Goeree-Overflakkee door de eeuwen heen ar: r Zeeuwse kustgebieden ernstig en blijvend hebben beschadigd, heeft men op Goeree tot dusver weten te weren. En dat valt alleen maar toe te juichen. Tekst: J. P. van den Broecke. Inleiding. Goeree-Overflakkee is de laatste tijd nogal eens in het nieuws. De ministerraad heeft nl. een wetsontwerp opgesteld dat beoogt de provincie Zuid-Holland in twee delen te splitsen. In dat kader zou Goeree-Over flakkee bij Zeeland komen. Uiteraard zijn er zowel voor- als tegenstanders. Onder de titel „Goeree-Overflakkee herwint zijn plaats", schonk Joris van Hoedekenskerke er in het nummer 67 van Zeeland Magazine al de nodige aandacht aan. In de loop van dit jaar mag een definitieve beslissing tege moet worden gezien. Ik vermoed, dat heel wat Zeeuwen via Brouwersdam en Grevelingendam het be trokken gebied inmiddels wel oppervlakkig hebben leren kennen. Het lijkt daarom zin vol om ook voor de geschiedenis van dat interessante tweeling-eiland uw aandacht te vragen. We moeten ons daarbij echter wel beperken tot een beknopt overzicht. Wat in gesprekken met geboren en ge togen inwoners opvalt, is de grote overeen komst van het dialekt dat men op Goeree spreekt met het dialekt dat in het algemeen wordt gesproken op Schouwen-Duiveland, Flipland en Tholen. Het dialekt van Over- flakkee vertoont eveneens, maar wel in wat mindere mate, gelijkenis met het Zeeuwse. Kan er sprake zijn van een kolonisatie door overwegend Zeeuwen, nadat de betrokken gebieden waren bedijkt? Of waren de kon takten met de bewoners van Noord-Zeeland via de bestaande veerverbindingen destijds zo veelvuldig, dat ook de wederzijdse dia- lekten daarvan de invloed ondergingen? Het zijn gissingen, omdat voldoende feitenma teriaal ontbreekt, maar bepaalde oorzaken liggen er natuurlijk aan ten grondslag. Hoe het ook zij, we mogen Goeree-Overflakkee zonder overdrijving beschouwen als de noordelijke begrenzing van het Zeeuwse „taalgebied". Landschappelijk bestaat tussen Overflak- kee en Goeree een duidelijk verschil. Flakkee is een echt polderland met dijken en bomen. Foto's: van de schrijver. Goeree daarentegen heeft duidelijk de in vloed ondergaan van de krachten die het oergeweld van wind en water er door de jaren heen hebben ontketend. Duinen, vlak ten, overstoven kleigronden, zandwallen en begroeide schurvelingen maakten er ten slotte een paradijsje van voor bloemen, vo gels en mensen. Zo zag de natuurkenner Kees Hana Goeree althans in 1963 en zo is het landschap er in grote trekken ook gebleven. Vee! vakantiegangers genieten er van een weldadige rust. Grote zomerhuis- komplexen die het aanzien van heel wat Vroegste geschiedenis. Slechts op grond van de uitkomsten van geologisch onderzoek zijn we in staat ons een beeld te vormen van het gebied waaruit later zowel Goeree als Overflakkee zijn gevormd. De veengroei op Goeree begon aldus de geoloog prof. F. van Rummelen omstreeks 1700 voor Chr. achter de voor de kust gevormde strandwallen. Het einde van de veengroei wordt door hem gesteld op 300 voor Chr. Toen doorbraken de zo genaamde Duinkerke I overstromingen het strandwallen-komplex met de daarop ge vormde oude duinen. Door de invloed van het zoute water stierf de begroeiing in het dicht onder de kust gelegen gebied af en werd er een kleilaag op afgezet. Door stroomschuring ontstonden kreken. Het onderzoek wees uit, dat in de buurt van het latere dorp Goedereede een brede diepe kreek is ontstaan waardoor een ver binding tot stand schijnt te zijn gekomen met de verder noordelijk gelegen Rijnmond. Daardoor moet het toen mogelijk zijn ge worden om vanuit de Rijn via Duinkerke I kreken en een open verbinding tussen Schou wen en Duiveland, de toen bestaande Scheldeloop te bereiken. Deze verbinding was voor de Romeinen van groot belang. Geen wonder dus, dat op Goeree uit die tijd bewoningssporen zijn gevonden. Of er in een nog vroegere tijd al be woning is geweest, is niet bekend, maar mag nochtans niet worden uitgesloten. De strandwallen van weleer boden daartoe vol doende mogelijkheden. Ze lagen echter bui ten de huidige kustlijn en werden door de Duinkerke I vloeden opgeruimd, samen met de daarop eventueel aanwezige bewonings sporen. Uit de Romeinse tijd zijn op Goeree duidelijke sporen gevonden. Reeds in de zomer van 1618 zo weten oude bronnen te melden heeft men ten noorden van Goedereede een oude vervallen „stad" ontdekt, die al honderden jaren met zand was overstoven. Doordat de kust ter plaatse afnam, kwamen de resten weer bloot Men zou er toen de grondvesten van grote huizen hebben gevonden. Ook werden lange straten zichtbaar. Bij het lezen van derge- Zeeland met Goeree en Overflakkee. L. Guicciardini. Beschrijvinghe van alle de Neder landen. Antwerpen 1567. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 17