Shell en Nedlloyd vielen negatief uit. Cono- ship, een combinatie van 14 noordelijke werven, die voornamellijk voor de kustvaart bouwen, staat wel positief tegenover het zeilschip van de toekomst. Daar heeft men de zaak ook doorgerekend, maar is tot de slotsom gekomen, dat het thans nog niet rendabel is die te maken. Met smart wacht Naerebout op de dag, dat een Nederlandse instantie of het nu overheid of bedrijfsleven is het moedige besluit durft te nemen een testschip of proefmodel te laten bouwen. Daarmee zou in de praktijk kostbaar onderzoek kunnen worden gedaan naar de voors en tegens van de verschillende zeilvormen, die thans in windtunnels in het buitenland worden uit getest. Naerebout meent, dat met name in het westen nog allerlei nostalgische overwegin gen de toekomstige zeilvaart in de weg staan. Men heeft nog steeds de heelden van de oude windjammers voor ogen, maar die komen toch niet terug. „Het is nog nier te laat," zo meent Naerebout, „maar Neder land moet er wel voor zorgen, dat het ditmaal de boot niet mist." Hen mening, waarin hij van harte wordt bijgevallen door de Wemeldingse scheeps bouwkundig ontwerper Jan van Doorn. Zijn Naerebout zorgt ervoor via de vooral bui tenlandse vakpers terdege op de hoogte te zijn van wat er omgaat. Die „nieuwtjes" verwerkt hij in zeer futuristische tekeningen van fraai gelijnde, uiterst moderne schepen. Deze tekeningen gaan dan, voorzien van enige tekst, naar ministeries, technische hogescholen en onderzoeksinstellingen. Nae rebout: „Mijn tekeningen hebben geen en kele technische pretentie. Het enige doel dat ze hebben is eigenlijk provoceren. Als mijn tekeningen ertoe bijdragen dat er in Nederland doelgericht onderzoek op gang komt op dit gebied, dan hebben ze vol ledig aan hun doel beantwoord." Tot dusver hebben zijn missives voorna melijk beleefde, maar vrijblijvende reakties tot gevolg gehad. Hier en daar beginnen aan TH's studenten belangstelling voor het onderwerp te tonen. Maar een instelling als bijvoorbeeld het Nederlands Maritiem Instituut en het Scheepsbouwkundig Proef station in Wageningen kunnen alleen maar iets doen met een officiële opdracht daartoe Weliswaar wordt er momenteel in Neder land gescudeerd op een schip van de toe komst, maar het gaat hier om een projekt dat ten doel heeft na te gaan hoe de be manningen van schepen verder kunnen worden ingekrompen. Ook het Nederlandse bedrijfsleven geeft voorlopig niet thuis. Kon takten met bijvoorbeeld Smit Internationale, Enkele voorbeelden van traditionele zeilschepen. Een „artist impression" van Naerebout van één van de schepen van de provinciale stoom bootdiensten, compleet met zeilen en windturbines. De PSD acht het idee overigens niet haalbaar voor toepassing in Zeeland. Naerebout: „In Nederland is er veel be leefde belangstelling voor het onderwerp, maar van enig gericht onderzoek is geen sprake." De Vlissingse kunstschilder-scheep vaartillustrator zet zich, zoals gezegd, aktief in voor de alternatieve zeilvaart. In zijn filosofie is er aan alternatieve manieren van voortstuwing in de toekomst, eenvou digweg niet te ontkomen. „Ze zullen wel moeten," zo meent hij. „De conventionele wijze van scheepsvoortstuwing is, zeker als de huidige prijsstijgingen doorzetten, straks niet meer betaalbaar." Zonder nu te stellen, dat de Japanners het ei van Columbus al hebben ontdekt, zijn ze naar zijn overtuiging wel op de goede weg met hun onderzoek en projekten. „Ja pan heeft al vaker bewezen een goede neus te hebben op zakelijk gebied. Blijken ze inderdaad op de goede weg te zijn, dan heeft hun scheepsbouw straks al weer een enorme voorsprong op de rest," zo meent Naerebout. Zelf laat hij niets onbeproefd om in Nederland het een en ander los te maken. 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 14