De Zeeuwse Teale is de mooiste vanóóiemeaie Peeland as verkansieland Tekst: Cees van Boven. OE OENDERS LEKA... Omda mee deze uuthaeve van „Zeeland Magazine" ök de verkansietied wee zö een bitje ankomt, wil uk ut deze keer mee julder over Peeland as verkansieland. As ontdekt toeristenhebied is Peeland (Noord-Beveland) nog nie zö oud. Dat is eihenluk pas hoed op hank hekomme nae dat de waeters rondom Peeland, waere dichthemaekt mee dieken en caissons. Dat was zö in de jaeren '58'60. Mè toen dan die haeten dicht waere en de Zéélandbruhhe d'r lag, was heliek 't ekken van d'n dam. letterluk en fihuurluk. Vee Peelanders dochte in 't behin da't hebeurd was mee de rust en de hemoede- lukheid op d'r eiland. Mè 'k an je vertelle, beste mensen, da dat vee is meehevalle. Je kan noe eihenluk wè stelle, a-je rust zoekt, dan ka-je op Peeland nog terechte. Noe mö-je nie dienke da-je seumers alléénug zit netuurluk, zö is't helokkug noe ök wee nie. Mè rustuhher dan in andere verkansie- hebieden in Zééland, da's een dieng da zeker is. Vo die rustzoekers, ze op Peeland dan ök vee hedae. Oale verzieningen lihhe be- voorbeeld nie op een dotje, mè over éél Peeland verspreid. Wat of t'er zö a is, za'k julder zö vertelle. Mè éést za'k opnoeme wat of t'er nie is, dan ka-je ök nie dienke, dat is'ten zeker verhete. Nou, wat of m'n ier nie is zö'n hrööte deurlööpende kermis, vuule stranden bin nie te vinden, want in d' Oösterschelde is't waeter zö elder as hlas. Vandaer de vele onderwaeterrekreanten (sportduikers). Ok m'n hin wildebééste park, wi of oalus zö mè los rond lóópt. Ut énugste wat of ier in't wild rond lóópt, mè dan echt in't wild en nie achter een ekkentje, dat bin aezen, kerninen. herten, zwermen veuhels van oale soorten en a-ja helok eit, ök nog echte Peelanders. Wat of m'n dan wè in overvloed da's op d' ééste plekke rust en enkele andere diengen ek a ophenoemd. Mè da's beslist nie oalus, wat dienke julder van frisse lucht, wan dat hae ök schaers óre op vee plekken. Ier m'n 't in overvloed, recht uut zééë. Dan de uuthestrekte polders en lange dieken, a-je ier bin dan mö-je de fiets mè us pakke. Je za tot de ontdekkieng komme da ter ier nog vee puur netuur is. Dan kom uk heliek op nog iets wat of m'n ier vee want ik óre julder a vraehe, mok dan op de fiets komme. Dat mö-je ne tuurluk zelf wete, mè ier ka-je d'r zat ure. Ok van die tendems weet je wè, die noeme ze ier een anmekoare fiets en de belle een rienkelpuuste, de achteruuttraprem is een vromstomper. En mocht je d'r één tehen komme mee een spiehei, zoiets éét ier een achteruutkiekhlasje. Afijn, a-je noe op een fiets stapt, dan weet je temisten oe of oalus éét. Varder ka-je ier ök hoed kampere. vuuf kempiengs lihhe d'r over Peeland verspreid, dus nie oal op een kluutje. Dan m'n ök nog wat da a ze erhens anders nie da's een kempieng mee tien sterren, de Röömpot is dat. Die sterren ze dan ök nie vo niks, want di ze noe letterluk oalus, van een zwembad tot an een frietkraem toe. Noe wil dat nie zehhe da die andere kempiengs nie hoed zouwe weze netuurluk. Want dat is beslist nie zö, ze löópe alléén een paer sterretjes achter. Noe a m'n ut toch over de overnachtiengs- meuhelukheden kom uk van eihens bie de uusjes die a-je ier kan ure. Erhens anders noeme ze dat bungeloparken, mè ier ka-je heweun een uusje ure, van twi tot tien personen. Die leste bin dan netuurluk hin uusjes mi, mè flink een uut de kluuten he- wasse plattelandsweuning. Verscheiene van die uusjesparken vin je ök over éél Peeland. Dan zu m'n 't us over wat of je ier oal kan doeë, a-je uutherust bin. 'K za behinne mee zwemme in de zééë. Di mö'k nog van zehhe da-je verzichtug mö weze, vanwehe de sterke stroom, je bin tenslotte nie in een zwembad. D'n énugste overéén komst mee een zwembad is, da-je d'r ök nat wordt, mè dan oud ut ök op. Visse ka-je ier ök, zowel in zééë as in binnenwaeter. Da binnenwaeter is't Veerse- meer, da's zö hrööt, da d'r zelfs eilanden in lihhe. Dit is hedae vo de vele vissen, die zwemme noe oal éénrichtiengs-verkeer. Zeile en surfe da ka-je d'r netuurluk ök. Wil je op z'n tied ontspannieng, di is ök vo hezeurgd. Zö is ter op Kersplaete (Colijnsplaat) een toeristeweke en een vis mijn, op Kertjeen (Kortgene) de vele toe ristische atracties, d'n éle zeumer deur, op Wiskerke braderieën, rommelmarkt, fancy- fairen vo de jeugd elke weke een disco. Zö ei Kamperland ök z'n eihe zeumerse toestanden, van bioscoop tot braderie. En dan nie te verheten op elk plekje de durps- caffee's. Mensen die of van kuiere ouwe, die kun ier ök d'r arte op aele. In de uut hestrekte netuurhebieden langs ut Veerse- meer ka-je uren lööpe. Tot slot mö'k julder toch nog één dieng zehhe, mocht je ier nae toe komme ouw te't dan rustug, da's hoed vo Peeland en vo ie n'eihe. Om te besluuten za'k julder nog een verhael vertelle van een ouwe Peelander, die a eihenluk niks mee de toeristen te maeken wou mè d'r toch nie onderuut kwam. De verhissing van Dirk. Dirk zat wee op z'n eihen plekje, z'n eihen vertrouwde stekje. Ie kon noe wee rustug zitte en desnoods een bitje pitte. 't Was wee rustug in de straete, ie öörde noe alléén wee Ollans praete. 't Mééste Zeeuws, dat ka-je behriepe, mè ie was noe wee tuus en nie op verziete. Want di leek ut d'n lesten tied wè op, mee oal die buutenlanders rond z'n kop. 't Was vo um nog erher dan de rest, want z'n öören waere nie mi zö best. Zö is ménug Duitse toerist nog a'us op 't verkeerde pad hewist. A ze an um vroehe: oe of ze „fare" moste, riep Dirk steevast: recht uut en je kan boste. Eén keer is dat nie hoed uut hekomme, di ka-je um nog over ore bromme. Ie stieng toen vo z'n tuun. te kieken nae de postelein en de juun. Toen is Dirk vrééd heschrokke, want di toeterde zö'n Duitser, hosternokke. De weg wouw um wete, die Klaus. En van schrik riep Dirk: nie voor mè (achteraus. Dat ei die hoeie man toen ök hedae. Mè noe zie-je bie Dirk hin postelein en (juun mi stae. Tekst: Wullum (van Bru). r Zu oa an mien e vroohe of dat ik oak is un stikje wou schrieve in dialect. Ik zea téhen die man: ik schrieve, zoo ak praete, in dae zulle zu dan der mael mee motte doe. Ik oa de heweunte, dak nog allis auwe maensen op hea zoeke, in aje dae dan bin, ööre dur meesta dienhen op aeld van vroe- her. Dae kaje mee auwe maensen ut beste over praete, die dienhen van noe hea der nie zö best meer in. Afijn, ik kwam bie Merien in Wullemien, die zitte nog nie zoo lanhe in un bejaerde uus. Ut eeste wat zu zei: zöö Wullum tis lanhe léé dak joe zien oa. Man wat is dat ier eet in dat kot. Zu zeurde nog wat deu, zöö asse dat oaltied heweun is. Tussen twee aekjes, ei zu oaltied den broek an oad. Ik oa dat zöö is an oord, in zei: jie mot nie zoo klaehe, je zit ier hoed. Je bin wel un bitje rimmetiek achtug, mè jun êêsens binnen nog hoed. Wat wou jie noe nog meer oa, op joe leeftied? Ta. noe kek je wê nae mun, bin jie den teid verhete, van vroeher da je van sochsens vroeg tot saevunds laete, bie dun boer, mee un zekel in jun and, krom moste stae vöö un appul in un ei. In dan zoon vind un êêlen dag op jun anden stieng te kieken, mee zun duumen tussen zun vesje, da je de köösse dur van kreeg. In dan was ut nog nooit hoed oak, dan liet je wee te vee voale. Om Rut dochtun nie, dan waere de stoppuls wee te lank, om jun knokels haffun oak nie. In at ut op zun ofrekenun hieng, dochten nog da je mee taes weg liep, turwijl aje éél dun oest op je kop staen oade, heen tnosse zag je vliehe. Wullum, zei ze, auw mè op. Jie schiet uut je sloffe, mè ut is wè waer. Kzei: maens, wees jie noe oak is un bitje dankbaer, wees blië datter zukke uzen binne. Ier zitje toch hoed, was jie soms van he- dachten, dat ut vöö joe mee zou voale om bie je kinders in te weunen. Die zieje oak an komme, of nie soms? Ier kaje je eihe peulen doppe. Doeter wat op, druk je me op un knoppe, in zu binne zöö bieje. Maens, noe mot jie nie hea brulle, kop op. De waermte is hoed vöö un auwe ziele, in at doaluk ut zunnetie oaher komt, zetje un stoel buten, in je hea zitte. Net, zei Merien, dat oa ik oak docht. Mun oad wat hoed, dan oa mien auwelui niks oad. Nou, ik stappe wéé op. Ja, zei Merien, dan hea ik nog even nae tof van mun zeune, die ei nog un paer oentjes zitte. Ik zei: leha zu nog un bitje. Ja, zeiten, me u^ meest in zunnetje. (Ut: beste vaerdur). 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 31