Op de grens van de Vrouwenpolder en de Beekshoekpolder. Vermoedelijk ontstond er in 1375 opnieuw stormschade aan de Noorddijk. Op 24 mei 1376 werd aan de noordzijde van Walcheren in tegenwoordigheid van de baljuw, de aan leg van een nieuwe dijk aanbesteed. Naar alle waarschijnlijkheid zijn nader hand de Beekshoekpolder, de Gerstepolder en het Noordetnieuwland toch geïnundeerd, maar werden ze in de jaren 1530 en 1552 weer herdijkt. In 1392 ging een gedeelte van de Zan- dijkse polder verloren en in 1494 verloor de polder nogmaals 78 ha land als gevolg van een grote dijkval ten noorden van Veere. Een deel van het verloren gegane land werd in 1580 herdijkt, waardoor de Oosternieuwlandpolder ontstond. Vermoedelijk vóór het jaar 1524 werd nog een dwergpoldertje bedijkt, dat achter eenvolgens St. Annapolder, Jerollepolder, Barradotspolder en Molenpolder werd ge noemd. Het is slechts 2 ha groot. De laat ste naam is vermoedelijk ontleend aan een molen, die men er in 1837 in bouwde, maar die in 1930 weer werd afgebroken. Met de aanleg van de Molenpolder ein digde de laatste bedijking aan Walcherens noordkust. In 1570 zijn tijdens de Allerhei ligenvloed ook bij Vrouwenpolder op ver schillende plaatsen dijken doorgebroken. De aangebrachte schade schijnt kort daarna weer te zijn hersteld. Het hierbij afgedrukte fragment van de kaart van Walcheren is afkomstig van de gebroeders Hattinga, die er in 1750 het veldwerk voor hebben verricht. Het huis Duinhove was toen blijkbaar nog aanwezig. Van daaraf had de natuur het Breezand gevormd, waarop inmiddels al een brede duinstrook was ontstaan. De voor de Beeks hoekpolder, de Gerstepolder en de Noorder- nieuwlandpolder gelegen duinregel was toen, vergeleken met de tegenwoordige toestand, nog vrij smal. De stichting van het dorp Vrouwenpolder. Naarmate de ontginning van het nieuw gewonnen land in het noorden van Walche ren vorderde, vestigde zich daar een toe nemend aantal pioniers. Een deel van hen woonde op grote afstand van de kerken in Serooskerke en Zandijk en het gemis aan een eigen kerk deed zich zodoende in steeds sterkere mate gevoelen. Te langen leste wendden de bewoners van de nieuwe pol ders zich tot paus Clemens III, die hen daarop toestond een nieuwe kerk te stich ten. Aanvankelijk kon men het over de juiste plaats ervan niet eens worden. Iedere polderbewoner wilde hem nl. zo dicht mo gelijk bij zijn eigen plaats van vestiging gesticht zien. Tenslotte hakte Wolfert II van Borsele in 1314 de knoop door en wees de plaats aan die naar zijn overtuiging het meest gunstig was gelegen voor de bouw van de kerk. De daarna gebouwde kapel werd na de stichting van de parochie Vrouwenpolder, in 1324 tot parochiekerk verheven. Een en ander vond plaats met goedvinden van de abt van Middelburg, die tevens patroon was van de kerken van Oostkapelle en Se rooskerke. De nieuwe parochie Vrouwen polder was nl. gevormd nadat gedeelten van de parochies Oostkapelle en Serooskerke voor dat doel waren afgestaan. In 1346 werd de parochie Vrouwenpolder bovendien nog uitgebreid met een deel van de parochie Zandijk. Nadat Wolfert III van Borsele de nieuwe kerk in de polder had toegewijd aan de Heilige Maagd Maria, kreeg de daarbij ontstane nederzetting de naam Vrouwenpolder. Toen Karei V bij akte van 21 oktober 1555 Veere tot markiezaat verhief, behoor den daarbij tevens Zandenburg en Vrouwen- KAART v, ÏOSCDS* V j>. va» 5 i» - rt v*ywtm De kaart van Hattinga. De kerk van Vrouwenpolder, anno 1869. Naar een aquarel van A. H. Bakhuijzen. 13

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 13