Naast de loods- en redeboten heeft de Nederlandse loodsdienst ook nog vier sche pen rondvaren voor de vaarwatermarkering. De bemanning daarvan zorgt voor het on derhoud van de boeien, de verlichting en kijkt na of alles nog netjes op de plaats ligt waar het hoort te liggen. Op één van die vier schepen „De Honte", zijn voortdurend twee hydrografen aan het werk, die steeds opnieuw de Westerschelde in kaart brengen. Door bankval en andere natuurlijke oorzaken, verandert de Wester- scheldebodem en verleggen zich de vaar geulen. Met behulp van de Toran, een hypermoderne methode om de positie op 50 centimeter nauwkeurig te bepalen, leg gen die hydrografen steeds die verande ringen vast. De gegevens worden zeer regel matig doorgespeeld en bijgewerkt op de loodskaarten. Dat is hard nodig omdat anders ongelukken zouden worden veroor zaakt door een gebrek aan informatie. Als men nagaat dat er in Vlissingen per jaar 50.000 schepenbewegingen plaatsvinden, de pont wordt dan niet meegerekend, en men kan het aantal ongelukken op de vin gers van één hand tellen, dan blijkt dat al het mogelijke wordt gedaan om de scheep vaart zo goed mogelijk in de hand te De ongelukken die er gebeuren zijn meest- houden. al niet te wijten aan een slechte informatie. Vaak worden uit commerciële overwegingen beslissingen genomen die op z'n minst on veilig te noemen zijn. Het havengeld is vaak niet gering en schepen moeten soms 30 dagen varen met een marge van twee ënhalf uur. Wanneer een schip dan te Iaat binnen komt kan dat een verlies van tonnen bete kenen. Een rederij oefent druk op een ka pitein en de kapitein op de loods. Een loods is meer een veiligheidsman dan een hande laar, dus die zal geen duimbreed wijken. Als men in aanmerking neemt dat de loods alleen maar adviseert is het duidelijk, dat de gezagvoerder beslist. Wanneer de gezagvoerder het commercieel belang laat prevaleren, is de loods niet meer verant woordelijk. Tevreden. „Toch gaat de jurisprudentie de laatste tijd meer verantwoordelijkheid aan de loods toekennen. Wanneer die fout adviseert, is het niet meer de taak van de kapitein om dat te onderkennen. Dat is maar goed ook want de loods is per slot van rekening de deskundige. Gelukkig zijn al die verhalen maar hypothetisch, maar het is zaak dat je je er toch in verdiept. De loodsdienst is altijd bezig zich te verbeteren," vertelt de heer Bruynzeel. Er wordt hard gewerkt aan de veiligheid van schepen en zeelui van allerlei nationa liteiten. Michiel de Ruyter had zoiets niet durven dromen in een tijd dat iedereen iedereen naar het leven stond, alleen van wege het feit dat men een ander land van herkomst had. Hij kan vanaf zijn sokkel de Vlissingse rede overzien en tevreden zijn. Nederlanders blijven toch een beetje zee vaarders en dat zich in Michiel de Ruyters gezichtsveld geen rampen voltrekken, moet zijn uitzicht plezieriger maken. De patient komt aan boord van „De Walvis" In 't vooronder drinkt de bemanning koffie, straks moet hier ruimte zijn voor de patiënt. 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 9