Hoekenaar volgt Europese weer satelliet op de voet Willy Vonck, een bijzonder amateur-meteoroloog tweede was nog te verdragen. (Velen hebben het later, dankzij de getroffen sociale voor zieningen en loonafspraken via de vakbon den gelukkig heel wat beter gekregen, dat mag niet onvermeld blijven). Wat de landarbeiders het meest griefde was het feit dat ze door de boeren in veel gevallen „als machines" en „als koeien" (we citeren het boek) werden bezien. Ook hierin is verbetering gekomen, én door ver anderd inzicht bij veel boeren, én door gerechtvaardigde akties van de vakbonden. Het is een goede zaak, dat Kees Slager zich ook nu nog bij de landarbeiders be trokken gevoelt en daarvan in een boek ui ting geeft. Maar het is een slechte zaak als hij zich in aanwezigheid van de Com missaris van de Koningin, een groot aantal genodigden, waaronder de pers en de tele visie zo laat gaan. Waardoor Zeeland ondanks de misstanden die ook hier hebben geheerst in een verkeerde hoek wordt geduwd. Uiteraard zijn er door Kees Slager niet alleen maar sterk overtrokken dingen ge zegd. Hij deed ook een paar goede sug gesties. Hij pleitte voor de inrichting van een landarbeidershuisje in oorspronkelijke staat. Een „mini-museum", dat kan tonen hoe de landarbeider van voor de oorlog in deze streken leefde. Hij pleitte er ook voor om met de bandrecorder de provincie in te trekken waar nog „een arsenaal van ver halen in dialekt ligt." Verhalen, die best door een regionale Zeeuwse Omroep zouden kunnen worden uitgezonden. Hij bood de geluidsbanden met de door hem met de landarbeiders voor zijn boek gevoerde ge sprekken aan aan het Documentatiecentrum voor het Zeeuws Deltagebied. Een sympa thiek en juist gebaar. Nog even terug naar het boek zelve, dat we gaarne ter lezing aanbevelen. Niet de schrijver, maar de geïnterviewde mensen zelf zijn er aan het woord. Hun verhalen dat lijdt geen twijfel zijn het lezen en het overdenken waard. Het boek is uit gegeven bij de uitgeverij Link in Nijmegen in de serie „Het Boek van de Arbeid" en heeft als ondertitel „Verhalen om te ont houden". Het feit, dat het boek op een naar ons oordeel wat minder juiste wijze is gepre senteerd, weerhoudt ons er toch niet van om te zeggen: „Lezen, mensen! Dit is een goed boek!" Willy Vonck uit het Zeeuws-Vlaamse Hoek nabij Terneuzen heeft als grote hobby, het ontvangen van signalen van satellieten. Waarbij voornamelijk z'n grootste aandacht uitgaat naar de signalen van de Europese Meteorologische Satelliet, Meteosat 1. Met behulp van speciale apparatuur is de Hoeke- naar in staat de signalen om te zetten in echte weerfoto's. Om de gedragingen van de satellieten te kunnen volgen heeft Vonck, naast z'n wo ning aan het Mauritsfort in Hoek, een enorme paraboolantenne geplaatst. De door hemzelf gebouwde antenne is zes meter hoog en weegt maar liefst vierhonderd kilo. Het gevaarte kan ongeveer zeven meter omhoog gehesen worden, met behulp van een door een elektromotor aangedreven lier. Voor het volgen van satellieten is het nood zakelijk dat hij de antenne zeer nauwkeurig kan richten. Voor dat doel ontwikkelde Willy een automatisch besturingssysteem. Hiermee kan de antenne niet alieen rond draaien, maar ook in een bepaalde hoek ten opzichte van de horizon worden gezet. Daarnaast is de antenne voorzien van een z.g. volgmechanisme Deze zorgt ervoor dat, wanneer de parabool eenmaal goed is ingesteld, verder bijsturen overbodig wordt. Geheel automatisch corrigeert het zelf zijn stand. De gedragingen van de Meteosat 1, die op een hoogte van zo'n 36.000 kilometer boven de Nul-Meridiaanlijn, rond de aarde circuleert, worden in het West-Duitse Darm stadt op de voet gevolgd. In dit Observatie- en Vluchtleidingscentrum heeft Willy Vonck onlangs een dag doorgebracht. Uniek bezoek. De basis voor dit unieke bezoek werd gelegd in het Zwakzinnigeninternaat „De Sterre" in Clinge. „Ik was daar tijdens een demonstratie van radio-amateurs, ter gelegenheid van het Sterre-feest," vertelt Vonck. „Burgemeester P. Molthoff van Hulst was daar toen ook met enkele gasten onder wie de burgemees ter van Michelstadt. Ik raakte met hem in gesprek en toen hij vernam dat ik de Meteo sat 1 zo op de voet volgde, vroeg hij of ik er wat voor voelde om eens een bezoek aan het Vluchtleidingscentrum te brengen. Nou, daar heb ik natuurlijk geen nee tegen gezegd." De kontakten die daarop volgden, leidden er toe dat Willy samen met een kennis werd uitgenodigd om naar Darm stadt te komen. „Op een vroege morgen zijn we vertrok ken. Ik was blij. dat er iemand bij me was, want het is toch altijd nog een goede 500 kilometer rijden," aldus Willy. „Toen we daar 's avonds aankwamen. Tekst: Piet Kentin. Foto's: Charles Strijd. Willy Vonck voor zijn antenne's. 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 30