VEERE: 'n Vredige, Vriendelijke enVorstelijke Stad vonden in ieder geval wel plaats. In het voorjaar van 1375 begon men met de her- dijking, maar tijdens een stormvloed op 9 oktober van dat jaar verdronk het gebied opnieuw. Een andere bekende stormvloed dateert uit 1511. Toen overstroomde zowel de polder Oud-Herkingen als Den Bommel. Tien jaar later liep het oude land van Die penhorst weer onder water. Op 5 november 1530 eiste de St. Felix- vloed zijn tol. Op Goeree inundeerde de polder Oude Oostdijk en leed de plaats Goedereede zware schade. Op Overflakkee overstroomden de gebieden Oud-Melissant, Den Bommel, het oude land van Ooltgens- plaat, de polder Galathe en Oud-Herkingen. Twee jaar later sloeg het buitenwater weer toe en overstroomde een groot deel van Goeree en nagenoeg het gehele randgebied van Overflakkee. In 1565 bleek uit een ingesteld onder zoek, dat de dijken van beide eilanden te laag en te zwak waren. Voor verhoging en verzwaring was geen geld. Stuivend zand en stagnerend binnenwater maakten de el lende voor de boeren kompleet. Vijf jaar later sloeg de zee genadeloos toe tijdens de Allerheiligenvloed. De polder Oude Land overstroomde weer en zowel Ouddorp als Goedereede leden veel schade. Op Overflak kee overstroomden 17 polders en was de ravage enorm. Uit dit beknopte en onvolledige overzicht blijkt niettemin overduidelijk, dat Goeree en Overflakkee in de loop der jaren heel wat van het water te lijden hebben gehad. Maar de rampspoed zette zich ook na 1570 voort. Zo liep tijdens een stormvloed op 26 januari 1682 vrijwel het gehele eiland Overflakkee onder water en leden de dorpen Herkingen, Den Bommel en Ooltgensplaat grote schade. Op 23 december 1894 overstroomden langs het eiland opnieuw veel buitenpolders en brak bij Goedereede de oosthavendijk door. Na die tijd bleef het rustig tot 1 februari 1953. In die noodlottige nacht voltrok zich over Goeree-Overflakkee één van de grootste rampen aller tijden. Het water steeg tot ongekende hoogte. Overal braken dijken door of stroomde het water er overheen, waarna ook op die plaatsen de dijken het begaven. Mensen en dieren verdronken massaal; angst en verdriet wa ren er alom. Op 4000 ha na, stond het gehele eiland blank en van de dorpen waren alleen Dirksland en Melissant droog geble ven. Veel dijken waren zodanig vernield, dat herstel niet eens meer mogelijk was. Ze moesten volledig worden vernieuwd. Thans, 28 jaar na de ramp, zijn de uiterlijke sporen van het natuurgeweld niet of nau welijks meer waarneembaar. Het deltaplan. De uitvoering van het deltaplan bracht ook voor Goeree-Overflakkee grote veran deringen teweeg. Dammen over Haringvliet, Volkerak, Gre- velingen en Brouwershavense Gat stellen de bevolking thans in staat te gaan waar heen ze willen. Omgekeerd kwamen van buitenaf weer veel mensen naar het voor malige eiland toe. De vroeger zo gezellige havens met hun schepen en schippers ver stilden. Vermoedelijk wordt ook de zondags rust er meer dan vroeger, verstoord. Dat en wellicht nog andere zaken zijn de prijs die voor de nieuwe tijd moet worden be taald. Of iedereen daar blij mee is, waag ik te betwijfelen. Literatuur. Diverse medewerkers. Van Westvoorne tot St. Adolfsland. Historische verkenningen op Goeree-Over flakkee. 1979. B. Boers. Beschrijving van het eiland Goede reede en Overflakkee. 1843. F. den Eerzamen. Het eiland Goeree. 1966. Dr. M. K. E. Gottschalk. Stormvloeden en rivieroverstromingen. 1971. 1975. G. F. Sandberg. Overzetveren in Zeeland. Frans van Geldorp. Grenspalen; een afge bakend geheel. Nederlandse Historiën, maart 1981. Hoe lang loopt u al mee in de Vereniging Vrienden van Veere? „Vlak voor het eerste lustrum in 1961 ben ik lid geworden." Hoe groot is de Vereniging? „Ze telt ruim 200 leden die driemaal per jaar samenkomen in de Raadzaal voor een lezing over een historisch of ander onderwerp om zich vervolgens aan een im mer gezellig diner tot in lengte van uren te vermeien. Hoezeer de verbondenheid met de Vereniging en met Veere wel van harte is, moge blijken uit de grote opkomst die soms oploopt tot over de 100 deelnemers." Delta-Cultureel treedt tegenwoordig met haar aktiviteiten meer op de voorgrond dan de Vereniging, maar dat betekent niet dat de Vereniging zelf stilzit. „Zeker niet. Wij proberen steeds op ver schillende fronten ons steentje bij te dra gen. Om nog even een recente gebeurtenis te memoreren; bij ons vijfde lustrum jongst leden juni schonken we de Stad Veere een bronzen beeltenis van Koningin Beatrix, die inmiddels een plaats in de Raadzaal heeft gekregen. In diezelfde zaal hangen o.m. een geschilderd portret van Prinses Juliana dat het stadsbestuur eens door de Vereniging kreeg aangeboden en tevens hangt daar een schilderij van Koning Willem I, dat een schenking is van één onzer leden. Bij een eerder jubileum verzorgde de Vereniging in de Grote Kerk een zeer suc cesvolle opvoering van een door één van de leden geschreven stuk Reynaard de Vos. We willen ook altijd graag de bevolking betrekken in onze aktiviteiten en zo heb ben we dit jaar een tekenwedstrijd onder de jeugd georganiseerd met als onderwerp „Het Koninklijk Bezoek op 30 april aan Veere." Financiële akties voor restauraties van historisch waardevolle gebouwen worden steeds warm aanbevolen door het Bestuur bij zijn leden; de cisterne, één der klokken van de Stadhuistoren, de nieuwe brug over de haven, maar ook vernieuwingsfondsen voor Veere's bekende Muziekvereniging „Veere's Genoegen". Tekst: Anneke Jaensch. Foto's: D. Faber. Veere staat dit jaar volop in de schijnwerpers. Om maar met een belangrijke gebeurtenis te beginnen. H. M. Koningin Beatrix besloot om samen met haar gezin op 30 april een deel van haar nationale verjaardagsviering in Veere te laten plaatsvinden. En heel Nederland heeft via de televisiebeelden rechtstreeks kunnen meekijken naar wat zich daar op die dag in dat prachtige stadje af speelde. Het is niet toevallig, dat Hare Majesteit in 1981 juist Veere uitkoos om daar met de bevolking feest te vieren. Het Markizaat van Veere behoort nl. dit jaar 400 jaar aan het Huis van Oranje. Een andere gedenkwaardige gebeurtenis is het 25-jarig bestaan van de Ver eniging Vrienden van Veere en dat jubileum is in juni door bestuur en leden feestelijk gevierd. Bij die gelegenheid werd o.m. door de jarige Vereniging een bronzen borstbeeld van H.M. Koningin Beatrix van de hand van Mari An- driessen aangeboden aan het Stadsbestuur van Veere. Een zeer toepasselijk geschenk in dit Veere-Oranje jaar. Nu is de liefde voor Veere, die de Vereniging aan de dag legt, niet slechts een passieve verering van het bestaande en een streven het oude te behouden, maar ook een zich zo nuttig mogelijk maken ten behoeve van Veere. Dit heeft er o.a. toe geleid dat de Vereniging Vrienden van Veere in 1973 de Stichting Delta-Cultureel in het leven heeft geroepen. Het is deze Stichting, die een spe ciale tentoonstelling in Veere's Grote Kerk heeft ingericht waarin de vier eeuwen Markizaat en Oranje wordt uitgebeeld en die gedurende de gehele zomer aldaar te bezichtigen is. Iemand, die al lange tijd lid is, ook een zesjarige voorzitterstermijn heeft volgemaakt, van de Vereniging Vrienden van Veere en vanaf de oprichting in 1973 voorzitter is van de Stichting Delta-Cultureel is Mr. J. J. Dieleman uit Den Haag. Hij ook leidde de koninklijke familie rond bij de opening van de tentoonstelling in de Grote Kerk op 30 april en bood de vorstin een gouden replica aan van de strooipenning van Prins Willem van Oranje uit 1581. Met hem hebben we een gesprek. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 23