„Het is stik leuk om oude ambachtstechniek als nettenbreien op mensen over te brengen" Bressiaanse oud-schipper Janis Pieter de Koster: most oaltied voere, in mealke in dae waere krinhen bie, dat wik je wê zea. In toaler rotste was in't naejaer, asse bie d'n bok wist oade. Maens lieve, dan stonk je ut kot uut. Je zou j'n arte uut je lief spohen oa. Aje noe un schoolhaende jonhen was, dan beurde ut wel is, daje mee un heite nae d'n bok most vö je voader, want anders mosten vurlette, in dat kon d'n blaewen nie trekke. Noe waster is un jonhen, die moste vö schooltied mee un heite nae d'n bok. Ut Mep wat lanher an, dus kwammen te laete op schoole. De meester zei: Waar heb jij gezeten, je ben te laat. Die jonhen zei: Ik most vö m'n voader mee un heite nae d'n bok. De meester zei: Kon je vader dat zelf niet doen. Neeê, zei die jonhen, dat most d'n bok doe. Zo zieje, datter mee heiten nog allis wat te beleven viel. In d'n oorlog waere Tekst: Oona Maartense - Glaser. Al meer dan vijf jaar geeft de Bressiaanse schipper Janis Pieter de Koster les in het visnetten breien. Uit alle windstreken van Zeeuws-Vlaanderen komen enthousiaste vrouwen, amateurvissers en jongens die op de zeevisserij willen, iedere maandagavond d'r maensen die atte d'r oade, die d'r anders niks van moste oa. Mè toen ad ut un bitje beter hieng, moste zü de laan uut. Wie weet noe atte wilder motte hea bezunehe, datter wee un tied komt datte de heiten wee welkom binne. Vies oef je d'r nie van te wezen, zei Merien. Ik vond ut lekker in de koffie, in eavermout pap Wullumpje, liemig, je lepel köje d'r in over eande zette. Mè ja ut opkommend heslacht mö dae niks mee van oa, die anhe an mekoare van die vel- letjus rommel, in van die toaije wosten. Heen wonder datte zu ut ander maehe kriehe. Dat vintje zei: Appa ei Wullum oak heiten. Ja, zeiten. Kzei Merien at dat vintje van z'n voader un heitje mag auwe, dan kanne d'r van mien wê eentje kriehe. Mee dat oal was ut een heite praetje. Me wie weet waer attut nog hoed vö is. Ut oalerhoeije vaerder. Foto's: Joop Uytdewilligen. in de „Goedertijt", om met behulp van Janis, zich de oude kunst van het netten boeten eigen te maken, techniek van handenarbeid is voor Janis een aangename compensatie van een door on geluk verkregen handicap. In 1954 viel hij Het onderwijzen in deze aparte vorm en ruggelings van het dek af in de machine kamer. Na enige verblijven in ziekenhuizen werd Jan vanwege de tamelijk ernstige gevolgen van zijn ongeval genoopt zijn baan als schipper aan de wilgen te hangen. Dit viel niet mee voor hem, een man die al vanaf zijn elfde jaar zijn leven op het water had gesleten een tijdje als vissers maar hoofdzakelijk als binnenschipper en die gewend was om zo'n 110 uur per week bezig te zijn. Het was zijn vrouw Nellie de Koster - de Baare, die hem wees op een mogelijke manier om zijn vele tijd nuttig mee te vullen. Jan aarzelde geen ogenblik. „Netten breien", op zijn Hollands „netten boeten", behoort tot de oude ambachts technieken. Voordat Jan gehuwd was, vulde hij behalve met touwknopen zijn vrije tijd aan boord ermee. Fuikjes. 57-jarige Jan, gekleed in een schipperstrui, is bezig een „Kruusnetje" voor een leerling op een stoel te spannen. Onderwijl vertelt hij: „Vijf jaar geleden zaten mijn vrouw en ik in een cafeetje in Kamperland. Daar hing achter de bar een minatuurfuikje. Maar Jan, dat kan jij toch ook maken, zei mijn vrouw Nellie. Als schipper had ik wel eens van die grote fuiken gemaakt om paling mee te stropen in het Kanaal door Walcheren en in het Kanaal door Zuid- Beveland. Dus kon ik ook wel eens proberen om die kleine fuikjes te maken. Die dingetjes vielen inderdaad leuk uit. Toen ik in het Sluiskilse ziekenhuis lag, heb ik zo'n 45 van die miniatuurfuikjes gemaakt om weg te geven aan mijn mede patiënten. Een zaalzuster heeft er toen één cadeau gedaan aan een collega van haar, ook een non, die op missie was in Finland. Toen die non later terug was in Holland en een bezoek bracht aan Omer Giellet, ontdekte ze dat de pastoor net zo'n mini- scuul fuikje in zijn huis had hangen. Vanaf dat moment wist ze waar haar fuikje van daan was gekomen." Jan neemt een fuikje van een gevorderde leerling ter hand en toont het: „Hoe gaver, fijner en gelijkmatiger het maas, hoe mooier het fuikje wordt. Maar om te beginnen laat ik mensen een kruisnetje breien, een soort van brodellap met grovere mazen. Bij grove mazen kun je namelijk sneller zien of er fouten gemaakt worden. Zitten die erin, dan snijd ik ze eruit, precies zoals we aan boord van de kotters gewend waren met versleten stukken visnet te doen. Er wordt dan een nieuw stuk ingestoken. Van die kruisnetjes kun je leuke wanddecoraties maken als je ze met borduursel bewerkt. Kijk, daar hangt er één. Die heb ik ge maakt voor de pastoor, Omer Giellet, toen hij vijftig werd. Hij heeft me namelijk over die depressieve buien van niks doen heen geholpen, toen ik pas aan de wal zat." De bezoekers van de klub en ik bewon deren allemaal het gave maaswerk met de kleurig ingeborduurde spreuken. Jan: „Mijn fantasiepatronen teken ik eerst uit op rekenruitjespapier. Daarna borduur ik ze in de kruisnetjes. Zo heb ik ook mijn moeder vereeuwigd, terwijl ze voor haar dijkhuisje op de uitkijk naar de botter staat. Als ze namelijk de botter met mijn vader zag aankomen, dan was het voor haar tijd om de patatten op het vuur te zetten. Te gen de tijd dat de garnalen gelost waren en mijn vader thuis kwam voor het eten, waren de aardappels precies gaar." Eiernetjes en boodschappentassen. Na deze leuke familie-anekdote vervolgt Jan zijn verhaal. Hij praat over de wijze waarop hij dit oude ambacht nieuw leven inblaast, door het over te brengen op ge- 26

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 26