stuur van de Vereniging Vrienden van Veere de handen ineen om de Grote Kerk aan vankelijk wind-, water- en duiven(!)-dicht te maken en geleidelijk aan te restaureren, zodat het mogelijk zou zijn daarin eigen tijdse culturele manifestaties te organiseren, vooral ter wille van de talloze toeristen op Walcheren. Zo kwam in 1973 de Stichting Delta- Cultureel tot stand en kon in 1975 de opening van de eerste tentoonstelling plaatsvinden. In het Bestuur vonden particulier initia tief en overheid elkaar op stimulerende wijze: de Burgemeester van Veere met twee Raadsleden, de Voorzitter van de Vrienden, Provinciale en landelijke autoriteiten maken er deel van uit, naast een aantal met „Ve- ritis" behepte Vrienden van Veere." Wat zijn haar aktiviteiten? „Het beste kan dit worden aangegeven aan de hand van het programma van dit seizoen. Verschillende tentoonstellingen zijn ingericht in de zijbeuken en het transept (kruisbeuk). Maar zo, dat de volle schoon heid van het indrukwekkende gewelf niet wordt geschaad. Dit jaar is de hoofdtentoonstelling gewijd aan het 400-jarig Markizaat van Veere en Vlissingen. Daartoe heeft een werkcommis- sie van historici en archivarissen een boei ende verzameling documenten samenge bracht uit de bewogen geschiedenis van het Markizaat vanaf zijn instelling in 1555 (door Karei de Vijfde) en de verwerving door Prins Willem van Oranje in 1581. Een reeks erg mooie kleurenreprodukties van alle Mar kiezen en Markiezinnen uit het Huis van Oranje loopt als een Oranje-draad door de vijf nissen van de tentoonstelling. De entree tot de expositie wordt gevormd door een schitterende poort uit 1751: een reproduktie van een erepoort bij de inhul diging van Prins Willem IV als Markies van Veere. Vóór deze poort (een vorstelijk geschenk van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" uit Vlissingen) vond op 30 april j.l. de aanbieding plaats aan Koningin Beatrix van een gouden replica van de strooipenning van Prins Willem van Oranje uit 1581." Behalve de tentoonstelling zijn er nog een aantal bezienswaardige zaken in de Grote Kerk ondergebracht. „Inderdaad. De ruimte voorbij de nissen tot aan de toren is gevuld met een reeks instruktieve foto's en voorwerpen die be trekking hebben op de restauratie-werk zaamheden van het gebouw. Onder de toren, die in de kerk is in gebouwd, bevindt zich de vernuftig aan het 24 meter hoge plafond opgehangen Slinger van Foucault: een zware metalen bol, die eenmaal in beweging gebracht in zijn vlak blijft slingeren, terwijl de aarde eronder rustig doordraait, wat waar genomen kan worden op een eronder liggend indicatiebord. Naast deze intrigerende natuurkundige proef is de ingang van de toren. Een uitda ging tot beklimming voor jong en oud met De Koningin kreeg uit handen van Mr. Dieieman een getrouwe kopie in goud aangeboden van de strooipenning zoals Prins Willem van Oranje die vanaf het balkon van het stadhuis in Veere de bevolking toewierp in 1581. De prinsen ontvingen eenzelfde penning in zilver. V.l.n.r. Burgemeester Hack met naast hem Commissaris van de Koningin in Zeeland, Dr. C. Boertien; midden, tussen de prinsen Willem Alexander en Claus: mevrouw Hack. De koninklijke gasten betreden de Grote Kerk waar ze de tentoonstelling „Verknocht en niet te scheiden" zullen bezichtigen. En tenslotte mag niet vergeten worden het initiatief van de huidige voorzitter van de Vereniging om de aloude banden met de Schotten te hernieuwen." Hoe is Delta-Cultureel ontstaan? „De Stichting Delta-Cultureel is een doch ter van de Vereniging Vrienden van Veere. De Vereniging streeft ernaar de bijzondere kwaliteiten van Veere hoog te houden en daarbij denkt men dan vooral aan drie din gen: zijn fraaie stedebouwkundige ka rakter: zijn rijke historische verleden en; zijn zeer bijzondere relatie met ons Koningshuis. Wat het eerste betreft is het een onbe twist feit, dat het stadje Veere door zijn ligging aan het wijde water, zijn prachtige historische bouwwerken we denken aan het Raadhuis, de Schotse Huizen, de Camp- veerse Toren, de Grote Kerk zijn intieme pleintjes en straatjes een zo boeiend ge geven vormt, dat duizenden toeristen door de verstilde sfeer van het verleden worden aangetrokken. Dat in zijn monumenten de bewogen geschiedenis zich immer blijft manifesteren geeft Veere een extra dimensie: een on vergankelijke binding met een ieder die eenmaal door zijn schoonheid is getroffen. En tenslotte kan Veere bogen op een eeuwenlange relatie met het Huis van Oranje. Een relatie die dit jaar weer op zeer uitzonderlijke wijze aan de dag is ge treden: het Markizaat van Veere behoort in dit jaar 400 jaar aan het Huis van Oranje. Het zijn deze elementen die de Vrienden van Veere nu al 25 jaar lang hebben geïnspireerd om iets bij te dragen aan, noem het maar, Veere's welzijn. In de jaar lijkse bijeenkomsten van de in hoofdzaak uit Nederland en België komende leden, werden veelvuldig ideeën geopperd en soms verwezenlijkt. Eén van die ideeën was het uit zijn ge stage verval redden van de machtige ruïne van de Grote Kerk. In die tijd niet meer dan een opslagplaats van bouwmaterialen, e.d. Dit kolossale gebouw als een wat onbehouwen koekoeksjong in het nest van een kwikstaartje bleef de Vrienden bezig houden. En zietwat niet te realiseren leek is tot stand gebracht. Zo'n tien jaar geleden sloegen Rijksgebouwendienst, Mo numentenzorg, Staatsbosbeheer en het Be 24

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 24