Dr. Boddeke (Rivo) weet: Waarom de Zeeuwse garnalenvisserij naar de rand van de afgrond vaart Recept speciaal voor onze lezers Speciaal voor de lezers van Zeeland Magazine maakte Jan van Schaik een recept voor een bramenwijn, die gaat lijken op het Bourgognetype. De hoeveel heden zijn afgestemd op het maken van vijf liter wijn en de schrijver van het recept heeft er rekening mee gehouden, dat in deze tijd van het jaar al gauw de bramen langs de Zeeuwse dreven rijp zullen zijn. Benodigdheden: 2 kg bramen 2 rijpe bananen 1U liter druivenconcentraat (rood) 1 kg suiker gistvoeding (2-3 theelepels) citroenzuur 10 gr tannine 3 gr. water plm. 3 liter pectine afbrekend middel gist. (Bourgogne type) Werkwijze. Ga op een mooie dag bramen plukken en reserveer alleen de rijpste exemplaren voor uw wijn. Er groeien in Zeeland verschillende soorten: de suikerbraam, aan grote struiken met vaak klimmende ranken en de dauwbraam, die blauw gerijpt is en die aan lagere struiken, dicht bij de grond groeit. Beide soorten zijn geschikt, maar geven een verschillende wijn. Vanzelfsprekend kunt u ze ook door elkaar gebruiken. Gekochte bramen voldoen ook maar hebben minder aroma Was de bramen en laat ze uitlekken. Stamp ze dan met een houten stamper fijn. Schil de bananen en prak ze fijn, voeg ze bij de bramen. Giet er 3 liter koud water over en voeg het zuur en het pectine afbrekend middel er bij (verkrijgbaar bij de drogist). Laat dit 24 uur staan, afgedekt door een doek of klemmend deksel. De volgende dag doet u het druivenconcentraat er bij. Vanzelfsprekend kunt u in plaats hiervan ook druiven nemen: ongeveer 2 kg. Tenslotte voegt u gist, gistvoeding en tannine toe en u laat de pulpgisting 35 dagen duren. Deze dient om de kleur uit de schillen te extraheren. Drie maal per dag flink door roeren, want bovenop de drijvende fruitmassa kunnen zich azijnzuurbacteriën ontwikkelen. Tenslotte de pulp uitpersen en de suiker toevoegen, flink roeren en in een fles gieten. Hierop brengt u een waterslot aan, nadat u het volume met koud water op ongeveer 5 liter hebt gebracht. Aan het einde van de gisting hevelt u over in een schone fles, waarbij u het bezinksel niet meehevelt en het volume weer op 5 liter brengt met koud water. Als de wijn kristalhelder is, weer overhevelen en 36 maanden laten rusten, waarna u kunt bottelen. Twee maanden minstens laten rusten en dan drinken op kamertemperatuur bij vlees of kaas. Jan van Schaik. Tekst: Cor van Heugten. Op de visserij-studiedagen in Bakkeveen heeft Dr. Dolf Boddeke, de garnalen- specialist van het RIVO in IJmuiden, al enkele jaren achtereen een zware terug slag voor de Nederlandse garnalen-visserij voorspeld. Zijn waarschuwingen, vooral tegen de garnalenhandel, zijn kennelijk in de wind geslagen. De afgelopen weken en komende maanden zal bewezen worden, dat deze weldenkende bio loog het gelijk van de vismarkt weer eens aan zijn kant heeft. De garnalen- vissers treft gelukkig weinig blaam. Op dit ogenblik kosten de verse garnalen van goede kwaliteit 3 tot 3,50 gulden per kilo aan de afslag. De garnalenvissers kun nen door hoge stookkosten van de motoren en zware loonstijgingen en rentetarieven, het zout niet in de pap verdienen. Wat is er aan de hand? Het is niet zozeer een overvloedige of grote aanvoer van garnalen, als wel de hevige, bijna dode lijke concurrentie van de goedkope diep gevroren Duitse garnalen. Een aantal handelaren en groothandelaren koopt in de herfst en winter, grote hoe veelheden Duitse en zelfs Deense garnalen, die spotgoedkoop zijn en daar zelfs door draaien. Deze garnalen worden prompt diepgevroren met goede conserveringsmid delen. Als de garnalen wat duurder worden op Duitse en Nederlandse afslagen, komen deze diepvriesvoorraden natuurlijk prompt uit de vrieshuizen. Ze komen dan in grote hoeveelheden bij de viswinkels terecht. De handel heeft dus weinig belangstelling voor verse kwaliteitsgarnalen, die met de garnalen spoelsorteermachines van Colijns- plaat, Breskens, Vlissingen tot Den Oever en het hoge noorden gevangen worden. De prijs voor de beste verse garnalen wordt domweg bedorven door een geïmporteerd Duits diepvriesprodukt. En de consument, die wat goedkopere garnalen koopt in de winkel, stinkt er prompt in. Ook de vishandelaar doet be hoorlijke zaken. Hij kan concurreren tegen een buurman, die wat duurdere verse ge kookte, gepelde garnalen verkoopt. Weet een huisvrouw veel. Sommige handelaren mengen zelfs hun diepvries met verse garnalen, wat nog dom mer is tegenover de consumentenmarkt. Er lijkt geen afspraak met de Duitse hande laren te maken. Ze raken grote voorraden moeilijk verkoopbare garnalen kwijt, die anders niets opbrengen. Dr. Boddeke, die bij het RIVO werkt om de biologie en economie van het visserij bedrijf te verbeteren, ziet de toekomst voor de garnalen-visserij voor de komende tijd wat somber in. Op deze wijze gaat de vak bekwame, goed uitgeruste garnalenkotter- vloot naar de gossie-mijne. Bovendien komt er door het wegvallen van een stuk garnalen-visserij, weer meer druk op andere vissoorten, die soms aan quota gebonden zijn. Op het ogenblik dat de diepvriesgarnalen op zijn in de Neder landse koelhuizen, vangen de Duitsers weer grote hoeveelheden verse garnalen tegen afbraak-prijzen. Het lijkt een vicieuze cirkel. Zeker als overtollige vissersvaartuigen uit Nederland de Duitse garnalenvloot nog ex tra versterken. Laat de handel bedenken, menen ook de biologen, dat verse garnalen van Neder landse topkwaliteit tegen een redeüjke win kelprijs, de beste wissel op de toekomst zijn. Dat de vishandel goed gedijt is vooral aan de topkwaliteit van het Nederlandse zeebanket bij een tevreden consument te danken. Deze consument betaalt graag wat meer voor een goede kwaliteit. Laat de vishandelaar zijn aktie in de etalage vooral op vers en kwaliteit richten, boven het Duitse diepvriesprodukt. De wal kan het garnalenschip ten goede keren. De vishandelaar heeft de sleutel in handen naar de tafel van de consument Ook de Zeeuwse garnalenvissers hebben het erg moeilijk door de lage prijzen voor een uitstekend produkt, nu de garnalen- stand zich wat hersteld heeft. Een aantal garnalenvissers vist niet meer op garnalen, maar zit op andere vis te korren. Meer zeehengel-vis. Het uitvallen van een deel van de gar nalenvloot betekent beslist dat er meer platvis, aal en andere vis in het kustgebied voor de zeehengelaars overblijft. Dat is een voordeel voor de totale recreatie-industrie in Zeeland, die zeker 30 procent van alle badgasten met een hengel in de hand ont vangt. Er komt deze nazomer ook meer jonge tong in de vangst van de goede jaarklasse 1979. De jaarklasse 1978 is door de strenge winter '78'79 omgekomen. Er komt ook meer schol en andere platvis deze zomer. Als de kotters de jonge ondermaatse tong nu maar willen sparen. Ook de jaarklasse 1980 wordt in 1982 en 1983 erg belangrijk voor de sport en het beroep. De kottervissers moeten begrijpen, dat drie tongen in een kilo van 15 gulden en meer heel wat meer opbrengen dan 15 ondermaatse kleintjes in een kilo, die 5 gulden in de illegale handel kost. 10

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 10