polder. Nadat Filips II van Spanje in 1567 uit de nalatenschap van Maximiliaan van Bourgondië het markiezaat van Veere had gekocht, werd zodoende ook het kerkdorp Vrouwenpolder zijn persoonlijk bezit. Het gerucht gaat, dat hij het gekochte vergat te betalen. Toen Veere zich in 1572 aan sloot bij de Prins van Oranje, was Filips al snel zijn nieuw verworven bezit weer kwijt. Toen de prins aan de stad Veere het groot privilege schonk, hield dat tevens in dat van 1574 af de rechtspraak over Vrou wenpolder aan Veere werd overgedragen. In 1580 was Vrouwenpolder nog slechts een kleine gemeenschap, waar niet meer dan 20 woningen stonden. De kerk werd in de eerste woelige jaren van de 80-jarige oorlog in brand gestoken en verwoest. De calvinisten bouwden er naderhand een hou ten kerkje, dat tijdens een storm in 1591 werd vernield. Voorlopig heeft men daarna een schuur ingericht als kerkruimte. De kerk van Vrouwenpolder, anno 1979. Nadat Vrouwenpolder na de hervorming eerst vanuit Serooskerke was bediend, werd het dorp spoedig daarna een aparte pro testantse gemeente met een eigen predikant. In 1622 bouwde men er een nieuwe kerk, die er ook nu nog staat. In 1846 stonden in Vrouwenpolder 55 huizen en woonden er 370 mensen. In de gemeente-atlas van Kuij- per staat het grondgebied aangegeven, zo als dat ingevolge de wet van 13 juni 1857 bij Vrouwenpolder behoorde. Het strekte zich toen als vanouds weer uit van Duin- hove tot de Lemmel en was 2310 ha groot. Het aantal inwoners, met inbegrip van Gapinge bedroeg in 1866 ongeveer 1000. Het grondgebied van Veere was toen slechts 156 ha groot en werd geheel door het ge bied van Vrouwenpolder ingesloten. In 1966 werden Veere, Vrouwenpolder, Gapinge en Serooskerke samengevoegd tot de nieuwe gemeente Veere. Het mirakel van de polder. Volgens de overlevering zou lang geleden een vrome man bij een schilder in Middel burg een paneeltje hebben gebracht met het verzoek daarop de beeltenis te willen schilderen van Maria. De schilder beloofde zijn best te zullen doen en legde het pa neeltje voorlopig terzijde. Het toeval wilde dat enkele dagen later een onbekende jon geman bij hem aanklopte en om werk vroeg. De schilder gaf hem daarop het paneeltje Het grondgebied van Vrouwenpolder in 1866. Overgenomen uir gemeente-atlas van Kuijper. Onze Lieve Vrouwe van de Polder. VJWVRPOUIKl Grijpiferkf 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 14