KUNST Zo maar in Zeeland Tufnol plaat GALLANT RIG warsstuk Ell ut i sch.e curve vguaf nr 3 seiTl'at Q.nuvoor de iaast=2 5y£ van to totaleoop. leefeindjes Scheepsbouwkundig ontwerper Jan van Doorn achter zijn tekentafel. Getallen, die een proefneming alleszins lijken te rechtvaardigen. De vraag is echter, wie de moed heeft geld te investeren in het projekt, want het gaat om forse be dragen. En naar de mening van Jan van Doorn is het meer dan hoog tijd, dar in Nederland inderdaad eens wat geid in dit soort projekten wordt geïnvesteerd. Het bedrijfsleven moet over de brug komen. „Op de jongste Comsailconferentie in Londen, georganiseerd door de Vereniging van Britse nautische ontwerpers, waren zeg ge en schrijve vijf Nederlanders aanwezig," aldus Jan van Doorn. „En op die bijeen komst passeren toch vrijwel alle onderzoe kingen die in de wereld op het gebied van toekomstige zeilvaart worden gedaan, de revue. Er valt daar gewoon veel op te steken." Een gemiste kans voor Nederland, vindt Van Doorn, want uit andere landen was er wel veel belangstelling, zowel uit het zakenleven als wetenschappers. Jan van Doorn was zelf wel op die bijeen komst in Londen. „Als ontwerper moet je op de hoogte blijven en je kennis goed gebruiken. We moeten er in Nederland wel voor oppassen dat we, als het zover is, dat er orders voor de bouw van schepen be ginnen af te komen, niet alle kennis moeten gaan kopen. Want dan hebben we echt de boot gemist." Tekst: mevr. Smit - Heyse. Eduard en Marinus Flipse, Willem Noskemusici van formaat, jullie zijn Zeeuwen. Hebben de branding en de wind jullie geïnspireerd? Heeft Jan Morks zijn vrolijke marches gecompo neerd, nadat hij op een winderige dag de golfslag van de branding is gaan beluisteren? Heeft Ritter zijn Zeeuwse mijmerin gen aan het strand geschreven? Of op de boot tussen Walcheren en Breskens? Heeft Jan Heyse zijn Veerse impressies gemaakt, luisterende naar de motoren van de binnenvarende vissersvloot? Of naar het schreeuwen van de altijd hon gerende meeuwen? Heeft Toorop niet de koppen van de Westkappelaars als model voor zijn apostelen gebruikt? Heeft dr. Rika Ghijsen haar Zeeuwse Dialectenwoordenboek bijeengeschreven als in de stilte van de Domburgse avonden het ruisen van de zee weer klonk. Even liefelijk en vragend als Zeeland's zingende dialecten? Al klinkt het schuren van terugtrek kend zeewater rauw en rasperig over de stranden. Hoe zacht en vriendelijk is het geluid van de aanzwellende vloed als het zomer is en mooi weer. En wie zijn die organisten, die de vele, vele kerkorgels bespelen, alle zon dagen en de gemeente begeleiden in hun zang? Muziek kan zoveel doen voor ons. Wat denk je van het vrouwenkoor van Ka- pelle? Heb je daar wel eens naar ge luisterd? Nee? Ga het dan gauw doen. Wo man singt, da setz dich ruhig nieder. Böse Menschen haben keine Lieder. 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 16