De oude haven van Stellendam. omdat de resten van zijn vroegere glorie er nog duidelijk zichtbaar zijn. Stellendam is het jongste dorp van het eiland. Het ontleent zijn naam aan een dam, die in 1751 werd aangelegd over het zgn. Stellegors. Na de bedijking van dat gors in 1780 ontstond daar de Een- drachtpolder waarin Stellendam tot ontwik keling is gekomen. In 1782 bouwde men er het eerste stenen huis, terwijl er in 1819 een kerk werd gebouwd. Er ontstond een gemeenschap van boeren en vissers. Men viste hoofdzakelijk op garnalen. Vroeger lag deze visserij gedurende de zomermaanden stil. Dan hielpen de vissers de boeren bij de oogst. Stellendam heeft vooral grote welvaart gekend, nadat de garnalenpellerij er zich tot een huisindustrie had ontwikkeld. In het kader van de deltawerken zijn thans bij de Haringvlietdam drie vissers havens gebouwd, ten behoeve van de vissers uit Ouddorp, Goedereede en Stellendam. Van daaruit vaart een vloot van hyper moderne schepen, voorzien van sterke mo toren en uitgerust met de nieuwste navi gatie- en andere hulpmiddelen, ter vis vangst. De tijd van blazers, botters en schokkers die op de zeilen voeren, ligt al een aantal jaren achter ons. Het hierbij afgedrukte plaatje is een herinnering aan die tijd. Melissant is een betrekkelijk klein dorp, dat vermoedelijk tegen het eind van de 15e eeuw is ontstaan in de polder Oud- Melissant. Het was vrijwel uitsluitend aan gewezen op de landbouw en vooral de teelt en de verwerking van meekrap zijn er van belang geweest. In de loop van de 16e eeuw werden de polder en het dorp Melissant herhaaldelijk door het buitenwater bedreigd. In 1570 overstroomde het dorp. Niettemin wist men de dreiging van het buitenwater te weerstaan, in tegenstelling tot het wat westelijker gelegen dorp Roxenisse, dat moest worden prijsgegeven. Dirksland is het oudste dorp van Over- flakkee. De kerk werd in 1488 gebouwd. Door de jaren heen is landbouw er een belangrijke bron van bestaan geweest. Voor de afvoer van de geteelde gewassen werd een haven aangelegd die door middel van een vrij lang havenkanaal met het Haring vliet in verbinding stond. Dirksland heeft zich ontwikkeld tot een aantrekkelijk dorp, waar ook het streekziekenhuis werd ge bouwd. Herkingen behoort tot de kleine dorpen. Aanvankelijk stond er een kapel, die in 1484 tot parochiekerk werd verheven. Het oude Herkingen verdronk in 1511. In 1604 werd het land weer herdijkt, waarna de grond opnieuw inundeerde. In 1682 volgde nog maals een herdijking. Daarna ontstond het nieuwe en huidige dorpje Herkingen, waar in 1788 een stenen kerk werd gebouwd. In 1418 gaf Jacoba van Beieren aan haar moeder oktrooi tot het bedijken van het gors Sommelsdijk. In 1430 verkocht ze haar rechten aan Floris van Borsele. Het gors werd tenslotte in 1465 bedijkt. Kort daarna moet het dorp Sommelsdijk zijn gesticht, dat zich ontwikkelde tot één van de fraaiste plaatsen van Flakkee. Er staat een mooie kerk die dateert uit de tweede helft van de 15e eeuw. Sommelsdijk heeft een tijd gekend dat naast landbouw en handel ook de zalmvisserij er van belang was. Tot 1805 maakte het dorp met de heerlijkheid deel uit van Zeeland beoosten Schelde, waarna het gebied bij Zuidholland werd gevoegd. Nog lang daarna heeft op het zandpad bij Sommelsdijk een grenspaal gestaan waarop aan de ene kant Holland en aan de andere kant Zeeland stond ge beiteld. Op de grens tussen Sommelsdijk en Mid- delharnis, die tevens de grens was van Holland en Zeeland, stond in de 17e eeuw in plaats van een paal, een oud huisje. Toen het in verval raakte en werd afge broken, kwam ook de grensscheiding in gevaar. Op 9 januari 1715 werd daarom besloten twee grensstenen te plaatsen, één van blauwe hardsteen op de zuidoostelijke hoek en één van witte hardsteen op de noordoostelijke hoek van de oostelijke fun dering van het voormalige huisje. Zodoende konden er „geen differenten ontstaan off een eventueel nieuw gebouw aan de pro vincie van Holland off Zeeland zoude moe ten contribueren." In 1871 stond de blauwe grenspaal er nog, maar de namen Holland en Zeeland waren uitgehakt. Middelharnis en Sommelsdijk zijn door uitbreiding van de bebouwing vrijwel één geheel geworden. Middelharnis ontstond in de tweede helft van de 15e eeuw. Ook de kerk dateert uit die tijd. Het raadhuis werd in 1639 gebouwd. Naast landbouw, was tot in de 19e eeuw vooral de Noordzeevisserij er een belangrijke bron van bestaan. Mid delharnis is uitgegroeid tot een mooi dorp, waar tegenwoordig de centrale onderwijs instellingen van Goeree-Overflakkee zijn ge vestigd. Nieuwe Tonge is een dorp van bescheiden omvang. De landbouw is er door de jaren heen een belangrijke aangelegenheid ge weest. Vroeger zochten de inwoners gedu rende de wintertijd mossels en oesters op de aangrenzende slikken, die ze dan elders weer verkochten. Maar dat is reeds lang verleden tijd. Oude Tonge is een flinke plaats met destijds een drukke haven. De kerk werd al voor 1492 in gebruik genomen. De landbouw was er een belangrijke bron van bestaan. Voorts was er drukte van schepen en schip pers in en bij de haven, waar veel goederen werden aangevoerd en landbouwprodnkten werden verscheept. Evenals in Nieuwe Tonge, raapten de inwoners vroeger gedu rende de wintermaanden veel mossels en 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 21