sommigen wel naar Moskou mogen, „omdat we toch de kontakten met de mensen uit het Oostblok niet moeten verbreken", en uit Zuid-Afrika weg zouden moeten blijven. Het „kontakt" leggen daar gaat zeker nog wel zo gemakkelijk met de Engels of (het aan het Nederlands verwante) Zuid-Afrikaans sprekende blanke en ge kleurde mensen, dan met de voor ons min der toegankelijke talen sprekende bewoners van Oost-Europa. We moeten in ons land oppassen dat we niet het „toonbeeld" worden van „de immer protesterende en getuigende braafheid." Het lijkt soms alsof we kritiek hebben op ieder land, terwijl zowel onze geschiedenis, als ons recent verleden en heel wat toe standen in ons heden allerminst voorbeelden van „braafheid" zijn. Laat iedereen vrij reizen waarheen hij of zij wil. Naar Zuid-Afrika, en als men dat nu zo graag wil, ook naar Moskou. Als we ons in het buitenland waardig en rustig gedragen en als het moet ons taktisch- kritisch opstellen, gaat daar wellicht méér van uit dan van allerlei gedemonstreer en „Weg metgeroep. We zouden van bepaalde lieden niet naar Zuid-Afrika mogen vanwege de apartheid; niet naar Rusland, omdat je daar wel eens een communist tegen het lijf zou kunnen lopen: niet naar Amerika, omdat Reagan's buitenlandse politiek ons niet ligt; niet naar Duitsland, omdat de „Berufsverbote" nog niet geheel zijn ingetrokken: niet naar Israël, omdat dit land de PI.0 niet erkent; niet naar Saoedi-Arabië; niet naar Indo nesië: niet naarEn ga zo maar door. Toegegeven, er deugt een boel niet in de wereld. Daarin verandering te brengen is voornamelijk een politieke taak. Daarvoor zijn politieke partijen in het leven geroepen. Maar door als individu weg te blijven uit allerlei landen lossen we niets op. Brengen we ons zelf in een isolement, en versterken we het isolement, waarin in bepaalde landen bepaalde mensen leven. Het lijkt ons niet van Zeeuwse „nuchterheid" getuigen voort durend maar te demonstreren tegen ieder land waarvan de politiek naar onze mening niet deugt. Wie dat gaat doen heeft dag werk en schiet vermoedelijk toch het doel voorbij. Maar hoe „Zeeuws" zijn eigenlijk deze demonstranten? Laat men ons goed begrijpen. We ver kondigen niet: „Er moet nooit gedemon streerd worden." Maar het recht van de monstratie is iets waar we ernstig mee moeten omgaan en zuinig op moeten zijn, ook in Zeeland. We leven in Nederland, in Zeeland dus allerminst op een „braafheidseiland". Ook hier ontbreekt nog wel een tolerante hou ding, niet alleen ten opzichte van de mede mens, ook tegenover het dier. De PZC van 7 februauri meldt onder de kop „Muidenweg Moordweg" onder meer de misdragingen van lieden op de weg langs en in het natuurgebied aan de Veerse Meer- oever tussen Arnemuiden en Wolphaartsdijk. Voor de recreanten is daar ruimte en ac commodatie geschapen in de recreatiegebie den „De Piet" en „De Schelphoek". Men vindt daar ruime grasgazons, plekjes om te vissen en te zwemmen, wandelpaden, par keerruimte, aanlegmogelijkheden voor de boot, toiletten, een restaurant, en bovenal een wijds landschap met veel water. Het is kennelijk niet genoeg. Recreanten en anderen menen toch het tussen „De Piet" en „Schelphoek" liggende, duidelijk afgebakende natuurgebied en vogelreservaat eigendom van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten te moeten be treden. Boten leggen er aan. Surfers kruisen er door de kreken. Gevolg: Steeds zeldzamer wordende vogels worden tijdens het broeden gestoord. Eieren worden geroofd. Beplanting wordt vernield. Een jachtopziener vertelde in het PZC- verhaal dat hij heden, die zich in het na tuurgebied ophouden, zonder pardon zal be keuren. Onze zegen heeft hij. We hopen dat heel wat mensen, die flora en fauna mede terwille van de mens liefhebben, jachtopzieners en politie de helpende hand zullen bieden bij het optreden tegen hen, die ondanks de duidelijke waarschuwings borden de rust in dit mooie natuur gebied verstoren. Ergerlijk is het gedrag van sommige auto mobilisten op de langs het Veerse Meer en het natuurgebied lopende Muidenweg. Er zijn dagen dat men daar tientallen dode dieren (konijnen, hazen, vogels) aantreft; doodgereden door passerende automobilis ten. Men rijdt er te hard, houdt geen reke ning met de vaak kort bij of op de weg zittende of lopende dieren. Ook de jachtopziener van dit gebied heeft er begrip voor, dat een aanrijdinkje met een de weg overstekend beestje niet altijd is te voorkomen. Maar wie dieren opzet telijk aanrijdt, handelt in strijd met de wet. Wat te denken van het volgende geval? Op de Muidenweg en in de bermen zit een grote troep meerkoeten, zich van geen kwaad bewust. Uit de verte nadert met grote snelheid een auto. Ofschoon de be stuurder de vogels toch duidelijk moet zien zitten, remt hij niet af, neemt niet eens de moeite de claxon te gebruiken om de dieren te doen opvliegen. Hij stormt, zonder vaart te verminderen op de groep in. Re sultaat: 20 dode en gewonde vogels Wat ons betreft wordt de Muidenweg een gedeelte van het jaar afgesloten voor het publiek, met alleen toegang voor de aan- wonende boeren, hun leveranciers, artsen, politie, brandweerHet zal echter moei lijk te verwezenlijken zijn. Toch kunnen we helpen dier en plant langs het Veerse Meer, op en langs de Mui denweg, en in het natuurgebied en vogel- resrevaat dat ligt tussen „De Piet" en „Schelphoek" te beschermen. Door lid te worden van natuur- en milieubeschermings organisaties. Maar ook door onmiddellijk te waarschuwen als we in die bovenge noemde gebieden lieden de natuur zien ver storen, vernielen en dieren zien belagen. Waarschuw bij „onraad" jachtopziener De Kok (01106- 1469), de veldpolitie (01130- 2684), de gemeentepolitie Goes (01100- 15555) of beheerder Damen van het gebied (01106 - 2192). Wie van Zeeland houdt, helpt graag mee dieren en planten in en om het natuur gebied langs het Veerse Meer en elders het leven mogelijk te maken. Hun leven maakt het onze aangenamer, rijker. 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 30