De Zeeuwse Tea/e is de mooiste vanööiemeaie PEELAND PRAET HEITEN Tekst: Kees van Boven. Om Peeland van oale kanten te lere kennen, zu m'n 't deze keer us over ut verenehiengsleven. Nou, verenehiengen bin d'r berhen, van een brei- en borduurverenehieng tot an meziekbezelschappen toe. Vroeher waere d'r nog vee meer, zóas een koleverenehieng bievoorbeeld. Ik óre julder a vraehe, wat is dat noe? Dat za'k julder uutlehhe. Vroeher oa m'n oal een kolekachel, weet je nog wè. Om noe hoedkóöp kolen in te kunne kópen, dee-je ze dat saemen. Vandaer die veréne- hieng. Dan waere d'r ök nog heite- en verkus- verénehiengen netuurluk. Vele van die soort verénehiengen bin a lang verdwene, omda ze hin funktie mi En da's te behriepen, want wie ei ter nog een keu of een heite. Toch ek nog één zó'n ouwe verénehieng hevonde. Eihenluk is't een „gilde", mè ut betekent wè ut zelfde. Dat is ut „Mussen Gilde" in Kertjeen, da bestae a 183 jaer, dus die is behoorluk oud. Ik dienke aest één van de oudste verénehiengen in Zééland. 't Gilde is ophericht in 1798 en ut bestaet nog steeds, a bin ze dan nie mi aktief wat betreft de mossen en ander schaedeluk hedierte. De statuten en rehelementen, daterent uut 1798, ek erhens ophedoke. Ok de no tulen uut de jaeren 1800 bin di bie. Je kan behriepe da zokke ouwe heschrif- ten moeiluk te lezen bin. Mè van de rehe lementen en de notulen za'k julder toch wat van laete óre. De naem bie de oprich- tieng was toen „Het Mosschegilde te Cort- geen" en om lid van't gilde te óren most je éést hekeurd worre. Uut de notulen bliekt da verschillende personen nie hoed henoeg wiere bevonde om lid te worren van ut Gilde. In dien tied, in't behin van ut Gilde, waere ut hoofdzaekeluk boeren die a lid waere van ut mossespul. Titels oa ze d'r ök. A je op een jaer de mééste mossen of mosse- eiers in dee levere, dan wier je Koning. Koa je dat drie jaer achter mekoare flikke, dan wier je Keizer. Dicipline dee-je ze ök an, dat ka-je leze in Art. 9 van ut rehelement. Di staet ut volhende: Niemand zal gedurende de bijeen komst van het gilde, twist moogen maken, nog den één nog den ander iets heeten liegen, vloeken of andere onstigtelijke uit drukkingen te bezigen. Op poene van 1/8 rijksdaalder, ten profijte van het gilde. Zó zie-je mè, dat de kas hoed kon worre anhevuld, a ter us één kwaed wier. En dat is dan ók wè us hebeurd volhens de notulen. Want a-je te laete ter verhaede- rienge verscheen, oa-je ók een boete an je broek. Zó was ter één persoon, die oaltied te laete kwam en't bleek ók nog a een drift kikker te wezen. Je behriept dat die per soon nog a us op de kasse wier hezet, wi de kas wel bie vaerde. Achter of, nae de verhaederienge, hienge ze oaltied nog even deur en dan wier de boel hoed nat hehouwe. Da zoiets wè us uut d'and liep, stae ók vermeld in de no tulen. Ut was op een keer, da't buuten behoor luk dee vrieze en de fietsen stienge ne tuurluk buuten. Toen a't zó in de kleine uurtjes liep, was ut hezelschap as een doe delzak, da ka-je behriepe. Vo Jewannus was ut henoeg hewist en nae ofscheid henomen 'tèn, is turn nae buuten hedwarreld. Nae een menuutje of tiene stieng Jewannus toch wee binnen in z'n anden te bleazen en ie zei: Ik kan nie weg komme, want m'n fiets is bevroze. Afijn, di most wat an hedae worre ne tuurluk en de fiets wier binnen hezet bie de kachel, om te ontdooien. Jewannus kreeg ondertussen een neute vo ut zelfde euvel. Nae een stuitje wier de fiets wee hepre- beerd, mè ie hieng nie voor- of achteruut. De waerd, die nog een bitje bie z'n posi tieven was, kwam d'r bie en toen was't mankement vlug verholpe. Want wat bleek, de fiets stieng op slot. Zó zie-je mè, notulen hoeve nie oaltied zaekeluk of soai te wezen. Nog een rehelementsorde was, dat de verhaederiengen oaltied mee volle maene moste worre hehouwe. Nie vanwehe de toestand van de gildeleden, mè vanwehe ut licht bie ut nae ruus haen van de vroluke gildebroeders. Julder zie-e da ze vroeher niks onder dee-je mee noe. Mè dat wiste je meschien a. Tot besluut nog iets over zó'n veréne hieng uut vroeher jaeren, naemeluk over een tonéélverénehieng. Die waere d'r vroe her ök nog a wat en di was't ók nog a us een leutuhe boel. De Tonéélverénehieng. Vroeher jaeren bie de verénehiengen maekte ze zelf de uutvoeriengen. Mééstal wier d'r dan een tonéélstuk ophe- (voerd en dan wier d'r hoed heboerd. Want iederéén kwam dan kieke en dee van z'n belangstellieng laete blieke. Op Kertjéén was een verénehieng, die mee tonéél vanvoren stieng. Ze dee-je zelf ieder jaer wat op de planken (zette; mè ze moste hoed op de kosten lette. Zó wiere de kostuums zelf hemaekt, anders oa de kas leeg heraekt. A ze dee-je rippetere, moste ze ök de kostuums prebere. De vrouwen liepe op een keer in pepiere rokken op en neer. Dat oa de mannen ók hezieë en ze wouwe de dames wè us laete rieë. D'r wier wat mee mekoare of hesproke; ze zouwe de vrouwen een bitje opstoke. De rokken vonde ze dan, waere vee te lang. Ze oa netuurluk pret, wan di wier de schaere in hezet. Toen kwam de rok net onder de knieën (terecht en dat vonde de heren nie slecht. Mè toen wiere ze nog a hrof, want d'r most nog een stikje of. De schaere was a bie d'and; mè toen waere de dames iets anhebrand. Ze riepe: we scheië d'r mee uut, m'n bin (nie zot; mee onze knieën blóöd löpe m'n vo spot. De uutvoerieng wier toch heheve, mè de knieën bin bedekt hebleve. Kza nog is un keer schrieve dak bie Merien in Wullemien was. Op die keer waster oak un kleinzeuntje, un mahtug oardug vintje. Ie kon ut nie an klesse, want ie oade mee z'n voader nae un kinder- boetderie êwist. Beesten wille d'r oaltied nog a in bie kinders, in dae möje mee om lere hea aje nog jonk bin. Dat vintje oade ut mè over heitjes, datte die zó konne sprienhe, in brood eate ut z'n anden. Kzei tehen Merien, in joe tied waere die d'r heen kindurboerderièn, in oade zü d'r wel wist oade, je heen tied oad om d'r nae toe te hean. Ik vinde zukke dienhen hoed, datte die d'r binne, de kinders kunne beter mee beesten ommehae, as datte zü oalus verrinnewere. Daerom motte maen- sen die aat kinders oa d'r nie tehen op zie, om un ondtje of un knientje te nemen. Zü wê lere om d'r zealf vó te zurhen, want anders bê je as auwelui d'r zealf slove van. Merien zei: ei jie nog heiten, Wullum? Ik zei: Ja, nog tweeê, dat doek vö oarduhheid, mè dae binne nie vee heiten meer op durp. In de daertuher jaeren waere d'r meer, mè ja toen was ut meer van earmoe, datte zü op platteland heiten ieuwe. Vroeher waere ut oalemaele hröte uussau- wens. in de vurdiensten waere nie hroot, dus aje de ruumte d'r vó oade kóje op vee plekken heiten vinde. Vroeher wier un heite de koeije van d'n earmen noemd. In dat is heen wonder, want a mosje mê un paer cent vó un maete mealk heve, die paer cent kóje wee vó wat anders hebruke. Zo binne d'r éél wat kinders hroot brocht mee heitemaelk. Mê ja, tis oak net as mee oalus, dae most wè an wearkt óre. Konne zü in de zeumer butenstae links un kantje, dan hieng ut nog wê, mê anders mosje om hos. Meesta wier dat in de hrip- pen snee. Vee boeren waere blie datte zu uut snee wiere, want dan waere zü dae van of. In de winter mosje wat ooi oa, of wat erte- of boonströó, in un bitje ofval, aerpulschealen waere d'r zat. Ja, zo hieng dat zei Wullemien. Mè ik 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 25