De parochiekerk aan de Bachtenstene te Middelburg. De resten van het fort Den Haak. Zomerdrukte in Vrouwenpolder. Aanvankelijk wilde hij het niet afstaan, maar in 193i zwichtte hij voor de op hem uitgeoefende aandrang en schonk het schil derij aan de parochie van St. Petrus en Paulus te Middelburg. Op 12 december 1931 keerde het eindelijk naar Walcheren terug, waar het een passende plaats kreeg in de parochiekerk in de Noordstraat. Kunstkenners noemen het schilderij een boerse variant van „Maria in gebeden" dat eertijds werd geschilderd door Quinten Mat sijs (±14661530) en is ondergebracht in het museum voor Schone Kunsten te Ant werpen. Bij het uitbreken van de oorlog in 1940 werd het schilderij opgeborgen in een brandvrije kluis van de Amsterdamse bank. Dat bleek een zeer verstandige maat regel te zijn geweest, want op 17 mei 1940 ging ook de parochiekerk in vlammen op. Toch was de toenmalige pastoor nog niet gerust. Hij nam het schilderij weer uit de kluis en toen hij kort daarna moest vluch ten, borg hij het weg in een kist en zette de kist op een wagen, waarmee een aantal kinderen onder geleide van enkele zusters naar Domburg werden gebracht. De pastoor volgde per fiets. Na de kapitulatie kwam het schilderij weer naar Middelburg terug, waar het in een noodkerk werd opgesteld. Naderhand kreeg het een passende en blij vende plaats in de nieuw gebouwde paro chiekerk aan de Bachtenstene. De schans Den Haeck. Zoals reeds eerder in dit verhaal werd vermeld, wijzen bepaalde vondsten op de aanwezigheid van een vlootbasis in de buurt van de noordoostelijke hoek van Wal cheren tijdens de Romeinse overheersing. Toen in de 11e eeuw het latere Veersegat door stormvloeden sterk werd verbreed en verdiept, kreeg die waterloop voor de scheepvaart steeds meer betekenis. Veere, dat ontstond in de loop van de 12e of de 13e eeuw, dankt daar zijn vroegere bloei aan. De naam Veersediep of Veersegat ont stond vermoedelijk in de loop van de der tiende eeuw. Het punt aan de kust van Walcheren bij de ingang van het Veersegat, waar later het Breezand ontstond, is door de jaren heen van bijzonder strategische betekenis geweest, niet alleen in de Romeinse tijd maar ook later. Tijdens het beleg van Middelburg (1572—1574) landde Mondragon er in 1573 vanuit Antwerpen met 2400 soldaten en wist hij van daar Middelburg te bereiken. Om het Veersegat in het vervolg beter onder kontrole te houden, werd op het eind van de 16e eeuw in opdracht van de Staten van Zeeland langs de westelijke oever bij Vrouwenpolder een schans gebouwd, die de naam Den Haeck kreeg. Het gedeelte van de Noordernieuwlandpolder, waarin die schans destijds werd gebouwd, droeg die naam, hetgeen blijkt uit de kaart die Jacob van Deventer omstreeks 1547 van Zeeland maakte. Volgens de Walchersche Arcadia was de schans aan de zeezijde voorzien van een lange net beplankte batterij met een lange rij schietgaten die zeer hoog boven het strand uitstaken. Langs de landzijde was er een wal met een watergracht. Voorts was de schans nog voorzien van een wachthuis en een kruithuis. De laatste keer dat het fort den Haak zoals het later heette in het nieuws kwam, was in 1809. Op zondag 30 juli ont scheepte een Engelse vlooteenheid soldaten op het Breezand. Er ontstond een treffen met Franse bezettingstroepen, die de lan ding echter niet konden verhinderen. Ook het fort Den Haak werd door de Engelse generaal Frazer in bezit genomen. In latere jaren heeft de schans geen rol van bete kenis meer gespeeld. Momenteel herinnert nog een deel van de binnenwal aan de vroegere aanwezigheid van het fort. De welvaart die Vrouwenpolder ooit ken de, toen er honderden pelgrims heen trokken om het mirakel te zien en zijn invloed te ondergaan, keerde na de hervorming niet meer terug. Op de plaats waar eens het klooster stond, liet een zekere Samuel Ko ning in 1707 het landhuis Elzenoord bou wen, waar omheen hij een fraaie siertuin. 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 16